FOTO: AC „Mica Romă” Blaj, iarăși campioană europeană la ECC Cross Country!!! Al doilea an consecutiv, aur la Under 20 pentru fetele Cristinei Man!!!
Performanță de senzație pentru echipa AC „Mica Romă” Blaj, care a devenit pentru al doilea an la rând campioană europeană la ECC Cross Country (Cupa Europei la Cros), categoria Under 20, în Spania.
Un rezultat superb al clubului din Alba, care și-a atins obiectivul, deși a aliniat o echipă cu numai 3 fete, acestea clasându-se în partea superioară a ierarhiei la individual.
Fetele de aur ale antrenoarei Cristinei Man au izbutit să-și apere aurul adjudecat în premieră în 2022, în Portugalia, la Oeiras, din postura de debutante și au recidivat, urcând pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, în Spania, la Oropesa del Mar (Castellon) la ediția din 2023 a puternicei competiții atletice!
Mai mult, blăjeanca Mihaela Blaga a terminat cursa cel mai bine dintre compatrioate, pe poziția a 4-a, un progres comparativ cu anul trecut, în Portugalia, când a fost pe locul 8 (cu timpul 15:25).
“Este o performanță incredibilă, pe care ne-am dorit-o enorm, un rezultat de aur pentru Blaj, pentru Alba, atletismul autohton și România! O rezultat fantastic al acestor fete minunate, ce merită aprecieri unanime și felicitări pentru ce au realizat, respectiv să li se intoneze Imnul Național iarăși, să-și păstreze medaliile de aur”, a precizat Cristina Man, vicepreședintele Federației Române de Atletism.
Fetele de aur ale antrenoarei Cristinei Man au izbutit să-și apere aurul adjudecat în premieră în 2022, la Oeiras, din postura de debutante și au recidivat, urcând pe cea mai înaltă treaptă la Oropesa del Mar (Castellon), la ediția din 2023 a puternicei competiții atletice ce a strâns la start 399 de sportivi (207 la masculin și 192 la feminin), reprezentanți ai 77 de cluburi din 22 de țări. La individual, pe podium au încheiat Mariam Benkert (Spania, Club Playas de Castellon, timpul 19:08), Edibe Yagiz (Turcia, Fenerbahce Spor Klubu; 19:18) și Margot Dajoux (Franța, Clermont Auvergne Athletisme; 19:25). În continuare s-au regăsit cele 3 românce: Mihaela Maria Blaga (născută în 4 martie 2004, dublă legitimare cu CSȘ Blaj) – locul 4 (rezultatul 19:30), Alexandra Maria Hudea (3 decembrie 2006) – locul 5 (19:38) și Iulia Florina Mărginean (4 aprilie 2004) – locul 6 (19:54), ultimele două fiind legitimate și la CSȘ Mediaș. În clasamentul pe echipe AC “Mica Romă” a cucerit cea mai prețioasă medalie, totalizând 15 puncte, fiind urmată de Fenerbahce – 24 de puncte și Clermont – 26 de puncte
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








