Curier Județean

FOTO| AMENZI de peste 10.000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție și 6 persoane depistate, pe timp de noapte, fără să prezinte o justificare

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii din județul Alba au sancționat 205 persoane din județ, în ultimele 24 de ore, pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară anti Covid-19.

Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combatere a prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.  Au continuat și controalele pe timp de noapte.

Sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare cu privire la  respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.

În ultimele 24 de ore au fost verificate 150 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 131 de mijloace de transport, din care 43 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 2.611 persoane.

Echipele de control au depistat 205 persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală, au aplicat 4 sancțiuni pentru nerespectarea distanțării fizice și 6 pentru nerespectarea interdicțiilor privind circulația între orele 23.00 – 05.00. Valoarea totală a sancțiunilor aplicate a fost de 10.290 de lei.

Au fost organizate 11 acțiuni punctuale, pentru verificarea modului în care sunt respectate regulile de prevenire a răspândirii noului coronavirus și s-a acționat inclusiv în intervalul orar 23.00 – 05.00.

De exemplu, la Alba Iulia au fost verificate 22 de societăți comerciale, au fost legitimate 171 de persoane și au fost aplicate 28 de sancțiuni contravenționale confirm Legii 55/2020.

La Sebeș au fost verificate 51 de societăți comerciale, au fost legitimate 43 de persoane și au fost aplicate 32 de sancțiuni conform Legii 55/2020.

Reamintim faptul că circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei în intervalul orar 23:00-05:00, este interzisă, cu următoarele excepții:

-deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;

-deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță, precum și pentru achiziționarea de medicamente;

-deplasări în afara localității a persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicției, cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane și care poate fi dovedit prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei;

-deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie.
Pentru verificarea motivului deplasării persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea forțelor de ordine, legitimația de serviciu sau adeverința eliberată de angajator ori o declarație pe propria răspundere.

Declarația pe proprie răspundere trebuie să cuprindă: numele și prenumele, data nașterii, adresa locuinței/gospodăriei/locului activității profesionale, motivul deplasării, data completării și semnătura.

Acțiunile de verificare a modului de respectare a regulilor privind prevenirea răspândirii noului coronovirus vor continua.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Un tânăr moț, Luca Leterna, MENȚIUNE la faza națională a Olimpiadei de Religie – Cultul Ortodox 2026

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Un tânăr moț, Luca Leterna, MENȚIUNE la faza națională a Olimpiadei de Religie – Cultul Ortodox 2026 Performanță deosebită a unui elev al Școlii Gimnaziale „Nicodim Ganea” Bistra. Luca Leterna, elev în clasa a VIII-a la școala amintită din Munții Apuseni, a obținut Mențiune la faza națională a Olimpiadei de Religie – Cultul Ortodox (clasele […]

Citește mai mult

Curier Județean

26 aprilie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Ce trebuie să facă șoferii surprinși de radar

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Ce trebuie să facă șoferii surprinși de radar Polițiștii rutieri acționează astăzi, 26 aprilie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat de 36 de ani, din Câmpeni, REȚINUT pentru încălcarea ordinului de protecție: S-a apropiat nepermis de mult de soția sa și i-a adresat injurii

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat de 36 de ani, din Câmpeni, REȚINUT pentru încălcarea ordinului de protecție: S-a apropiat nepermis de mult de soția sa și i-a adresat injurii Sâmbătă, 25 aprilie 2026, polițiștii din Câmpeni au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Câmpeni, cercetat pentru săvârșirea […]

Citește mai mult