Fostul director al DSP Alba spune că cea mai mare greşeală strategică a României a fost neînchiderea graniţelor
Horea Timiş, fostul director al DSP Alba şi, totodată, fost subsecretar de stat în Ministerul Sănătăţii, a spus că cea mai mare greșeală a fost faptul că granițele nu s-au închis la termen, pentru că nimeni nu și-a imaginat dimensiunea dezastrului.
Medicii încep să vorbească. Iar declaraţiile acestora nu sunt deloc îmbucurătoare. Se pare că ne aşteaptă vremuri grele, grele de tot.
Nu o spunem noi, ci o spune Horea Timiş, fostul director al DSP Alba şi, totodată, fost consilier în Ministerul Sănătăţii. Acesta spune că numărul cazurilor infectaţi cu Covid-19 este mult mai mare decât cel anunţat oficial şi că numărul pacienţilor va exploda în perioada următoare. Cauza? Sute de oameni care au preluat, la frontieră, miile de români care au venit în ţară.
Dar să vedem ce spune, cuvânt cu cuvânt, fostul subsecretar de stat din Ministerul Sănătății: „Nădlac, poartă de contaminare. Cea mai mare greșeală a fost faptul că granițele nu s-au închis la termen. A fost o greșeală strategică care ne costă foarte mult. A fost o greșeală pentru că nimeni nu și-a imaginat dimensiunea dezastrului. A fost clar o greșeală de tactică. A fost cea mai mare greșeală a României lipsa unei hotărâri ferme. Noi nu luăm hotărâri preventive, luăm doar hotărâri paliative, după ce dezastrul se întâmplă. În viitor se va analiza situația și acesta a fost momentul zero pentru România și o spun cu toată răspunderea și cariera mea.
A lipsit o hotărâre fermă la momentul acela. Majoritatea celor care au fost în vamă în contact sunt pozitivi. Acest aspect subliniază faptul că Vama Nădlac a fost o poartă de contaminare masivă. Primul județ afectat de acest lucru este chiar Aradul. Acei oameni s-au întors în spital, au avut diferite contacte, au ajuns în comunitate, au creat focare”, spune Horea Timiş despre medicii, poliţiştii, voluntarii, frontieriştii care au „primit” diaspora la Nădlac.
Carantina, a doua greşeală
Medicul exemplifică şi motivul pentru care, din punctul lui de vedere, carantinarea românilor intraţi în ţară pe la Nădlac a fost a doua mare greşeală făcută de autorităţi. „Ai în carantină 2 pozitivi şi 50 de negativi. Dar ei au intrat în carantină în contact. Apoi le dai drumul în perioada de incubație nesimptomatici. Și, astfel, ai încă 50 de pozitivi care infectează alți 1000. Asta s-a întâmplat. Carantinele au fost focar de infecție național. A fost a doua greșeală majoră tactică, să dezvolți focare.
Carantina a fost făcută pe repede înainte, fără logică, au fost băgați toți care au venit în hoteluri, în diferite locații. Practic, s-au contaminat între ei. Apoi, asimptomatici, dar pozitivi, au plecat în comunitate unde au infectat pe restul”, spune Horea Timiş.
Din prima linie
Pe lângă experienţa din sistemul de sănătate pe care o are, Horea Timiş mai are un „atu” când vorbeşte despre situaţia ingrată a Aradului. Acest „atu” este soţia lui, medic epidemiolog la Spitalul Judeţean Arad. Practic, unul dintre cei din linia întâi. Aşadar, cel mai probabil, previziunile fostului subsecretar de stat din Ministerul Sănătății se vor dovedi reale. Din păcate.
sursa: aradon.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]
VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările
Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]








