FOTO| Acțiune de ecologizare la Valea Lungă. Primar: „Fiecare dintre noi va contribui la păstrarea unui mediu curat”
Mai mulți cetățeni ai comunei Valea Lungă, împreună cu primarul Dan Aldea au participat sâmbătă la o acțiune de ecologizare în localitate. În urma acțiunii au fost adunați 18 saci mari de sticle de plastic. Primarul a lansat și o provocare pentru cetățeni la o implicare reală nu doar pe rețelele de socializare.
„Așa cum se vede din fotografii, ieri după-masă am început acțiunea de ecologizare a văii, în dreptul casei mele și, din fericire, ”recolta” a fost destul de slabă, deoarece am întreținut periodic această zonă. Din păcate, valea fiind sufocată de gunoaiele aruncate, la următoarele ploi torențiale acestea vor fi împrăștiate pe tot cursul ei.
Ca să evităm acest lucru, ar trebui ca fiecare să curețe valea în dreptul grădinii proprii și toată lumea să dea dovadă de sprirt civic și să nu mai arunce gunoiul pe vale, pe Târnavă sau în alte locuri nepermise. Există acele coșuri pentru colectarea recipienților de plastic, iar resturile biodegradabile(coji de legume, fructe, coji de ouă, resturi vegetale, etc), pot fi depozitate într-un colț al grădinii și transformate în compost(îngrășământ natural). Restul gunoiului menajer (conserve, ambalaje provenite de la alimente și diferiți detergenți) vor fi duse la tomberon. Procedând în acest fel, fiecare dintre noi va contribui la păstrarea unui mediu curat.
Această provocare a fost lansată de către două doamne vrednice, al căror exemplu ar trebui urmat și cărora le mulțumesc public pentru inițiativa lor: Elena Lața Rusu și Viorica Deneș care, așa cum se observă din fotografii, au început această acțiune pe vale, în zona școlii, de unde au adunat 18 saci mari de sticle de plastic!
Vă provoc și pe voi și aștept să postați cât mai multe fotografii care să arate o implicare reală, nu doar pe rețelele de socializare!
Vă anunț cu această ocazie că, în luna Martie, administrația locală, împreună cu voluntarii care și-au anunțat participarea, vom organiza mai multe acțiuni de ecologizare pe raza localității noastre. Vă aștept pe toți! Haideți să arătăm că se poate!”, a scris primarul Dan Aldea, pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Adolescent de 18 ani, din Cugir, REȚINUT de polițiști: A lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș
Adolescent de 18 ani, din Cugir, REȚINUT de polițiști: A lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș Un adolescent de 18 ani, din Cugir, a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș. Potrivit IPJ Alba la data de […]
SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe
SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe Un bărbat din Ighiu a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu un obiect contondent o persoană din Sântimbru pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de […]
ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia
ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia Un accident rutier a avut loc luni după-masa în Ocna Mureș. Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, a fost acroșat de o mașină pe strada Colonia. Potrivit IPJ Alba, la data de 22 iunie 2026, în […]









