FOTO: Asociația ”Lupii Sigidavei” a curățat, sâmbătă, malurile râului Cugir
Peste 100 de saci de gunoi au fost colectați, sâmbătă, 25 martie, de pe malurile râului Cugir. Acțiunea de igienizare a aparținut Asociației ”Lupii Sigidavei” din oraș, care s-a dovedit un real partener al administrației locale în demersurile sale de ecologizare a domeniului public.
Și de această dată, campania de curățenie de primavara „Și mie îmi pasă de orașul meu” a beneficiat de sprijinul organizației, astfel că malurile Râului Mare, de la Podul Roșu, pana la barajul de apa, inclusiv Valea Gruserii au fost curățate de gunoaie de către cei 30 de tineri membrii, împreună cu președintele asociației Suciu Bogdan și cu reprezantanți ai primăriei, cum ar fi administratorul public, Marius Jibotean.
Pe lângă sticle, pet-uri, hârtii, cartoane, reziduuri provenite din materiale de construcții, tinerii au găsit și dovezi cu privire la identitatea unora care se fac vinovați de poluarea malurilor râului. Este vorba de facturi sau contracte nominale, pe care membrii Asociației „Lupii Sigidavei” intenționează sa le înainteze Poliției Locale, astfel încât să fie luate măsuri împotriva acestor persoane lipsite de educație.
Participarea organizațiilor non-guvernamentale, cum este „Lupii Sigidavei”, precum și a școlilor, a instituțiilor publice, a asociațiilor de proprietari și locatari, la curățenia de primăvară, reprezintă modalitatea prin care administrația locală încearcă să implice întreaga comunitate în igienizarea orașului, cu scopul de a crește responsabilitate față de mediul înconjurator.
”Campania „Și mie îmi pasă de orașul meu” are o puternică componentă educațională ce vizează schimbarea reală a comportamentului oamenilor față de mediul înconjurător. Atâta vrema cât există în continuare cetățeni care aruncă gunoaie pe domeniul public, astfel de campanii sunt mai mult decât necesare. Este de așteptat ca și asociațile de proprietari și locatari să-și intensifice eforturile de igienizare a zonelor din jurul blocurilor de locuit. Angajații Seviciului Administrarea Domeniului Public au luat legătura cu șefii de scară pentru a afla care sunt necesitățile fiecărei zone. Primăria a pregătit deja câteva sute de bucăți de lemne pentru repararea băncilor stricate, precum și aproximativ 1500 de puieți de buxus și cantități însemnate de semințe de iarbă, care vor ajunge, în mare parte, la locatari”, precizează reprezentantul Primăriei Cugir.
Curățenia de primăvară este organizată în fiecare an de către administrația locală înaintea sărbătorilor de Paște, în parteneriat cu comunitatea locală.
[nggallery id=3650]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]
FOTO | Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei
Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei Peste 2.000 metri cubi de lemn au fost confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de […]
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement O femeie de 49 de ani, din Blaj, este cercetată pentru furt, după ce a sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement din oraș. Potrivit […]









