Actualitate

FOTO: Cercetaşii din Alba Iulia, în „misiune”, la Sălciua. Activităţi cercetăreşti, drumeţii şi jocuri, în Tabăra organizată de Centrul Local “Axente Sever”

Alexandra Mates

Publicat

în

Cercetaşii albaiulieni „au îndeplinit” o nouă “misiune”, la Sălciua, unde a avut loc în acest an o nouă tabără. Timp de 9 zile, în perioada 16-24 august, aceştia au organizat activităţi şi drumeţii pentru 120 de cercetaşi de diferite vârste, de la cei mai mici lupişori (7-11 ani) şi până la seniori (18-24 ani).

 În primele două zile alte taberei, cercetaşii şi-au construit cele necesare supraviețuirii în natură, apoi au plecat în drumeții în zona Sălciua, în funcție de ramurile de vârstă.

În fiecare zi, liderii din Centrul Local “Axente Sever” au  pregătit jocuri şi activități cercetăşeşti pentru copiii prezenți, care au ajutat la dezvoltarea lor personală.

Sâmbătă, a avut loc nu doar petrecerea de final a taberei, ci şi Ziua Porților Deschise, la care au participat părinții şi alumnii Centrului Local.

Povestea “misiunii”, sub care cercetaşii albaiulieni au pornit spre Săciua a fost următoarea: „În 2052, toată perspectiva umanității asupra universului s-a răsturnat într-o singură zi, când o echipă a agenției spațiale europene (ESA), a descoperit că în radiația cosmică de fond a universului este ascuns un mesaj codat, destinat tuturor civilizațiilor care ajung suficient de avansate încât să-l poată descifra.

Descoperirea existenței mesajului s-a dovedit a fi mult mai simplă decât decodarea lui, astel că mesajul a fost publicat peste tot, în speranța că cineva, undeva, va putea descoperi o cale pentru a sparge codul şi a găsi ce conține mesajul din spațiu. Toate supercomputerele marilor universități au început să folosească vastele lor resurse de procesare pentru a identifica conținutul mesajului.  Mesajul descoperit de ei a făcut ocolul Pământului în câteva secunde şi conținea două aspecte: călătoria între stele este posibilă, iar mesajul conține planuri complete pentru construcția şi utilizarea unui dispozitiv pentru aceasta, iar pacea este concomitent un drept şi o obligație a tuturor civilizațiilor inteligente ale universului

Astfel, la apelul Organizația Națiunilor Unite, cercetaşii, pentru care pacea este o valoare fundamentală, au înființat, pe 5 octombrie 2054, Contingentul pentru Explorarea Universului. În ultimele două decenii, CEU a avut zeci de misiuni pentru terraformarea singurului loc unde s-ar fi putut construi în siguranță orice dispozitiv ar fi ascuns mesajul: Luna.

Suntem în 2074, şi omenirea are aproape la fel de multe întrebări ca şi atunci când am aflat de existența mesajului: am aflat că nu suntem singuri în Univers, dar cine a trimis mesajul? Poate funcționa dispozitivul de care vorbeşte? Putem să-l descifrăm? Pot cercetaşii face față misiunii care le-a fost încredințată?”

[nggallery id=2231]


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat Președintele Nicușor Dan a chemat marți, 23 iunie 2026, la consultări partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a […]

Citește mai mult