FOTO: Absolvenţii Promoţiei `94, din nou în băncile Colegiului „H.C.C.” din Alba Iulia. Emoţii cât pentru 20 de ani
Absolvenţii Promoţiei `94 ai Colegiului Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia au avut astăzi a doua întâlnire după terminarea liceului, la 20 de ani. A fost un moment emoţionant care, din păcate nu a strâns mai mult de 115 absolvenţi, din cele 8 clase care au terminat la acea vreme prestigiosul colegiu.
Absolvenţii de atunci au rămas în minte cu amintirea de aur din America 1994 fiind anul de vis al naţionalei de fotbal a României, care a reuşit performanţă de a ajunge în sferturile competiţiei învingând Argentina lui Maradona. Acest fapt a fost punctat de un domn într-o scurtă discuţie despre fotbal. „Am pierdut şi în faţa Algeriei”, dorind probabil să facă o paralelă între Mondialul din `94 cel din prezent, la care nu am reuşit o calificare.
Este de precizat faptul că la acea vreme, la „HCC” erau aproximativ 25 de elevi într-o clasă, ceea ce face ca promoţia să cumuleze în jur de 200 de elevi, diferenţă mare dintre ceea ce găsim acum, când o clasă de bilingv franceză a terminat cu, atenţie, 37 de elevi. Profilurile de atunci erau puţin diferite. Dacă acum există matematică-informatică, mate-engleză, atunci era matematică-fizică, sau mate-chimie. Modificarea este una firească având în vedere terenul pe care l-a câştigat domeniul informaticii în ultimii ani.
Întâlnirea s-a desfăşurat în faţa colegiului, unde fiecare clasă a făcut poze cu foştii profesori. Unii mai predau, alţii sunt la pensie, dar au făcut un efort pentru a fi prezenţi la întâlnire. O parte profesorii care au predat atunci şi predau şi acum sunt: Daniela Cetean (istorie), Valer Cerbu (biologie), Mioara Cerbu (limba română), Dorinel Bora (matematică), Marin Roşca (fizică) sau Ana Milea (biologie), Secară (economie). La acea vreme, spun absolvenţii, nu se copia aşa des şi elevii primeau şi nota 1, ceea ce rar se mai intampla în prezent. Se chiulea, dar nu ca şi acum, a completat altul. Mergeau şi ei la o cafea, în clădirea în care funcţionează acum Break, sau la o „bilă”, la Tamaş, fostul local din Casa de Cultură a Sindicatelor.
Ei bine, majoritatea celor prezenţi s-au arătat mulţumiţi de viaţa pe care o duc acum, au familie, unii copiii şi un loc de muncă. În această seară vor avea o petrecere la restaurantul Mercur, unde distracţia trebuie să fie cât pentru 20 de ani.
[nggallery id=1899]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]
VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident
Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat, vineri, 26 iunie 2026, măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă […]









