Ştirea zilei

FOTO| Centrul Pediatric Național de la Alba Iulia este gata la “roșu”

Ioana Oprean

Publicat

în

În 8 decembrie, s-au împlinit 10 ani de când profesorii Iulia și Sebastian Onac, au înființat Asociația „Maria Beatrice”, pornind de la o nevoie personală și anume, fetița lor, Maria Beatrice, care fost diagnosticată cu paralizie cerebrală infantilă.

Acum ONG Maria Beatrice construiește un Centru Pediatric Național, la Alba Iulia
Neurologie pediatrică, ortopedie și traumatologie copii.
Un concept care pune – Familia – în Centru, alături de copil !

Centrul Maria Beatrice a ajutat peste 3000 de copii în ultimii 8 ani
La finalizare, prin Centrul Pediatric Național Maria Beatrice, pot fi schimbate viețile a peste 2000 de familii, în FIE-CARE-AN.

Intră pe https://mariabeatrice.ro și fii parte din schimbare!
Totul se face cu sprijinul a mii de oameni,
zeci de firme și companii – pentru România, la Alba Iulia!
● În 2012, ONG Maria Beatrice, a înființat „Centrul Maria Beatrice” , care în timp a devenit reprezentativ la nivel național, datorită rezultatelor pe care centrul le are în terapia copiilor cu afecțiuni neuromotorii, osteoarticulare și musculo-scheletale.

● În 2017, centrul , care funcționează la demisolul “Căminului pentru Persoane Vârstnice” – Cetate, și-a dublat suprafața terapeutică, astfel că acum însumează 1000 mp de terapie, distribuită pe 24 de săli funcționale, având în terapie 80 de copii zilnic, peste 500 de copii beneficiari anual de tratamente de medie și lungă durată din România, pentru care 41 de angajați: medici, kinetoterapeuți, hidro-kinetoterapeuți, maseuri, logopezi, terapeuți ocupaționali, psihologi clinicieni psihoterapeuți, asistenți medicali și personal administrativ, asigură terapie individuală și buna desfășurare a activităților.

●Tot în 2017 a început construcția Centrului Pediatric Național Maria Beatrice
Acum, centrul cu o suprafață desfășurată de 4400 mp este construit „la roșu”, are o amprentă la sol de 1580 mp, pe un teren cu o suprafață de 6000 mp. Locație: Mitologiei nr. 1, Alba Iulia.

Familia este în centru, copilul se tratează integrat în familie – noua construcție asigură infrastructura de familie (copil și părinți), saloanele fiind organizate în module independente, cu dormitor, balcon și baie individuală. Confortul fizic și emoțional al copilului, regăsit în mediul familial, optimizează fundamental actul medical.

Noi am ajutat peste 3000 de copii în ultimii 8 ani
Cu ajutorul tău putem să schimbăm viețile a peste 2000 de familii în Fie-Care-An
Intră pe https://mariabeatrice.ro și fii parte din schimbare!
Maria Beatrice are 12 ani, nu merge, nu vorbește,
dar prin centrul care-i poartă numele, mulți copii or să facă asta!

Facem lucrurile bine pentru că suntem o Echipă!

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult