Ştirea zilei

FOTO| Asistenții medicali comunitari coordonați de DSP Alba, îngerii păzitori ai siguranței sanitare în școlile din zona rurală a județului

Ioana Oprean

Publicat

în

Asistenții medicali comunitari coordonați de DSP Alba, îngerii păzitori ai siguranței sanitare în școlile din zona rurală a județului

Chiar dacă pericolul cel mare a trecut și ne aflăm într-o perioadă de relaxare, precauția rămâne cuvântul de ordine când vine vorba despre lupta cu noul coronavirus, mai ales în contextul reluării cursurilor începând de marți, 2 iunie. O parte din elevii aflați în clasele de final de școală s-au întors de ieri în bănci iar responsabili de siguranța sanitară a școlilor, în special a celor din mediul rural, sunt asistenții medicali comunitari.

Angajați ai primăriilor și coordonați de Direcția de Sănătate Publică Alba, aceștia au fost implicați încă de la începutul pandemiei în procesul de izolare și carantinare, aflându-se în avangarda ”războiului” dus împotriva noului coronavirus.

Acum, după ce au lăsat deoparte costumele de ”cosmonaut”, 43 de asistenți medicali comunitari (40 din mediul rural și 3 din mediul urban) le-au îmbăcat pe cele de îngeri păzitori. Ei se vor asigura că orele se desfășoară în condiții sanitare optime atât pentru elevi cât și pentru profesori, prin respectarea măsurilor de igienă și de distanțare socială.

Conform Ministerului Educației, accesul în instituții trebuie organizat astfel încât să existe o suprafață minimă de 4 metri pătrați pentru fiecare persoană și o distanță minimă de 2 metri între oricare două persoane apropiate. Conform acestui ordin, accesul în școli este interzis pentru persoanele care au o temperatură corporală ce depășește 37,3 grade Celsius – temperatura va fi măsurată la intrarea în incinta instituției.

Suprafețele expuse vor fi dezinfectate și, de asemenea, se vor evita aglomerările de persoane. Alte măsuri ce trebuie respectate sunt:

● activitatea de pregătire se va organiza pe grupe formate din cel mult 10 elevi;

● pauzele vor fi de 10 minute la fiecare oră, timp în care încăperile vor fi aerisite, iar programul organizat astfel încât, simultan, să nu se întâlnească mai mult de două grupe de elevi;

● înainte de începerea activității, spațiile vor fi dezinfectate cu substanțe biocide, pe bază de clor sau alcool, activitate urmată de aerisirea încăperii pentru o perioadă de cel puțin 30 de minute;

● accesul în interiorul unității de învățământ preuniversitar se va realiza doar după dezinfecția mâinilor, verificarea temperaturii – temperatură care nu trebuie să depășească 37,3 grade Celsius – și sub rezerva absenței simptomelor virozelor respiratorii;

● elevii și profesorii vor purta mască medicală simplă sau mască nemedicală, iar elevii vor fi așezați în bănci astfel încât să aibă cel puțin un loc liber în stânga și în dreapta și un rând liber în față și în spate;

● măștile purtate vor fi colectate în locuri special amenajate.

O parte din activitatea asistenților medicali comunitari se regăsește în imaginile surprinse în timpul pregătirilor pentru redeschiderea școlilor din tot județul, pentru că, așa cum se știe, o imagine poate spune mai mult decât o mie de cuvinte. DSP Alba le mulțumește asistenților medicali comunitari pentru implicare și îi asigură de prețuirea pe care le-o poartă!

Biroul de presă al DSP Alba

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare

Ioana Oprean

Publicat

în

Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]

Citește mai mult