FOTO| Ceremonia de constituire a Consiliului Local Ocna Mureș, în prezența președintelui Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel
Reprezentanții Primăriei Ocna Mureș au transmis prin intermediul paginii de socializare, faptul că astăzi a avut loc ceremonia de constituire a Consiliului Local Ocna Mureș, ales în cadrul alegerilor locale din 27 septembrie.
„Astăzi, 28.10.2020, în sala mare a Casei de Cultură „Ion Sângereanu” a avut loc ședința privind ceremonia de constituire a Consiliului Local al orașului Ocna Mureș, consiliu ales prin vot la scrutinul electoral din 27.09.2020.
Ședința a fost condusă de decanul de vârstă a consilierilor noi aleși, domnul Ioan Pușcaș, precum și de cei mai tineri consilieri, Bartha Andrei-Mugurel și Mihăiescu Radu-Ciprian.
Au depus jurământul cei 15 consilieri aleși și validați precum și primarul ales, Silviu Vințeler. Ceilalți doi consilieri urmează a fi validați în următoarea ședință a Consiliului Local Ocna Mureș.
Jurămintele au fost depuse în prezența reprezentantului Prefecturii Alba, domnul Ovidiu Cazacu, a invitaților Ion Dumitrel, președintele ales și investit al Consiliului Județean Alba, Ghiță Alba, primarul ales și investit al comunei Unirea, precum și a celor care au avut plăcerea și dorința de a fi de față la ceremonia de investire de astăzi.
„Ne dorim cu toții ca Ocna Mureș să ajungă la nivelul de recunoaștere din perioada interbelică, atunci când eram a doua stațiune balneo-climaterică din țară ca număr de turiști. Trebuie să ajungem, cu sprijinul și colaborarea cu Consiliul Județean Alba, cel puțin la acel nivel, dacă nu chiar mai mult.
De asemenea viitorul în atragerea fondurilor europene, mai ales pe mobilitate este al zonelor urbane în colaborare cu localitățile rurale limitrofe. Comuna Unirea trebuie să devină unul din partenerii noștri în astfel de proiecte de mobilitate urbană.
Noul Consiliu Local constituit astăzi trebuie să muncească și să fie unit cel puțin la fel de mult ca cel din perioada 2016-2020, pentru a avea rezultate vizibile în dezvoltarea orașului nostru, pentru a pune în practică noi proiecte în interesul locuitorilor din Ocna Mureș.” (Silviu Vințeler)
„Consiliul Județean Alba este un partener de nădejde al administrației publice a orașului Ocna Mureș, iar bunele practici ale acesteia sunt date întotdeauna ca exemplu celor care se plâng că nu reușesc să își dezvolte localitățile pe care le conduc. Un primar bun administrator, un consiliu local unit și care muncește pentru comunitate este răspunsul pentru o dezvoltare continuă și durabilă a localităților.” (Ion Dumitrel)”, au transmis reprezentanții primăriei Ocna Mureș pe pagina de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








