FOTO: ACCIDENT cu o ambulanță în misiune pe DN1, zona Sântimbru. Trei persoane rănite
Un accident rutier s-a petrecut vineri, în jurul orei 17.40, pe DN1, lângă Alba Iulia, în zona intersecției cu localitatea Sântimbru. Din primele informații, o ambulanță s-a răsturnat după o coliziune cu un autoturism.
Potrivit primelor date, ambulanța se afla în misiune și transporta un pacient de la Teiuș la spitalul din Alba Iulia. În urma accidentului, trei persoane au fost rănite ușor.
La fața locului a intervenit și un echipaj al ISU Alba.
UPDATE: Pacientul din ambulanța implicată în accident a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia. Acesta fusese preluat de mașina de salvare de la Teiuș, după ce a suferit un accident vascular cerebral. La momentul accidentului, pacientul aflat în autospecială era asigurat pe targa de transport cu centurile de siguranță și nu a mai suferit alte leziune grave în urma impactului. Răniți ușor au fost șoferul ambulanței și asistenta.
Traficul în zona accidentului s-a desfășurat cu dificultate, fiind reluat în jurul orei 18.50.
UPDATE1: Potrivit IPJ Alba, D.O.A, în vârstă de 33 de ani, domiciliat în Alba, în timp ce conducea autoturismul marca Volvo, înmatriculat provizoriu în județul Alba, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu ambulanța marca Fiat, proprietate a Serviciului Județean de Ambulanță Alba, condusă de M.C.V de 38 de ani din Teiuș, care se deplasa dinspre Teiuș spre Alba Iulia și efectua o manevră de depășire a coloanei de autovehicule aflate în față, având semnalele acustice și luminoase în funcțiune.
În urma impactului, conducătorul ambulanței, M.C.V., asistenta C.M.T în vârstă de 42 de ani, domiciliată în Teiuș, și T.A. de 49 de ani din Miraslău, pacient în ambulanță, au suferit leziuni corporale ușoare.
Comunicat IPJ Alba: La data de 13.05.2016, în jurul orelor 17.30, pe DN 1, la kilometrul 388, la intersecția cu DJ 107 B, în afara localității Sântimbru, D.O.A., de 33 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu o ambulanță ce era condusă înspre Alba Iulia, de un bărbat de 38 de ani, din Teiuș.
În momentul impactului, ambulanța avea semnalele acustice și luminoase în funcțiune și efectua depășirea unei coloane de autovehicule.
În urma accidentului, conducătorul ambulanței, asistenta de pe ambulanță și pacientul transportat au suferit leziuni corporale ușoare.
Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Cercetările sunt continuate.
Fotografiile au fost trimise pe adresa redacției de către cetățeni aflați în zonă.
[nggallery id=2098]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română Evaluarea Națională 2026 la Limba și literatura română nu a fost lipsită de „perle”. Profesorii au descoperit răspunsuri amuzante și greșeli neașteptate în lucrările […]
VIDEO | Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA
Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA Salvatorii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba ISU Alba se află din nou în prim-planul cooperării internaționale, fiind implicați într-o misiune de sprijin desfășurată pe teritoriul Franței Franța, în cadrul mecanismului european […]
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]









