Actualitate

FOTO: ACCIDENT cu o ambulanță în misiune pe DN1, zona Sântimbru. Trei persoane rănite

Ioana Oprean

Publicat

în

accident ambulanta santimbru07Un accident rutier s-a petrecut vineri, în jurul orei 17.40, pe DN1, lângă Alba Iulia, în zona intersecției cu localitatea Sântimbru. Din primele informații, o ambulanță s-a răsturnat după o coliziune cu un autoturism.

Potrivit primelor date, ambulanța se afla în misiune și transporta un pacient de la Teiuș la spitalul din Alba Iulia. În urma accidentului, trei persoane au fost rănite ușor.

La fața locului a intervenit și un echipaj al ISU Alba.

UPDATE: Pacientul din ambulanța implicată în accident a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia. Acesta fusese preluat de mașina de salvare de la Teiuș, după ce a suferit un accident vascular cerebral. La momentul accidentului, pacientul aflat în autospecială era asigurat pe targa de transport cu centurile de siguranță și nu a mai suferit alte leziune grave în urma impactului. Răniți ușor au fost șoferul ambulanței și asistenta.

Traficul în zona accidentului s-a desfășurat cu dificultate, fiind reluat în jurul orei 18.50.

UPDATE1: Potrivit IPJ Alba, D.O.A, în vârstă de 33 de ani, domiciliat în Alba, în timp ce conducea autoturismul marca Volvo, înmatriculat provizoriu în județul Alba, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu ambulanța marca Fiat, proprietate a Serviciului Județean de Ambulanță Alba, condusă de M.C.V de 38 de ani din Teiuș, care se deplasa dinspre Teiuș spre Alba Iulia și efectua o manevră de depășire a coloanei de autovehicule aflate în față, având semnalele acustice și luminoase în funcțiune.

În urma impactului, conducătorul ambulanței, M.C.V., asistenta C.M.T în vârstă de 42 de ani, domiciliată în Teiuș, și T.A. de 49 de ani din Miraslău, pacient în ambulanță, au suferit leziuni corporale ușoare.

Citiți și FOTO-VIDEO: ACCIDENT în sens giratoriu, la Alba Iulia. O ambulanță SMURD și un autoturism au intrat în coliziune în zona pieței din Cetate

Comunicat IPJ Alba: La data de 13.05.2016, în jurul orelor 17.30, pe DN 1, la kilometrul 388, la intersecția cu  DJ 107 B,  în afara localității Sântimbru, D.O.A., de 33 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu o ambulanță ce era condusă înspre Alba Iulia, de un bărbat de 38 de ani, din Teiuș.

În momentul impactului, ambulanța avea semnalele acustice și luminoase în funcțiune și efectua depășirea unei coloane de autovehicule.

În urma accidentului, conducătorul ambulanței, asistenta de pe ambulanță și pacientul transportat au suferit leziuni corporale ușoare.

Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Cercetările sunt continuate.

Fotografiile  au fost trimise pe adresa redacției de către cetățeni aflați în zonă.

[nggallery id=2098]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card

Bogdan Ilea

Publicat

în

Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]

Citește mai mult

Actualitate

25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]

Citește mai mult

Actualitate

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România

Bogdan Ilea

Publicat

în

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]

Citește mai mult