Curier Județean

FOTO: 8 ofițeri și subofițeri de la Jandarmeria Alba avansați în grad înainte de termen, cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române

Ioana Oprean

Publicat

în

Pentru rezultate foarte bune obţinute în activitatea profesională, 4 ofiţeri  şi 4 de subofiţeri jandarmi au fost înaintaţi în gradul următor, înainte de expirarea stagiului minim. Noile grade au fost înmânate de Prefectul Judeţului  Alba, domnul Gheorghe Feneşer, iar printre cei avansaţi în grad se numără şi primul adjunct al inspectorului şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Alba, domnul Marius Claudiu Giurea, care de astăzi este colonel.

jandarmi1Festivitatea a debutat cu intonarea Imnului Naţional al României, după care Inspectorul şef al instituţiei, domnul colonel Felician Itu, a dat citire Ordinului Ministrului Afacerilor Interne, prin care 4 ofiţeri, care s-au distins în activitatea desfăşurată, au fost înaintaţi în gradul următor, astfel:
– în gradul de colonel – domnul locotenent-colonel GIUREA MARIUS-CLAUDIU;
– în gradul de maior – domnul căpitan HULEA DUMITRU şi domnul căpitan OLTEAN MARIUS;
– în gradul de căpitan – domnul locotenent MĂICAN MARIUS-DĂNUŢ

În continuare, prin Ordin al Inspectorului General al Jandarmeriei Române, 4 subofiţeri au fost înaintaţi în grad, după cum urmează:
– în gradul de plutonier adjutant şef – domnul plutonier adjutant DURU ŞTEFAN;
– în gradul de plutonier adjutant – plutonier major BORLEA CONSTANTIN, Plutonier major PETRIDEAN FLORIN şi plutonier major PETRUŢA NICOLAE

De asemenea, prin Ordin al Inspectorului şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean “Avram Iancu” Alba, alte 99 de cadre au fost recompensate cu felicitări sau mulţumiri.

jandarmi2Prefectul Judeţului Alba, domnul Gheorghe Feneşer a fost cel care a înmânat noile grade şi le-a dorit mult succes în activitate celor 8 jandarmi. De asemenea, domnia sa, profitând de ziua de mare sărbătoare prilejuită de sărbătorirea pe data de 3 aprilie 2015 a 165 de ani de la înfiinţarea Jandarmeriei Române a adăugat: “va felicit, in numele meu si al Instituţiei Prefectului, pentru activitatea pe care o desfăşuraţi. Vă asigur că veţi avea în mine un permanent sprijin, voi fi alături de dumneavoastră, aşa cum am fost şi până acum. Vă mulţumesc pentru tot ceea ce aţi făcut şi pentru că aţi dovedit că nu duceţi lipsă de profesionalism, un lucru deosebit de important în contextul actual. Mă bucur pentru dumneavoastră şi mă alătur şi eu celor care vă urează astăzi << La mulţi ani>>”

În continuare cei prezenţi au participat la vernisajul expoziţiei Jandarmeria Alba – în documentele vremii, activitate condusă de doamna Dana Zecheru, şeful Serviciului Judeţean al Arhivelor Naţionale şi la exerciţiile demonstative prezentate de Detaşamentul de Jandarmi Mobil şi Postul de Jandarmi Montan Şugag în colaborare cu Serviciul Public Salvamont Alba din cadrul Consiliului Judeţean Alba.

jandarmi3jandarmi4

Ofiţer Informare, Relaţii Publice şi Relaţii cu Publicul, locotenent colonel  Jurcoveţ Cosmin


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

26 iunie 2026 | Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului

Ioana Oprean

Publicat

în

Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului Ziua Drapelului va fi sărbătorită vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia, cu începere de la ora 10.00, potrivit unui comunicat de presă trimis miercuri, de Instituția Prefectului Alba. Programul activităţilor: 09.45 – […]

Citește mai mult

Curier Județean

Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii

Ioana Oprean

Publicat

în

Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii O femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, a fost reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul […]

Citește mai mult

Curier Județean

DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură

Bogdan Ilea

Publicat

în

DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură În contextul temperaturilor în creștere din aceste zile, meteorologii prognozând în zilele următoare caniculă în mai multe județe din țară, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba transmite o serie de recomandări pentru populație. Mesajul integral publicat de DSP Alba este […]

Citește mai mult