FOTO| Carmen de la Sălciua, poveste EMOȚIONANTĂ din Apuseni: „Stătea jos pe pământul ud cu un cățeluș lângă el! Conștiința mi-a soptit „oprește”
FOTO| Carmen de la Sălciua, poveste EMOȚIONANTĂ din Apuseni: „Stătea jos pe pământul ud cu un cățeluș lângă el! Conștiința mi-a soptit „oprește”
O poveste emoționantă, cu final fericit pentru un bătrânel amărât și singur pe lume, a fost istorisită pe o rețea de socializare de către cântăreața Carmen de la Sălciua.
„Fac această postare spre Mulțumire! În primul rând lui Dumnezeu și în al doilea rând fam. Popa din Albac, Claudiu Popa și Sandra Popa! Să va spun și de ce:
Povestea începe așa: ”Veneam de la Sălciua, de acasă de la părinții mei. Fusesem în vizită și mă îndreptam spre Câmpeni. Trec prin Comuna Mușca, pe acolo fiind traseul. Ploua destul de tare și văd pe partea dreapta a drumului pe acest bătrânel din poză! Stătea jos pe pământul ud cu un cățeluș lângă el!
Mi se părea inuman să trec și să rămân în minte cu această imagine și conștiința mi-a șoptit “Oprește“. Am ascultat-o! I-am luat bagajele, le-am pus în mașina mea și următorul lucru pe care urmă să îl fac, să găsesc o cazare pentru el! Iarnă e nemiloasă la munte și să dormi afară nu cred că își poate imagina cineva! Îl întreb pe bătrânel una alta, aflu că nu are pe nimeni. Și mai dureros.
Sun la Perla Apusenilor Perla Arieșului pentru o cazare …câteva nopți până se mai potolește vremea geroasă măcar! Să simtă și acest suflet căldura unui pat și o mâncare caldă să își potolească foamea! Ajung la cazare. Gazdele, Claudiu și Sandra mi-au spus că îi vor oferi câteva nopți de cazare și mâncare!
M-am bucurat nespus s-a bucurat și bietul bătrânel dar mă gândeam…3 zile trec repede! Unde oare va sta bietul bătrânel mai apoi? Am ajuns acasă …Am deschis Psaltirea …cu lacrimi m-am rugat pentru el! Să găsească Dumnezeu o soluție! Eu eram neputincioasă și e greu să găsești o locuință în această perioada ca cineva să locuiască permanent!
A două zi îmi sună telefonul…Sandra. Mă gândeam că au întâmpinat ceva probleme cu bătrânelul dar situația era mult mai fericită. Aveau să îmi dea cea mai bună veste: Se hotărâseră să ofere ei o o CAZARE DEFINITIVĂ pentru bietul bătrânel.
Și așa viața lui s-a transformat radical! Iar ei și-au făcut o mare binecuvântare aici pe pământ și în viața de dincolo cu acest gest! Și cu siguranța vorba “Cine nu are bătrâni să își cumpere” li se potrivește perfect! Felicitări!”, a scris artista pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]







