FOTO: ACCIDENT cu o ambulanță în misiune pe DN1, zona Sântimbru. Trei persoane rănite
Un accident rutier s-a petrecut vineri, în jurul orei 17.40, pe DN1, lângă Alba Iulia, în zona intersecției cu localitatea Sântimbru. Din primele informații, o ambulanță s-a răsturnat după o coliziune cu un autoturism.
Potrivit primelor date, ambulanța se afla în misiune și transporta un pacient de la Teiuș la spitalul din Alba Iulia. În urma accidentului, trei persoane au fost rănite ușor.
La fața locului a intervenit și un echipaj al ISU Alba.
UPDATE: Pacientul din ambulanța implicată în accident a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia. Acesta fusese preluat de mașina de salvare de la Teiuș, după ce a suferit un accident vascular cerebral. La momentul accidentului, pacientul aflat în autospecială era asigurat pe targa de transport cu centurile de siguranță și nu a mai suferit alte leziune grave în urma impactului. Răniți ușor au fost șoferul ambulanței și asistenta.
Traficul în zona accidentului s-a desfășurat cu dificultate, fiind reluat în jurul orei 18.50.
UPDATE1: Potrivit IPJ Alba, D.O.A, în vârstă de 33 de ani, domiciliat în Alba, în timp ce conducea autoturismul marca Volvo, înmatriculat provizoriu în județul Alba, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu ambulanța marca Fiat, proprietate a Serviciului Județean de Ambulanță Alba, condusă de M.C.V de 38 de ani din Teiuș, care se deplasa dinspre Teiuș spre Alba Iulia și efectua o manevră de depășire a coloanei de autovehicule aflate în față, având semnalele acustice și luminoase în funcțiune.
În urma impactului, conducătorul ambulanței, M.C.V., asistenta C.M.T în vârstă de 42 de ani, domiciliată în Teiuș, și T.A. de 49 de ani din Miraslău, pacient în ambulanță, au suferit leziuni corporale ușoare.
Comunicat IPJ Alba: La data de 13.05.2016, în jurul orelor 17.30, pe DN 1, la kilometrul 388, la intersecția cu DJ 107 B, în afara localității Sântimbru, D.O.A., de 33 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu o ambulanță ce era condusă înspre Alba Iulia, de un bărbat de 38 de ani, din Teiuș.
În momentul impactului, ambulanța avea semnalele acustice și luminoase în funcțiune și efectua depășirea unei coloane de autovehicule.
În urma accidentului, conducătorul ambulanței, asistenta de pe ambulanță și pacientul transportat au suferit leziuni corporale ușoare.
Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Cercetările sunt continuate.
Fotografiile au fost trimise pe adresa redacției de către cetățeni aflați în zonă.
[nggallery id=2098]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni
Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni România va fi sub un val de căldură pe parcursul lunii iulie 2026 conform pronozei meteo pe 4 săptămâni publicată vineri, 26 iunie 2026 de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). […]
PENSII 2026 | Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții
Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții Vârsta de pensionare pentru femei crește începând din iulie 2026, potrivit noilor prevederi din legislația pensiilor. Modificările prevăd o creștere graduală a vârstei standard de retragere din activitate, până la atingerea pragului de 65 de ani, […]
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]








