Formată la Alba Iulia sub comanda regretatului Nicușor Marcu, Andreea Fleșer – noua coordonatoare a FCC Baschet UAV Arad
Andreea Fleșer (jucătoare originară din Aiud, s-a format la LPS Alba Iulia și CSU Alba Iulia) s-a transferat în această iarnă la FCC Baschet UAV Arad, liderul Diviziei Naționale, cu 33 de puncte (16 victorii și un eșec), ce se va bate pentru medalii cu CS Municipal Satu Mare și campioana Sepsi SIC Sf. Gheorghe.
Dacă în Cetatea Marii Uniri din 2018 nu mai există echipă de baschet feminin, deși în ultimi doi ani au răzbătut semnale că se dorește reînființarea unei asemenea formații, printr-o colaborare între Universitatea “1 Decembrie 1918”, Consiliul Județean Alba și Primăria municipiului Alba Iulia, în schimb la nivelul primei scene sunt jucătoare ce au desprins tainele sportului sub panou în municipiul reședință din județ. Alături de aceasta au mai poposit sub comanda portughezului Jose Araujo alte două baschetbaliste: Shereen Sutherland (USA) și Laura Vaida (internațională “tricoloră”). Sportiva din Alba poate debuta în “galben-albastru” miercuri, 9 februarie, acasă cu “U” Cluj (fosta sa echipă). Peste 3 zile este derby-ul de podium de la Satu Mare, iar în 5 martie, la Arad, vine campioana Sepsi Sf. Gheorghe.
*Cu gândul la Nicușor Marcu
“Mă bucur că am ajuns la această echipă, este un pas important în cariera mea, la o echipă puternică din campionatul României, un club cu tradiție în baschetul autohton. Mulțumesc conducerii, publicului, antrenorului şi colegelor de echipă pentru cum m-au primit. Încă din prima zi m-am simțit parte din echipă, iar asta asta mă ajută să mă integrez în sinstemul lor cât mai repede şi să pun umărul pentru obținerea obiectivului”, a precizat Andreea Fleșer. 
Fleșer a semnat cu formația antrenată de Jose Araujo un contract valabil până în vara anului 2023. Sportiva în vârstă de 22 de ani, s-a format la Alba Iulia, evoluând pe prima scenă la CSU și Phoenix Constanța, pentru ca din 2020 să îmbrace maioul „alb-negru” al grupării studențești CS Universitatea Cluj. Tânărul coordonator de joc a avut convocări sub „tricolor”, în care a strâns prezențe la loturile naționale de junioare, respectiv la echipa reprezentativă 3×3 a României. Sportiva a făcut parte în 2018 din naționala sub 20 de ani care a încheiat pe locul 4 la Campionatele Europene, Divizia B, de la Oradea.
“Vreau să mulțumesc unei persoane, care mă privește de sus şi care a vrut mereu să ajung la acest club, este vorba de mentorul meu, Marcu Nicușor. Voi juca mereu cu gândul la el şi ştiu că se bucură pentru fiecare performanță pe care o am. Mulțumesc, profu’ Marcu”, este mesajul transmis de talentata baschetbalistă.
În ediţia precedentă de Cupa României, Andreea Fleșer a jucat finala competiţiei. În ultimul act, cu Sepsi Sf. Gheorghe, a avut cel mai bun procentaj la aruncările de două puncte din tabăra clujencelor. În actualul sezon din Liga Naţională, baschetbalista ce măsoară 1,63 metri a intrat pe parchet pentru o medie de 29:23 minute, timp în care a strâns 5.2 puncte şi 3.3 recuperări.
La nivelul primului eșalon mai sunt prezente și alte baschetbaliste din Alba Iulia, respectiv Andreea Beldian (25 de ani, Phoenix CSU Simona Halep Constanța), Alexandra Bobar (21 de ani, Agronomia București), Diana Ignat (a împlinit 20 de ani astăzi, 9 februarie, la CSM Târgoviște).
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]








