Actualitate

FOTO| Artista de doar 17 ani din Alba Iulia, care a CUCERIT orașul prin operele sale: „Să fii liber și să creezi cu sufletul”

Ioana Oprean

Publicat

în

Artista de doar 17 ani din Alba Iulia, care a CUCERIT orașul prin operele sale: „Să fii liber și să creezi cu sufletul”

Romina Semprini, o adolescentă de 17 de ani din Alba Iulia, își exprimă simțul artistic cu desăvârșire prin frumoasele sale opere, expuse în numeroase zone din orașul nostru, frecventate intens de albaiulieni.

Elevă în clasa a X-a a Liceului de Arte „Regina Maria”, Romina a devenit într-o perioadă foarte scurtă de timp un adevărat reper ar creației printre colegii și tinerii de vârsta sa în general, datorită lucrărilor sale create dintr-o pasiune intensă pentru cunoaștere și pentru frumos.

Într-un interviu acordat pentru ziarulunirea.ro, Romina a povestit cum pasiunea sa a venit fulgerător, iar dorința de a crea a devenit tot mai intensă pentru tânăra artistă.

„Aveam 10 ani când am început”, a povestit Romina, „iar prima lucrare pe care am făcut-o vreodată a fost portretul unei prietene de ale mele.”

Din acel punct, pasiunea sa pentru artă a devenit un adevărat far pentru tânăra din Alba Iulia, lucrările sale devenind mai bune cu fiecare zi care trecea. Astfel, ea a avut contact încă de la o vârstă fragedă cu marile personalități ale țării noastre, prin prisma muncii sale.

„La 12 ani, am fost rugată să fac un portret al regelui Mihai pentru o vizită a prințului Nicolae la Alba Iulia, la Muzeul Unirii. I-a plăcut foarte mult și m-a felicitat”, a transmis Romina.

De asemenea, un an mai târziu, artista a avut o expoziție la Muzeul Național al Unirii din oraș, timp de o săptămână, iar la inaugurare a participat și Prințul Nicolae, însoțit de soția sa. Acest eveniment s-a realizat cu sprijinul Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” din oraș.

Tânăra artistă este constant în căutarea unui mod de a-și cizela abilitățile și modul în care lucrează, astfel că ea realizează atât tablouri, pentru ea sau pentru clienții săi, cât și în lut.

Pe lângă operele pe care le face la comandă pentru clienții săi sau pentru evenimentele la care este invitată, Romina mai are lucrări expuse permanent la Hashtag Bistro și la restaurantul Old Shanghai din Alba Iulia.

Vorbind despre pasiunea sa pentru artă, tânăra a mărturisit că este probabil să fi moștenit acest simț artistic de la unchiul său italian, Stefano, un muzician foarte talentat pe partea de muzică clasică, în Italia.

Printre artiștii clasici, sau așa zisele „nume mari” din artele plastice, Romina a subliniat că nu are un favorit sau un ideal anume, ci încearcă să se ghideze după propria sa muncă, încercând să își găsească un stil. Ca și o mică excepție, a încercat să învețe câte puțin din stilul lui Van Gogh.

Mai mult decât atât, familia a avut un rol foarte important în dezvoltarea Rominei ca și artist, ea declarând că se bucură de sprijinul și de susținerea lor. Pe lângă pasiunea sa intensă pentru artă, tânăra elevă din Alba Iulia mai are un țel, la fel de mărinimos ca și desăvârșirea sa ca și artist: acela de a deveni un psihoterapeut bun și pregătit pentru a ajuta oamenii.

În acest sens, Romina a declarat: „Îmi doresc mult să studiez Psihologia la Universitatea Transilvania din Brașov și să și practic în domeniu. Dintotdeauna mi-am dorit să ajut oamenii și am iubit să îi ascult. Dacă voi reuși să devin psihoterapeut, îmi voi păstra dragostea pentru artă ca și hobby.”

În încheiere, Romina a dorit să ofere un mesaj generației sale de artiști și a celor viitoare, care vin rapid din urmă, spunând „să fie întotdeauna liberi, să nu asculte de părerile celor care nu creează și, cel mai important, să creeze și să-și vadă opera cu sufletul”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Aproape jumătate dintre români consideră că prioritatea următoarelor 6 luni trebuie să fie creşterea salariilor şi pensiilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Aproape jumătate dintre români consideră că prioritatea următoarelor 6 luni trebuie să fie creşterea salariilor şi pensiilor Românii consideră, în proporţie de 27,8%, că principala problemă a României este corupţia, conform unui sondaj INSCOP. De asemenea, 48,2% dintre cei intervievaţi cred că prioritară în următoarele 6 luni ar trebui să fie creşterea salariilor şi pensiilor, […]

Citește mai mult

Actualitate

Noua lege a salarizării: Instituţiile publice, obligate să afișeze lista funcţiilor, salariile de bază, sporurile şi alte drepturi salarialede două ori pe an

Ioana Oprean

Publicat

în

Noua lege a salarizării: Instituţiile publice, obligate să afișeze lista funcţiilor, salariile de bază, sporurile şi alte drepturi salarialede două ori pe an Autorităţile şi instituţiile publice vor avea obligaţia să publice de două ori pe an, respectiv la 30 aprilie şi 31 octombrie ale fiecărui an, lista funcţiilor, salariilor de bază, sporurilor şi a […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 22 iunie 2026: Vară în toată puterea cuvântului, ploi puține: Prognoza METEO pe 4 săptămâni actualizată

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 22 iunie 2026: Vară în toată puterea cuvântului, ploi puține: Prognoza METEO pe 4 săptămâni actualizată Meteorologii au reconfirmat, marți, 26 mai 2026 că în următoarele 4 săptămâni vremea va fi foarte caldă, iar ploile vor fi puține. Administrația Națioanlă de Meteorologie a prezentat prognoza actualizată pe […]

Citește mai mult