Curier Județean

FOTO: Aproximativ 200 de elevi, de la trei școli din Alba, au aflat direct de la jandarmi care sunt misiunile acestora. Întâlnire, în cadrul programului ”Școala Altfel”

Ioana Oprean

Publicat

în

 La Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia a avut loc miercuri, începând cu ora 12.00, o activitate informativ-preventivă derulată de Jandarmeria Alba, în cadrul  săptămânii “Şcoala altfel: să ştii mai multe, să fii mai bun!”.

Aproape două sute de elevi şi cadre didactice de la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia, Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia şi Şcoala Gimnazială “ Nicolae Drăgan” Galda de Jos au aflat direct de la jandarmi care sunt misiunile acestora, cum se implică în viaţa de zi cu zi a cetăţenilor şi cum acţionează pentru a garanta respectarea drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti.

De asemenea, au fost informaţi cu privire la cele mai frecvente fapte de natură penală întâlnite în şcoală şi referitor la modul în care adolescenţii pot fi traşi la răspundere din punct de vedere penal, chiar dacă sunt minori.

Elevii au pus întrebări referitoare la temele aduse în discuţie, aceştia au participat la dezbatere, au avut nelămuriri la care au primit răspuns, această interactivitate ducând la o optimă înţelegere a aspectelor expuse de jandarmi.

De un interes deosebit s-a bucurat apariţia a doi “mascaţi” care şi-au prezentat echipamentul din dotare şi le-au spus copiilor ce fel de pregătire şi antrenament trebuie să urmeze un jandarm pentru a interveni eficient pe timpul unor misiuni cu grad ridicat de risc.

În cea de-a doua parte, le-au fost prezentate elevilor o parte din materialele de intervenţie specifice jandarmilor, un câine de serviciu special antrenat pentru intervenţie precum şi o autospecială de intervenţie specifică jandarmeriei.

La sfârşitul activităţilor desfăşurate, elevii s-au arătat încântaţi de experienţa trăită, unii dintre ei exprimându-şi dorinţa de a deveni jandarmi în viitorul apropiat iar cadrele didactice au transmis mulţumiri şi aprecieri jandarmilor albaiulieni pentru activitatea desfăşurată.

[nggallery id=4757]


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]

Citește mai mult

Curier Județean

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]

Citește mai mult