FOCAR de COVID-19 la secția de Psihiatrie a SJU Alba Iulia: 18 pacienți și 10 cadre medicale, confirmați pozitiv
FOCAR de COVID-19 la secția de Psihiatrie a SJU Alba Iulia: 18 pacienți și 10 cadre medicale, confirmați pozitiv
La Secția de Psihiatrie acuți a Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia cu fost confirmați 18 pacienți și zece cadre medicale, cu forme ușoare sau asimptomatice.
Cele 28 de cazuri au fost înregistrate începând cu data de 10 ianuarie, la 18 pacienţi, un medic, patru asistenţi, trei infirmieri, un brancardier şi un îngrijitor de curăţenie. Dintre cadrele medicale infectat, patru erau nevaccinate.
„Personalul medical infectat este în izolare la domiciliu, cu forme uşoare de boală (asimptomatici sau simptomatologie uşoară). Pacienţii infectaţi au prezentat, de asemenea, forme asimptomatice sau forme uşoare de boală (unii au fost vaccinaţi).
Dintre pacienţi, şapte au fost transferaţi la Spitalul Aiud (Psihiatrie COVID), doi la Boli Infecţioase (SJU), unul la Spitalul Orăşenesc Cugir, iar opt au fost externaţi şi sunt în izolare la domiciliu”, a precizat Alexandra Mateş, purtător de cuvânt al spitalului, pentru Agerpres.
Ea a arătat că a fost testat şi restul personalului, precum şi ceilalţi pacienţi, fiind efectuată, totodată, şi dezinfecţia secţiei.
„În prezent, în secţie sunt internaţi 13 pacienţi, toţi testaţi negativ. Se va monitoriza în continuare evoluţia situaţiei şi se va repeta testarea PCR la cei care este necesar. Niciunul dintre pacienţi sau personal nu a prezentat forme medii sau severe de boală”, a mai spus purtătorul de cuvânt al SJU Alba Iulia.
Incidenţă de peste 9 la mie, în Alba Iulia
Municipiul Alba Iulia înregistrează sâmbătă o incidenţă COVID, cumulată la 14 zile, de 9,18 cazuri la mia de locuitori, potrivit datelor transmise de către Direcţia de Sănătate Publică Alba. Sâmbătă, DSP Alba a anunţat alte 102 noi cazuri şi 25 de reinfectări în Alba Iulia, dintr-un total de 379 în judeţul Alba, după prelucrarea a 1.371 de teste.
S-au înregistrat şi două decese, ambele în comuna Unirea, la un bărbat şi o femeie, ambii nevaccinaţi şi cu comorbidităţi. Rata de infectare pe judeţ este, sâmbătă, de 5,28 cazuri la mia de locuitori. De la începutul pandemiei au fost confirmate cu COVID-19 în Alba un număr de 37.139 de persoane, din care 1.140 au decedat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)