Forul decizional al Regiunii Centru se reunește la Sibiu
Reprezentanţii Regiunii Centru se întrunesc, miercuri, 6 martie 2013, la Sibiu, pentru a discuta viitoarele direcții de dezvoltare ale regiunii, implicarea în noi proiecte și programe, dar și bugetul de venituri și cheltuieli pentru perioada 2013-2015.
La şedinţa organizată de către Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru vor participa preşedinţii celor şase Consilii judeţene din Regiunea Centru, respectiv Alba, Braşov, Covasna, Harghita, Mureş şi Sibiu, precum şi primarii nominalizaţi ca reprezentanţi ai municipiilor, ai oraşelor şi comunelor din fiecare judeţ. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural din cadrul Muzeului Astra din Sibiu, începând cu ora 11.00.
Ședința va debuta cu analiza stadiului de implementare a Programului Regio, a proiectelor aflate în derulare în toate cele șase județe ale Regiunii, a gradului de absorbție al fondurilor Regio la nivel regional, dar și a problemelor întâmpinate în implementarea proiectelor și a soluțiilor ce se pot aplica. Viitoarele direcții de dezvoltare ale Regiunii Centru în perioada 2014-2020, precum și ce proiecte relevante la nivel local și regional au nevoie de finanțare este un alt subiect ce va fi abordat de către reprezentanții Regiunii. Tot în cadrul acestei ședințe vor fi supuse aprobării modificările de organigramă al ADR Centru, ale planului de lucru și regulamentului de organizare și funcționare ale agenției.
”Alături de noi vor participa pe parcursul ședinței și reprezentanții Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice. În cadrul acestei ședințe vom aborda o preocupare socială a întregii regiuni, discutând despre structura și metodologia necesare pentru realizarea unei analize privind comunitățile defavorizate de romi din Regiunea Centru. Pregătirea ADR Centru pentru asimilarea unor noi programe de finanțare nerambursabilă pentru firme, dar și informarea celor prezenți referitor la stadiul programului Regio la nivel național, sau alte probleme cu care se confruntă beneficiarii de fonduri vor fi discutate pe parcursul acestei ședințe. Vom încerca, noi toți prezenți la această întâlnire de lucru, să stabilim un cadru de referință care să ne susțină în pregătirea dezvoltării unitare a regiunii, să avem o abordare realistă ca direcții de dezvoltare regională pe viitor și, în același timp, încercăm pe cât posibil să prevenim eventuale probleme“, a declarat Simion Creţu, director general ADR Centru.
Pe Ordinea de zi vor mai intra în discuţii şi vor fi supuse aprobării participarea ADR Centru ca partener în 3 proiecte, respectiv proiectul MOTHERLAND: MOdern Technologies for HERitage LANDscape preservation (Tehnologii moderne pentru păstrarea moştenirii peisagistice), în proiectul “Getting together to involve the young people” (Împreună pentru implicarea tinerilor) și în proiectul destinat IMM-urilot BISNet Transylvania “Business and innovation support network Transylvania” (BISNet Transylvania – Reţea de Sprijin în Afaceri și Inovare pentru IMM-urile din Transilvania).
Completarea activităților de informare ale ADR Centru prin participarea la un proiect european derulat de Reprezentanța Comisiei Europene și deschiderea Centrului de informare EUROPE DIRECT pe o perioadă de cinci ani, este un alt proiect de hotărâre supus aprobării forului decizional CDR Centru.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









