Fogoroşi vs Manea – o dispută inedită
Duminică, la Blaj, de la ora 18.00, finala Cupei României (arbitrată de braşoveanul Robert Dumitru) reprezintă o premieră pentru ambele combatante, dar şi un inedit duel al băncilor tehnice. Ştefan Fogoroşi l-a avut elev pe Mihai Manea atât la Sebeş cât şi la Zlatna, cu ultima echipă cucerind trofeul judeţean (Cupa României în 2009). Cu acest prilej îşi va face retragerea din activitatea competiţională Dan Comşa (Viitorul Sântimbru), ce va da lovitura de începere, la 44 de ani (viitorul antrenor al formaţiei Sportul Sebeş). Combatantele s-au întâlnit ultima dată în etapa de final a Ligii a IV-a, când Europa (locul secund) a învins Viitorul Sântimbru (poziţia a 7-a) cu 2-0.
Destule absenţe în ambele tabere, Stan (Viitorul), respectiv Samoilă, Sg. Oara, M. Cristea, G. Jurcă şi Lenghel (Europa). „Europa, prin prisma valorilor individuale pare favorită, însă noi ne jucăm şansa şi vrem să profităm de accederea pentru prima dată în finală şi să producem surpriza”, a afirmat Ştefan Fogoroşi (45 ani). Acesta este obişnuit cu aerul tare din competiţia „KO”, ajungând în optimi în 2001 (cu Minaur Zlatna, 0-5 cu FC Braşov) şi în „16”-imi tot cu gruparea de pe Ampoi în 2009 (0-5 cu Dinamo, M. Manea – titular). „Am avut ce învăţa în timp de la nea Fane. Îmi doresc un meci spectaculos şi pe undeva să reuşim să ne revanşăm după ratarea prezenţei la barajul de promovare”, a spus Mihai Manea (30 ani), care ca jucător a prins o semifinală cu Farul Constanţa, dar şi o prezenţă în optimi cu FC Unirea Alba Iulia (2006, 1-2 cu Steaua). (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României