FOTO| Asociaţia Pro Consumatori, îndemn la boicotarea supermarketurilor Kaufland: Garduri metalice și la magazinul din Alba Iulia
Asociaţia Pro Consumatori, îndemn la boicotarea supermarketurilor Kaufland: Garduri metalice și la magazinul din Alba Iulia
Instalarea unor garduri metalice în incinta magazinelor Kaufland, menite să separe galeria comercială de hipermarket, pentru a separa accesul persoanelor cu certificat verde faţă de cei nevaccinaţi, este condamnată de Asociaţia Pro Consumatori (APC).
„Asociaţia Pro Consumatori (APC)[…], a luat act cu îngrijorare de instalarea unor garduri metalice în incinta magazinelor Kaufland, care nu este o măsură necesară în vederea combaterii răspândirii virusului SARS-CoV-2. Amplasarea unor garduri metalice de peste 2 metri înălţime pe culoarul interior de acces în vederea delimitării magazinelor Kaufland de alte magazine din incinta acestora, cum ar fi farmacii, cofetării, în care este de asemenea permis accesul consumatorilor nevaccinaţi, doar ca măsură de prevenţie în vederea combaterii răspândirii virusului SARS-CoV-2, este o măsură abuzivă şi ofensatoare la adresa consumatorilor.
Această acţiune luată la nivelul conducerii executive a SC Kaufland România SCS le aminteşte românilor de vremurile demult apuse, cum ar fi Zidul Berlinului, în care oamenii erau separaţi pe criterii ideologice şi nu numai! O astfel de măsură nu se poate încadra în categoria celor de prevenire a combaterii răspândirii virusului SARS-CoV-2!
Asociaţia Pro Consumatori a sesizat conducerea executivă a SC Kaufland SCS, precum şi următoarele instituţii: Ambasada Germaniei în România, Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării şi Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă. Români, boicotaţi magazinele Kaufland! Nu vă lăsaţi călcată în picioare demnitatea! Cumpăraţi de la micii producători locali şi de la magazinele care vă respectă drepturile constituţionale!” se arată în comunicatul APC.
De asemenea, APC a transmis o solicitare publică, pe pagina de Facebook a asociaţiei, către ambasadorul Germaniei la Bucureşti, solicitând o opinie a acestuia în legătura cu decizia conducerii Kaufland.
„Domnule Ambasador, această măsură impusă consumatorilor de conducerea executivă a SC Kaufland Romania SCS nu are de-a face cu respectul care trebuie acordat consumatorilor, drept pentru care am aprecia dacă aţi întreprinde diligenţele necesare în vederea eliminării acestor „ziduri din garduri metalice” din incinta magazinelor Kaufland. Totodată, am aprecia un răspuns din partea Dvs cu privire la situaţia semnalată.” au scris cei de la APC pe Facebook.
Din imaginile trimise de un cititor al ziarulunirea.ro, se vede cum și la supermarketul Kaufland de lângă stadionul Cetate, au fost amplasate asemenea garduri metalice.
Sursa: bursa.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








