Ştirea zilei

Fostul contabil al unui Ocol Silvic din Alba a delapidat peste 700.000 de lei şi i-a jucat la PĂCĂNELE: Ce a decis instanța

Ioana Oprean

Publicat

în

Fostul contabil al unui Ocol Silvic din Alba a delapidat peste 700.000 de lei şi i-a jucat la PĂCĂNELE: Ce a decis instanța

După ce a delapidat peste 700.000 de lei din patrimoniului Ocolului Silvic Valea Pianului din judeţul Alba, fostul contabil al instituției a fost condamnat la închisoare cu suspendare

A. G. A. a recunoscut faptele şi a motivat că a început să sustragă bani după ce a pierdut o sumă mare la jocuri de noroc.

Bărbatul, care în trecut a fost şi consilier local al comunei Pianu, Alba, este judecat pentru două infracţiuni: delapidare şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Potrivit rechizitoriului, în perioada 2014 – 2016, contabilul şi-a însuşit suma totală de 715.860,90 lei din patrimoniului ocolului prin retragerea directă de numerar din conturile bancare, prin înregistrarea fictivă în contabilitate a unor documente fiscale care atestau plăţi efectuate diferitor clienţi sau prin înregistrarea unor documente fiscale la altă valoare decât cea reală.

De asemenea, în aceeaşi perioadă a falsificat mai multe facturi fiscale, chitanţe şi registre de casă (58 de înscrisuri), care au fost înregistrate în contabilitatea ocolului silvic în scopul justificării sumelor delapidate. Consecinţa a fost prejudicierea bugetului de stat cu suma totală de 100.271 de lei (impozit pe profit, TVA, dobânzi şi penalităţi).

Audiat în calitate de inculpat, bărbatul a recunoscut faptele care i se impută şi a detaliat modalitatea de săvârşire a acestora. A susţinut că totul a început prin anul 2013-2014, când a pierdut o sumă importantă la cazino, aproximativ 7.000-8.000 de lei, iar ulterior a încercat să recupereze această sumă frecventând jocurile de noroc. Pentru că a pierdut în continuare bani, a ales să sustragă sume importante cu scopul de avea cu ce să joace, crezând că, în final, va recupera ce a pierdut la păcănele.

”Principala modalitate de însuşire a banilor din patrimoniul ocolului a fost întocmirea de facturi fiscale ale diferitor furnizori precum şi chitanţe aferente pe care le-a înregistrat în contabilitatea ocolului şi şi-a însuşit sumele respective de bani. În ceea ce priveşte societatea (…) SRL, a menţionat faptul că a întocmit în numele acesteia facturi fiscale şi chitanţe prin care a atestat operaţiuni nereale şi a menţionat eronat şi în registrele de casă aceste operaţiuni fictive”, se precizează în hotărârea Judecătoriei Sebeş, din 7 decembrie 2021.

Prejudiciul total a fost stabilit la suma de 816.131 de lei, bani pe care fostul contabil trebuie să-i returneze ocolului silvic la care a lucrat timp de 10 ani. Acesta a fost condamnat la pedeapsa de 2 ani şi 4 luni de închisoare, cu suspendare sub supraveghere pe un termen de 2 ani şi 6 luni. În această perioadă trebuie să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, în cadrul Primăriei Pianu sau Consiliului local al comunei Pianu, pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare.

Hotărârea Judecătoriei Sebeş poate fi contestată la Curtea de Apel.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult