FOTO Centru de informare turistică, pentru promovarea localităților Albac, Vadu Moților și Horea, inaugurat sâmbătă. Investiție de 800.000 de lei
Centrul de informare turistică din Albac a fost inaugurat, sâmbătă, printr-o slujbă religioasă, la care au participat oficialități locale, județene, deputați, senatori și primari din zona Munților Apuseni.
Inaugurarea centrului s-a realizat, de la ora 11.00, înainte de deschiderea oficială a celei de-a XI-a ediții a Târgului Naţional de Turism Rural de la Albac.
”Obiectivul a fost realizat prin măsura europeană 313, o investiție care a costat în jur de 800.000 de lei, construcție gândită pentru a promova turismul de pe Valea Arieșului. Avem un parteneriat de colaborare cu cele trei localități: Vadu Moților, Albac și Horea, localități care prin pliante, bannere vor fi promovate din punct de vedere turistic. Comuna Albac are la ora actuală 53 de pensiuni, un spațiu de cazare de peste 800 de locuri pe noapte, după buzunarul fiecărui cetățean român sau străin. Un lucru bun la această ediție a XI-a a Târgului este că numărul agențiilor a crescut și, implicit, crește și numărul turiștilor care trec pe Valea Arieșului”, a spus primarul comunei Albac, Tiberiu Todea.
”Din câte știu, acest centru de informare va avea doi angajați, cu diplomă în turism. Prin aparatura informatică pe care o avem la dispoziție am înțeles că turiștii care vor să vină să viziteze pensiunile din Albac sau din zonă vor avea un telefon direct cu pensiunea, vor ști din start ce condiții sunt acolo, vor putea vedea cu ajutorul internetului, pe calculatoare, pe monitoare, condițiile care sunt în fiecare pensiune. Văd acolo prețurile și tot ce au nevoie”, a mai afirmat primarul Todea.
Fiind întrebat dacă era necesară o asemenea investiție la Albac, edilul a afirmat că este important că s-a realizat și ne va spune, la a XII-a ediție a Târgului Național de Turism Rural, cât a fost de utilă.
Acesta a mai completat că zona Munților Apuseni reprezintă un areal cu multiple obiective turistice care merită vizitate, iar patronii de vile, pensiuni și hoteluri trebuie să ofere servicii de calitate.
[nggallery id=942]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









