Ştirea zilei

FOTO/ Barza buclucașă de la Vințu de Jos. Operațiunea „mutatul cuibului”, o problemă majoră pentru primarul din localitate

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Pentru a evita problemele, Electrica recomandă: primarul din Vințu de Jos trebuie să mute… barza de pe stâlp! – Ultimul cuib de barză a fost mutat în 2015, prin ordin de… ministru!

O barză care își face de trei ani cuib pe strada Vârtopi, nr. 18, în Vințu de Jos, în fața casei Maria Boca, a ajuns anul acesta motiv de îngrijorare pentru femeie și obiect de dispută birocratică între Primăria Vințu de Jos și SDEE Electrica Transilvania Sud.

Maria Boca, o femeie ce merge spre 78 de ani, susține că scânteile care au zburat de pe stâlpul de electricitate pe acoperișul său ar fi fost, cel mai probabil, motivul incendiului care i-a afectat gospodăria.

„Atunci când plouă și se umezesc crengile care atârnă din cuibul berzei, se vede cum sar scântei din firele electrice”, spune femeia. Potrivit primarului Ioan Iosif Josan, comisia care a anchetat cauza incendiului din martie nu s-a pronunțat asupra motivului care a stat la baza acestui incendiu, în acel loc. Conform legii, distrugerea unui cuib de barză constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amendă.

În martie 2018, acoperișul casei, din colțul cu stâlpul pe care s-a cuibărit barza, s-a aprins. Au intervenit SVSU Vințu de Jos și pompierii de la Sebeș. „Când cel de la ISU Sebeș s-a dus să întrerupă curentul, a constatat că, de fapt, în locuință nu era curent, nu era alimentată cu energie electrică. A ars un tavan la o cameră. A venit comisia specială de la ISU pentru a stabili cauza incendiului. Au venit și cei de la Electrica, s-au urcat pe stâlp și au dat cuibul berzei jos.

Acum, barza și-a făcut alt cuib acolo. Femeia a făcut o solicitare către Primăria Vințu de Jos, să vedem ce facem cu acel cuib. Adresa am îndreptat-o către Electrica. I-au răspuns că, «având în vedere legislația în vigoare, specia fiind ocrotită de lege, pentru mutarea cuibului de barză trebuie să vă adresați administrației locale. În caz că ni se solicită asistență tehnică, echipa noastră de intervenție va asigura întreruperea energiei electrice pentru desfășurarea lucrării în cele mai sigure condiții». Adică Electrica îmi spune să mă urc eu pe stâlp să rezolv problema cu barza”, spune primarul Josan.

Ultimul cuib de barză (Ciconia ciconia, mai exact), vechi de 21 de ani, a fost mutat, în Schitu Golești – Argeș, de pe un stâlp pe altul în 2015, prin ordinul ministrului Mediului, Grațiela Gavrilescu. A fost nevoie de un referat de aprobare asumat de Direcția biodiversitate și apoi de un aviz al Academiei Române, ambele având în vedere „procedura de stabilire a derogărilor de la măsurile de protecție a speciilor de floră și faună sălbatică”, conform legii.

Primarul Josan spune că zilele următoare o să contacteze organizații pentru protejarea biodiversității sălbatice pentru a descoperi, totuși, cum o poate ajuta pe Maria Boca.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult