FOTO| Achiziții de aparatură medicală și materiale sanitare în valoare de peste 800.000 de lei la Spitalul Municipal Sebeș. Banii provin de la bugetul local și firme
La Spitalul Municipal Sebeș au fost luate măsuri concrete în contextul epidemiologic actual. Dorin Nistor, primarul municipiului, a prezentat detaliat într-o postare pe facebook achizițiile care au fost făcute și a prezentat situația în momentul de față la unitatea spitalicească.
Astfel, a fost achiziționată aparatură medicală necesară pentru pentru compartimentul ATI în valoare totală de 442.977,5 lei, finanțare de la bugetul local al municipiului Sebeș, după cum urmează:
– APARATE DE VENTILAȚIE 3 BUC., TERMEN DE LIVRARE 16 APRILIE
– MONITOARE FUNCȚII VITALE 4 BUC., TERMEN DE LIVRARE 10 APRILIE
– APRAT ASTRUP 1 BUC. LIVRAT
– APARAT EKG 1 BUC. LIVRAT
– INJECTOMATE 5 BUC. LIVRATE
– TUBURI DE OXIGEN CU REGULATOR 20 BUC., TERMEN DE LIVRARE 1 APRILIE.
– PULSOXIMETRU PORTABIL 5 BUC., TERMEN DE LIVRARE 10 APRILIE.
În magazia spitalului au intrat următoarele cantități de MATERIALE SANITARE:
– BONETE SANITARE: 3.000 BUC.
– BOTOȘEI UNICĂ FOLOSINȚĂ: 7.000 BUC.
– HALATE UNICĂ FOLOSINȚĂ: 1.500 BUC.
– COMBINEZOANE: 350 BUC.
– MĂNUȘI NESTERILE: 69.700 BUC.
– MĂȘTI: 14.923 BUC.
– OCHELARI DE PROTECȚIE: 135 BUC.
SUNT COMANDATE ȘI ÎN CURS DE LIVRARE URMĂTOARELE MATERIALE:
– COMBINEZOANE IMPERMEABILE: 50 BUC.
– MĂȘTI: 5.000 BUC.
– MĂȘTI FFP 2: 350 BUC.
Pentru achiziția de dezinfectanți și echipamente de protecție a fost alocată suma de 190.907 lei de la bugetul local al municipiului Sebeș.
De asemenea, mai multe companii au oferit sprijin financial pentru dotarea spitalului.
Astfel, s-a achiziționat un aparat de ventilație în valoare de 85.000 lei, din donația de 150.000 lei de la firmele ELIS, ALPIN 57 și OPREAN, iar din restul sumei a fost comandat echpament de protecție pentru personal.
Din donația de 100.000 lei primită de la compania Star Transmission Assembly s-a comandat echipament pentru curățenie profesional (cărucioare) – 20 buc. în valoare de 65.000 lei, termenul de livrare fiind 10 aprilie, iar restul sumei a fost folosită pentru achiziția de dezinfectanți.
Personalul Spitalului Municipal Sebeș este compus din: 47 medici, alt personal cu studii superioare (farmaciști, chimiști, biologi) – 8 persoane, 165 asistenți medicali, personal auxiliar medical – 82 persoane, TESA și deservire – 34 persoane.
Din achizițiile de materiale sanitare achiziționate au fost sprijinite și alte instituții locale: 27 de medici de familie, Direcția de Asistență Socială Sebeș, Poliția Locală și Poliția Municipiului Sebeș, Primăria Municipiului Sebeș, SPAP.
La Spitalul Municipal Sebeș sunt preluate în continuare urgențele minore, care necesită supraveghere medicală de specialitate, iar urgențele majore sunt preluate de către Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia. În conformitate cu prevederile Ordinului Comandantului Acțiunii, Secretar de Stat, șef al Departamentului pentru Situații de Urgență, nr.74527/23.03.2020, au fost suspendate, pe o perioadă de 14 zile, internările pentru intervenții chirurgicale și investigații medicale spitalicești care nu reprezintă urgență și pot și reprogramate, precum și consultațiile programate/programabile în structurile ambulatoriului.
Secția de Obstetrică-Ginecologie funcționează în regim normal, în perioada 23 martie – 2 aprilie 2020 fiind înregistrate 17 nașteri.
Pacienții care solicită eliberarea de rețete, certificate medicale etc., pot lua legătura cu medicii specialiști, iar prin sistem on-line, beneficiază de acestea.
Contul RO39RNCB0011131414900001 aparține Asociației Spital Sf. Sofia Sebeș și pot fi făcute donații pentru a veni în sprijinul activității.
[nggallery id=7829]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE | Alarmă falsă pentru pompierii din Câmpeni: Au fost să intervină între Albac și Horea la un accident care NU s-a confirmat
Alarmă falsă pentru pompierii din Câmpeni: Au fost să intervină între Albac și Horea la un accident care NU s-a confirmat Un accident rutier a avut loc duminică seara între Albac și Horea. Un autoturism s-a răsturnat în afara carosabilului. Citește și: FOTO | Cum s-a petrecut accidentul de pe DN 75, la Vadu Moților: […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Sportacum 3 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Sportacum o zi
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță