FOTO. Aventurile unui bărbat din Alba, aflat în Siberia, la peste 7.000 de km de țară, care a VOTAT prin corespondență
Un bărbat din județul Alba, aflat în Siberia, la mai bine de 7.000 de km de țară, a avut parte de mai multe peripeții până a reușit să voteze prin corespondență.
Deși trimiterea plicurilor cu voturi ar trebui să fie achitată de Autoritatea Electorală Permanentă, românul s-a trezit cu plicurile întoarse la expeditor, iar ulterior a trebuit să plătească pentru a tremite în România, riscând de asemenea ca acestea să nu ajungă în timp util.
Bărbatul a povestit întreaga aventură pe facebook. Vă redăm mai jos postarea bărbatului:
„Așa cum am scris ieri, am votat. Ieri primisem și confirmarea că plicurile cu voturile pentru turul 1 au ajuns la destinație (pluralul e pentru mine & Adriana, soția mea).
Nu a fost fără peripeții. Trimiterea plicului înapoi în România cică e achitată de Autoritatea Electorală Permanentă. Am mers aici la poștă cu ele și le priveau aproape ca pe OZN-uri. Le-am explicat că sunt achitate deja. Le-au primit, dar mi-au spus că nu sunt siguri că plicurile vor trece de sortare.
Și n-au trecut. După vreo săptămână, la intervale de câteva zile unul de altul, plicurile au ajuns înapoi la noi, aduse de poștaș! Pe unul era scris de mână cu pixul “netimbrat”, pe celălalt “expeditor” era tradus, tot cu pixul “destinatar”. Am citit pe Facebook de situații asemănătoare și în multilingva Elveție sau alte țări europene, nu doar în capătul ăsta de lume unde noi trăim.
Din cauză că rămăsese puțin timp (mai puțin de 2 săptămâni până în 7 noiembrie, ultima zi în care trebuiau să ajungă plicurile cu votul la Biroul Electoral pentru Votul prin Corespondență), iar distanță până-n țară era de vreo 8.000 km + vămi, am decis să le trimitem împreună într-o scrisoare prioritară plătită “par avion” (EMS). Am cam ridicat din sprâncene când mi s-a spus că costă cam 120 de lei echivalent în moneda locală, dar am plătit și voturile au plecat (după privirile lucrătoarelor de la ghișeu, se pare că în acel moment eu eram OZN-ul. Nu pricepeau cum de plătesc atâția banii pentru a trimite niște voturi). Iar în gândul meu: “Și totuși, dacă nu ajung (la timp)?! Și-am mai și plătit!”.
Dar au ajuns. Nu de alta, dar suntem singurii români ce-și duc traiul pe-aici.
P.S. Am devenit și agentul 00007-RUS la aceste alegeri. Se vede codul în poza #3, cea cu “expeditor”. Numa’ să n-o ieie rușii prea în serios și să înceapă să mă ia la-ntrebări!”, a scris bărbatul pe rețeaua de socializare Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]








