FOTO: BEJ Alba le-a înmânat certificatele de consilier județean noilor membri. PNL deține majoritatea, cu 19 mandate
Biroul Electoral Județean Alba le-a înmânat certificatele de consilier județean noilor membri aleși ai CJ Alba, în urma scrutinului de duminică, în cadrul unei festivități ce a avut loc, vineri, la Palatul Administrativ al județului.
Președintele Biroului Electoral Județean Alba, vicepreședinte al Tribunalului Alba, Florica Șchiopu, le-a spus noilor aleși să țină cont atât de legislația în vigoare, cât și de moralitate, în deciziile pe care le iau.
În cadrul ceremoniei au luat cuvântul reprezentanți ai partidelor politice, care au intrat în consiliu – PNL, PSD, ALDE și PMP, dar și prefectul județului Alba, Cornel Murg, care le-a sugerat candidaților să caute binele cetățenilor.
PNL deține majoritatea în Consiliul Județean Alba, având 19 mandate din 33, în urma scrutinului de duminică, în vreme ce PSD a obținut nouă mandate, ALDE – trei mandate, iar PMP – două mandate.
ALDE și PNL au obținut câte un mandat la redistribuiri.
Potrivit rezultatelor oficiale publicate marți de către Biroul Electoral de Circumscripție nr. 1 Alba, PNL a fost votat de 84.170 de alegători, adică 53,13%, PSD a obținut 41.398 de voturi, ceea ce înseamnă 26,13%, ALDE – 10.512 de voturi, adică 6,63%, iar PMP – 10.170 de voturi, respectiv 6,24%.
Astfel, PNL va avea în Consiliul Județean Alba 19 mandate, PSD – nouă, ALDE – trei, iar PMP – două mandate.
Președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, ocupă primul loc pe lista PNL, în vreme ce lista PSD este condusă de deputatul Ioan Dîrzu, iar lista PMP de deputatul Clement Negruț. În fruntea ALDE se află fostul prefect de Alba, Gheorghe Feneșer.
Potrivit BEJ Alba, numărul de voturi valabil exprimate a fost de 158.415, la urne prezentându-se 169.027 de persoane, iar numărul total al alegătorilor prevăzuți în listele electorale din circumscripția electorală este de 318.722.
În județul Alba, două partide nu au întrunit pragul electoral, Uniunea Democrată Maghiară din România fiind votată de 7.188 de persoane, ceea ce înseamnă 4,54%, iar Uniunea Națională pentru Progresul României de către 4.977 de alegători, adică 3,14%.
Noua Componență a Consiliului Județean Alba:
DUMITREL ION
ROMAN FLORIN
HAȚEGAN MARIUS
BUMB SORIN
CREȚU SIMION
CUCUI ALIN
RĂCUCI CLAUDIU
NEGRUȚIU ADRIAN
CETERAȘ MARIUS
FULEA IOAN
FULEA DUMITRU
STĂNESCU VASILE
CHIRIAC RAUL
ALBANI SIMONE
PONORAN TUDOR
ALBU NICOLAE
CHERECHEȘ DAN
TĂTAR VASILE
SIMION MARCEL
DÎRZU IOAN
FLOREA IOAN
PRODAN GHEORGHE LUCIAN
ZDRÂNC DANIEL-LIVIU
TOMUŞ DOREL
LUCA NICOLAE
RADU CĂLIN
PUŞCĂ NICOLAE
SANDEA DORIN-GHEORGHE
FENEȘER GHEORGHE
UȚIU IOAN
KOBLE LADISLAU
CLEMENT NEGRUȚ
URSALEȘ TRAIAN NICOLAE
Dacă deputații Clement Negruț și Ioan Dîrzu se retrag, vor intra Cenușă Marin și Corneliu Mureșan.
[nggallery id=2266]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









