Curier Județean

FOTO| Colecția de artă a Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeş s-a îmbogăţit cu două tablouri semnate de pictorul Sava Henţia

Ioana Oprean

Publicat

în

Colecția de artă plastică a Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeş s-a îmbogăţit la începutul acestei luni, ca urmare a achiziţionării a două lucrări semnate de pictorul Sava Henţia (1848-1904).

Prima, Portretul unui profesor de la Colegiul Sf. Sava din Bucureşti, datează din anul 1899 şi are următoarele date tehnice: ulei pe pânză, dimensiuni – 60 x 50 cm, ramă din lemn aurită. Este semnat în stânga, mijloc, cu oranj – „S. Henţia 1899”. Cea de-a doua, Traversarea unui râu cu barca, datează din anul 1902, având următoarele date tehnice: ulei pe pânză, lipită ulterior pe lemn, dimensiuni – 31 x 20,5 cm (pânza), ramă de epocă, din lemn, aurită şi argintată. Este semnat în dreapta, jos, cu albastru închis „S. Henţia 1902”.

Cele două tablouri se alătură colecţiei Sava Henţia, una dintre cele mai bogate din ţară, care ajunge astfel să numere 46 de lucrări (36 – ulei pe pânză, 6 – ulei pe carton, 2 – acuarele, un desen şi o lucrare ulei pe lemn), dintre care 34 sunt portrete, 2 naturi statice, iar celelalte sunt scene de gen, istorice şi peisaje, toate fiind reprezentative pentru activitatea pictorului între anii 1871 şi 1902.

Achiziționarea acestor lucrări, ilustrative pentru ultimii ani de activitate ai pictorului, se înscrie în cadrul unor preocupări mai vechi ale muzeului din Sebeş, prin care se urmăreşte o mai bună valorificare a colecţiei, precum şi mai buna cunoaştere a vieţii şi operei lui Sava Henţia. În acest sens, în ultimii ani, au fost restaurate şapte dintre tablourile sale, a mai fost achziţionat unul, s-a publicat catalogul colecţiei, iar spaţiul de expunere a fost modernizat.

O parte a acestor activități s-a derulat în 2018, în cadrul proiectului cultural, Sava Henţia din nou acasă. 170 de ani de la naşterea artistului, proiect derulat de Centrul Cultural „Lucian Blaga” din Sebeș prin Muzeul Municipal „Ioan Raica”, cofinanţat de Administraţia Fondului Cultural şi susţinut de Primăria Municipiului Sebeş.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute

Bogdan Ilea

Publicat

în

Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute  O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]

Citește mai mult