FOTO| Alba Iulia riscă să fie invadată de gunoaie. Contrar declarațiilor lui Pleșa, depozitul de la Galda este închis astăzi
Astăzi, în jurul orei 09:00, Centrul de management al deșeurilor de la Galda de Jos este închis, în ciuda declarațiilor date de primarul Gabriel Pleșa, prin care asigura cetățenii că sâmbătă, 22 mai, gunoiul va fi ridicat și colectat.
Potrivit surselor ziarulunirea.ro, în cursul săptămânii viitoare, miercuri, Președintele Agenției Naționale de Mediu va fi prezent într-o vizită de lucru la depozitul de la Galda de Jos.
Potrivit contractului de concesiune, RER VEST și Retim, s-a obligat să asigure un program de functionare zilnică între orele 08:00 – 21:00, în cursul zilelor lucrătoare, iar sâmbăta până la ora 16:00.
În realitate, printr-o notificare trimisă RER VEST, Polaris a fost informat că „în calitate de operator licenţiat a staţiei CMID de la Galda de Jos, judeţul Alba, conform contractului de concesiune nr. 248/09.02.2021, vă informăm că datorită capacităţii de procesare actuale a staţiei începând de azi, 21.05.2021, putem prelua cantitatea maximă de 120 de tone de deşeuri menajere amestecate zilnic”, situație în care în weekend, în Alba Iulia gunoiul va rămâne neridicat.
Potrivit unui reprezentant al Consiliului Județean, Dan Popescu, din documentația tehnică rezultă că „depozitul de la Galda ar trebui să preia zilnic 271 de tone de deșeuri menajere, iar în cazul tratării mecano-biologice, până la 548 de tone, zilnic”.
În realitate, de la deschiderea acestuia, nu s-a preluat o medie zilnică de circa 270 de tone pentru că depozitul nu funcționează la capacitatea prevăzută în contractul de concesiune.
Mai mult decât atât, așa zisul cel mai mare centru de management al deșeurilor menajere din Transilvania, e mare numai în comunicatele Consiliului Județean Alba, pentru că potrivit surselor ziarulunirea.ro, prima celulă de depozitare nu va fi suficientă nici pentru cinci ani. Asta, în condițiile în care s-ar asigura sortarea și reciclarea deșeurilor menajere și numai 55% din totalitatea gunoiului care intră pe poarta centrului ar ajunge în celula de depozitare.
Capacitatea de preluare a acestuia, teoretică, de circa 271 de tone de deșeuri menajere, pe zi, în cursul zilelor lucrătoare va fi oricum insuficientă pentru că de-a lungul anilor, cantitatea de deșeuri menajere a crescut în mod constant.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]








