Curier Județean

FOTO| Acțiune de ecologizare la Valea Lungă. Primar: „Fiecare dintre noi va contribui la păstrarea unui mediu curat”

Ioana Oprean

Publicat

în

Mai mulți cetățeni ai comunei Valea Lungă, împreună cu primarul Dan Aldea au participat sâmbătă la o acțiune de ecologizare în localitate. În urma acțiunii au fost adunați 18 saci mari de sticle de plastic. Primarul a lansat și o provocare pentru cetățeni la o implicare reală nu doar pe rețelele de socializare.

„Așa cum se vede din fotografii, ieri după-masă am început acțiunea de ecologizare a văii, în dreptul casei mele și, din fericire, ”recolta” a fost destul de slabă, deoarece am întreținut periodic această zonă. Din păcate, valea fiind sufocată de gunoaiele aruncate, la următoarele ploi torențiale acestea vor fi împrăștiate pe tot cursul ei.

Ca să evităm acest lucru, ar trebui ca fiecare să curețe valea în dreptul grădinii proprii și toată lumea să dea dovadă de sprirt civic și să nu mai arunce gunoiul pe vale, pe Târnavă sau în alte locuri nepermise. Există acele coșuri pentru colectarea recipienților de plastic, iar resturile biodegradabile(coji de legume, fructe, coji de ouă, resturi vegetale, etc), pot fi depozitate într-un colț al grădinii și transformate în compost(îngrășământ natural). Restul gunoiului menajer (conserve, ambalaje provenite de la alimente și diferiți detergenți) vor fi duse la tomberon. Procedând în acest fel, fiecare dintre noi va contribui la păstrarea unui mediu curat.

Această provocare a fost lansată de către două doamne vrednice, al căror exemplu ar trebui urmat și cărora le mulțumesc public pentru inițiativa lor: Elena Lața Rusu și Viorica Deneș care, așa cum se observă din fotografii, au început această acțiune pe vale, în zona școlii, de unde au adunat 18 saci mari de sticle de plastic!

Vă provoc și pe voi și aștept să postați cât mai multe fotografii care să arate o implicare reală, nu doar pe rețelele de socializare!

Vă anunț cu această ocazie că, în luna Martie, administrația locală, împreună cu voluntarii care și-au anunțat participarea, vom organiza mai multe acțiuni de ecologizare pe raza localității noastre. Vă aștept pe toți! Haideți să arătăm că se poate!”, a scris primarul Dan Aldea, pe Facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Adolescent de 18 ani, din Cugir, REȚINUT de polițiști: A lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș

Ioana Oprean

Publicat

în

Adolescent de 18 ani, din Cugir, REȚINUT de polițiști: A lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș Un adolescent de 18 ani, din Cugir, a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș. Potrivit IPJ Alba la data de […]

Citește mai mult

Curier Județean

SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe

Ioana Oprean

Publicat

în

SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe Un bărbat din Ighiu a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu un obiect contondent o persoană din Sântimbru pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia Un accident rutier a avut loc luni după-masa în Ocna Mureș. Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, a fost acroșat de o mașină pe strada Colonia. Potrivit IPJ Alba, la data de 22 iunie 2026, în […]

Citește mai mult