Actualitate

FOTO: ACCIDENT cu o ambulanță în misiune pe DN1, zona Sântimbru. Trei persoane rănite

Ioana Oprean

Publicat

în

accident ambulanta santimbru07Un accident rutier s-a petrecut vineri, în jurul orei 17.40, pe DN1, lângă Alba Iulia, în zona intersecției cu localitatea Sântimbru. Din primele informații, o ambulanță s-a răsturnat după o coliziune cu un autoturism.

Potrivit primelor date, ambulanța se afla în misiune și transporta un pacient de la Teiuș la spitalul din Alba Iulia. În urma accidentului, trei persoane au fost rănite ușor.

La fața locului a intervenit și un echipaj al ISU Alba.

UPDATE: Pacientul din ambulanța implicată în accident a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia. Acesta fusese preluat de mașina de salvare de la Teiuș, după ce a suferit un accident vascular cerebral. La momentul accidentului, pacientul aflat în autospecială era asigurat pe targa de transport cu centurile de siguranță și nu a mai suferit alte leziune grave în urma impactului. Răniți ușor au fost șoferul ambulanței și asistenta.

Traficul în zona accidentului s-a desfășurat cu dificultate, fiind reluat în jurul orei 18.50.

UPDATE1: Potrivit IPJ Alba, D.O.A, în vârstă de 33 de ani, domiciliat în Alba, în timp ce conducea autoturismul marca Volvo, înmatriculat provizoriu în județul Alba, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu ambulanța marca Fiat, proprietate a Serviciului Județean de Ambulanță Alba, condusă de M.C.V de 38 de ani din Teiuș, care se deplasa dinspre Teiuș spre Alba Iulia și efectua o manevră de depășire a coloanei de autovehicule aflate în față, având semnalele acustice și luminoase în funcțiune.

În urma impactului, conducătorul ambulanței, M.C.V., asistenta C.M.T în vârstă de 42 de ani, domiciliată în Teiuș, și T.A. de 49 de ani din Miraslău, pacient în ambulanță, au suferit leziuni corporale ușoare.

Citiți și FOTO-VIDEO: ACCIDENT în sens giratoriu, la Alba Iulia. O ambulanță SMURD și un autoturism au intrat în coliziune în zona pieței din Cetate

Comunicat IPJ Alba: La data de 13.05.2016, în jurul orelor 17.30, pe DN 1, la kilometrul 388, la intersecția cu  DJ 107 B,  în afara localității Sântimbru, D.O.A., de 33 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, nu a acordat prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu o ambulanță ce era condusă înspre Alba Iulia, de un bărbat de 38 de ani, din Teiuș.

În momentul impactului, ambulanța avea semnalele acustice și luminoase în funcțiune și efectua depășirea unei coloane de autovehicule.

În urma accidentului, conducătorul ambulanței, asistenta de pe ambulanță și pacientul transportat au suferit leziuni corporale ușoare.

Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Cercetările sunt continuate.

Fotografiile  au fost trimise pe adresa redacției de către cetățeni aflați în zonă.

[nggallery id=2098]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult