FOTO| Alba Iulia riscă să fie invadată de gunoaie. Contrar declarațiilor lui Pleșa, depozitul de la Galda este închis astăzi
Astăzi, în jurul orei 09:00, Centrul de management al deșeurilor de la Galda de Jos este închis, în ciuda declarațiilor date de primarul Gabriel Pleșa, prin care asigura cetățenii că sâmbătă, 22 mai, gunoiul va fi ridicat și colectat.
Potrivit surselor ziarulunirea.ro, în cursul săptămânii viitoare, miercuri, Președintele Agenției Naționale de Mediu va fi prezent într-o vizită de lucru la depozitul de la Galda de Jos.
Potrivit contractului de concesiune, RER VEST și Retim, s-a obligat să asigure un program de functionare zilnică între orele 08:00 – 21:00, în cursul zilelor lucrătoare, iar sâmbăta până la ora 16:00.
În realitate, printr-o notificare trimisă RER VEST, Polaris a fost informat că „în calitate de operator licenţiat a staţiei CMID de la Galda de Jos, judeţul Alba, conform contractului de concesiune nr. 248/09.02.2021, vă informăm că datorită capacităţii de procesare actuale a staţiei începând de azi, 21.05.2021, putem prelua cantitatea maximă de 120 de tone de deşeuri menajere amestecate zilnic”, situație în care în weekend, în Alba Iulia gunoiul va rămâne neridicat.
Potrivit unui reprezentant al Consiliului Județean, Dan Popescu, din documentația tehnică rezultă că „depozitul de la Galda ar trebui să preia zilnic 271 de tone de deșeuri menajere, iar în cazul tratării mecano-biologice, până la 548 de tone, zilnic”.
În realitate, de la deschiderea acestuia, nu s-a preluat o medie zilnică de circa 270 de tone pentru că depozitul nu funcționează la capacitatea prevăzută în contractul de concesiune.
Mai mult decât atât, așa zisul cel mai mare centru de management al deșeurilor menajere din Transilvania, e mare numai în comunicatele Consiliului Județean Alba, pentru că potrivit surselor ziarulunirea.ro, prima celulă de depozitare nu va fi suficientă nici pentru cinci ani. Asta, în condițiile în care s-ar asigura sortarea și reciclarea deșeurilor menajere și numai 55% din totalitatea gunoiului care intră pe poarta centrului ar ajunge în celula de depozitare.
Capacitatea de preluare a acestuia, teoretică, de circa 271 de tone de deșeuri menajere, pe zi, în cursul zilelor lucrătoare va fi oricum insuficientă pentru că de-a lungul anilor, cantitatea de deșeuri menajere a crescut în mod constant.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață