Ziarul Unirea

Florin Roman: Regret decizia CNI de sistare a finanțării la Bazinul Olimpic. Lucrarile continuă până la clarificarea situației

Tocmai când credeam că problemele pentru finalizarea lucrărilor de reabilitare a Bazinului Olimpic din Alba Iulia se rezolvaseră, facând mai ușor de digerat declarațiile politice contradictorii pe acest subiect, iată că joi, 31 ianuarie, Compania Națională de Investiții (CNI), care funcționează în subordinea Ministerului Dezvoltării, condus de social-democratul Liviu Dragnea, a luat decizia sistării finanțării lucrărilor la bazinele de înot din mai multe localități.

În ceea ce îi privește pe albaiulieni, vestea este una foarte proastă, având în vedere că la bazin se lucrează de zor pentru terminarea lucrărilor rămase nerealizate în proporție de 25%, iar termenul de finalizare a acestora era sfârșitul lunii mai.

ELIT

Zilele trecute Consiliul Local Alba Iulia a alocat 500.000 de lei pentru cofinanțarea lucrărilor la acest obiectiv, iar acum CNI refuză să mai plătească circa 37 de miliarde lei vechi, bani de care este nevoie pentru a se încheia investiția, care ar duce la mult așteptata deschidere a bazinului olimpic.

Ministrul Liviu Dragnea se prevalează de un Ordin de Guvern al fostului premier Boc, care stabilea ca investiția în ceea ce privește reabilitarea bazinelor de înot să fie finanțată în proporție de cel puțin 30% din bugetele locale.

Florin Roman a declarat că împreună cu primăria, Consiliul Județean Alba ar putea acoperi deficitul de circa 37 de miliarde lei vechi, pentru a se finaliza totuși modernizarea bazinului.

„Se poate face o asociere între Consiliul Local și CJ astfel încât sa acoperim acel rest de plată și să putem finaliza lucrările. Sunt convins că ar fi un prim pas pentru o colaborare normală. Putem foarte ușor să rezolvăm această problemă”, a declarat vicepreședintele Consiliului Județean Alba.

UPDATE declarație Florin Roman: „IMPORTANT!!! Lucrarile la bazinul olimpic continua in pofida deciziei CNI de a suspenda finantarea. Cei care doresc sa se convinga de acest lucru sunt rugati sa faca o vizita la bazinul olimpic. Am terminat de curand discutiile cu cei de la TIM si am ajuns la urmatoarele concluzii:

1. Lucrarile la bazinul olimpic continua pana la clarificarea situatiei;

2. Organizarea unei intalniri intre TIM, Primaria si CJ Alba prin care sa preluam acoperirea diferentei de 37 de miliarde de lei cat mai este de executat, la nivelul Primariei si CJ Alba, daca se doreste cu adevarat acest lucru si nu vorbim doar de declaratii de presa. Pana in prezent CNI a platit 77 de miliarde de lei vechi;

3. Continuarea demersurilor la nivelul Guvernului pentru a recupera acesti bani, astfel incat lucrarile sa nu fie oprite.”

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă| Sorin Ioan Bumb: Senatul a aprobat acordul cu SUA pentru modernizarea centralei nucleare de la Cernavodă

Ședința Senatului de ieri, 22 iunie, constituie un moment istoric pentru siguranța energetică a României și pentru viitorul energiei nucleare… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Consilierii județeni PSD Alba: Eșec la licitația CJ Alba privind transportul public de persoane. Soluția propusă de PSD

Conducerea Consiliului Județean Alba înregistrează un prim eșec la licitația privind transportul public de persoane prin curse regulate, după ce… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Senatorul Sorin Ioan Bumb: Patrimoniul de la Roșia Montană trebuie să fie protejat, permițând dezvoltarea economică a zonei

Recent, s-a desfășurat la Senat o nouă ședință a Comisiei parlamentare pentru relația cu UNESCO, dedicată analizării dosarelor României aflate… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Radu Tuhuț: PSD a pregătit și va promova un proiect de lege pentru sprijinirea familiilor cu copii

Partidul Social Democrat a pregătit și va promova un proiect de lege pentru sprijinirea familiilor cu copii, în contextul în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Flaviu Serdiuc, noul președinte al filialei Cugir a USR

Ca urmare a fuziunii dintre USR și PLUS, la Cugir a avut loc recent, Adunarea general de alegeri în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

SONDAJ CURS: Cei mai populari politicieni români, în luna iunie. Cine are cea mai mare încredere din rândul alegătorilor

SONDAJ CURS: Cei mai populari politicieni români, în luna iunie. Cine are cea mai mare încredere din rândul alegătorilor Președintele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

ulise 31 ianuarie 2013 at 13:31

SUNTETI LA GUVERNARE SI INCURCATI TREBURILE SI ACUM VRETI SA LE REZOLVE HAVA SI DUMITREL DIN BANII NOSTRI! DE CE DIN BANII JUDETULUI? CREZI CA VINE TOT JUDETUL SA FACA BAIE IN BAZIN? MINCINOSILOR!!111

??? 31 ianuarie 2013 at 16:46

Dar in cei 8 ani cit pedelacheii au guvernat nu puteau termina lucrarile ? Sau poate interesele mergeau doar pe montarea de pavele, ca de acolo se castiga mai bine ? Uitati cu totii ca bazinul e darapanat sub aceeasi conducere locala de prea multi ani si acvum ati vrea ca dintrodata sa vina Ponta sa rezolve ceea ce edilii locali au fost impotenti sa faca cit au fost la putere sub guvernarea bocista?

@??? 31 ianuarie 2013 at 18:13

Pana acum trei ani cand au bagat bazinul in reparatii era functional. Apoi licitatii, contestatii, reproiectare, rahaturi etc, iaca s-au facut trei ani si este USL-ul la guvernare de un an. E drept ca lucrarile au fost intarziate de reproiectarea structurii de rezistenta, care era necesara, dar guvernul Boc a platit pentru reparatiile facute. Uselistii de un an nu platesc nimic. Pana una alta, tot ce s-a facut la bazin, chiar daca e doar trei sferuri gata, e facut de guvernarea Boc. Impotentii astia de uselisti nu-s in stare nici sa termine putinul care a mai ramas de facut.

Aurelian 31 ianuarie 2013 at 13:34

Mai bine ar regreta maica-ta ca te-a facut, cum te-a facut!

Aiudeanul liberal 31 ianuarie 2013 at 13:40

Mincinosi ca toti cei cere sunt la guvernare. Inainte, in campanie gura mare si promisiuni, dupa, la guvernare impotenta si…

bla bla 31 ianuarie 2013 at 13:43

si acum tot el deasupra??? ca Hopa Mitica tot in picioare:))cred ca le cam dau PSD-isti la ciolane, sau poate chiar din interior e sapat alaturi de Atanasiu?!

talis 31 ianuarie 2013 at 14:33

mincinosi! Alocati bani pentru drumuri si spitale ca de astea ne folosim toti nu pentru inot sau fotbal ca nu ne intereseaza. cine vrea sa-si faca piscina.

mda 31 ianuarie 2013 at 14:39

Multumim guvernului pONTA!!!

ciuperca 31 ianuarie 2013 at 15:07

Iata cum Afacerea ta cu Ciuperci devine profitabila in doar 170 de zile si iti aduce la o micro-ferma de 80 mp aranjata pe 3 nivele,80-100kg Ciuperci/mp pe an,la 7-8 lei pe kg obtii un profit de peste 23000 euro pe an.detalii pe: cultivareaciupercilor.ro

spune-i-o lui Florin Roman 31 ianuarie 2013 at 15:33

Cu „ajutorul”lui Ponta,poate transforma acum Bazinul Olimpic in ciupercarie…

talis 31 ianuarie 2013 at 15:51

mai avem o surpriza! 20 de impozite in plus! Cum ne explica USL-ul pe care am votat-o? Unde sunt locurile de munca promise?

Bursuc 31 ianuarie 2013 at 16:04

Aici deja se vede fata USL, minciuna si iar minciuana

gogu 31 ianuarie 2013 at 16:18

Dragi romanasi e groasa rau,exact ce va spuneam dupa alegeri,usl-ul va „serveste” minciuni,hotii si golaneala,la asa fraieri,asa conducatori.Sa va traiasca plagiatorul,kakaraul si ciobanasul!

Pacat! 31 ianuarie 2013 at 18:29

macar Boc a fost onest si-a spus clar: atat se poate,ca sa nu ajungem in situatia Greciei. USL-ashii urlau la demonstratii(pe 50lei/zi)ca mincinosul Ponta si Kkrau au solutii la toate problemele ridicate de”criminalul”Boc. Acum le vedem!

Ovidiu 31 ianuarie 2013 at 19:59

Fratilor e tarziu acuma sa va mai lamentati, i-ati votat asa ca nu aveti decat sa suportati rezultatul. Pana acuma ati fost toata ziua cu ei in gura, nu mai conteneati in a-i lauda, nu mai stiati cum sa ne explicati ca ce bine o sa fie si iata ca a venit timpul adevarurlui. SUCCESURI sa aveti….cum zicea marele folosof al PSD-ului. Si ca sa vedeti cum romanii au memorie scurta este faptul ca P. Roman a ajuns in parlament cu votul oamenilor pe care el i-a dat in somaj, chiar in Brasov. Este incredibil ca dupa 23 de ani de la revolutie voi mai credeti in promisiuni electorale. Si asta nu e tot, sa vedeti tavalugul concedierilor ce vor urma, atunci sa va vad entuziasmul USL-ist.

Gogomanul 31 ianuarie 2013 at 21:35

Mai papagalule, ti-am zis de o suta de ori ca la tine gura bate fundu’. Pai ieri ziceai ca la insistentele tale si ale unchiului Atanasiu, CNI o sa plateasca si incalzirea si restantele si caldura si bautura. Teapa!!! Chiar nu te-ai saturat sa vb aiurea? Credeam ca doar Aiurelean abereaza pe forum, dar tu aberezi in ditamai ziarul. Iti pierzi si ultima bruma de credibilitate si ajungi azi maine in banca cu vornicul. Mai ai rabdare cate o zi pana deschizi gura in public ca esti penibil, si e pacat ca promiteai.

dane 31 ianuarie 2013 at 23:05

Na frate ne-a tras clapa, Atanasiu și Dârzu. Ce promiteau in campanie?

vlad 1 februarie 2013 at 2:05

Dar de ce sa se plateasca de la Bucuresti pentru inotul nostru?!! Foarte bine, sa gaseasca Hava bani pt asta, nu altii, ca de aia e pus. Pt sensuri giratorii suprafinantate si havele a gasit.
In FIECARE an a fost inchis bazinul pt. lucrari, si tot nu e mare branza.
Plus ca firma aia, Benoni e de toata jena, un pocait care se poarta mai evreu decat evreii. Le-a bagat bani in buzunar alesilor nostri locali ca sa-si ia si el ciolanul.
Ori poate Hava sa se descurce, ori nu. Ce rahat e asta sa faci bazinul de inot pe bani de la Buc.?!
Mai bine sa nu mai suprafinanteze pavarile si giratoriile, si etc., si etc…..

talis 1 februarie 2013 at 8:06

Vlad de la coada vacii, n-are de unde sa stie ca toti banii judetului se duc la Bucuresti si pe urma stam cu mana intinsa sa ne dea si noua ceva. e greu de inteles pt. individ

Aurelian 1 februarie 2013 at 11:39

Normal @Vlade, ca de aceia fac miticii „alergie”, cand aud de autonomie, se kk pe ei de frica, ca numai vor sta cu fundul, pe banii Transilvaniei!

vlad 2 februarie 2013 at 3:46

oi fi eu de la coada vacii, dar tu n-ai auzit inca de bugetul local, bugetul de stat si bugetul pt fonduri speciale. Ca sa nu mai vorbesc de finantari din alte surse ( ca imprumuturi facute de consiliile locale, surse europene, etc. )
Mai invata despre componenta bugetelor inainte sa te faci de ras. Bugetul local are cea mai mare parte provenita nu din transferuri acordate de la bugetul de stat

Aurelian 2 februarie 2013 at 12:59

Mie mi se pare normal, ca, majoritatea banilor, ce se strang centralizat de catre Ministerul de finante, sa se reintoarca la cei care le-a platit, si nu sa cheltuiasca moldovenii, care „au facut intradevar un efort”, de i-au votat pe Kkrau, Plagiatorul, si Felix Varanul, banii ardelenilor!

Apolitic 1 februarie 2013 at 22:03

Se pare ca Domnul Roman tcmai sa pierdut in multime. Ne-a promis bazin olimpic? Ne promite polivalente pe langa raul ampoi? Mai lipseste o filarmonica si un tambal si e clar orasul se duce incet incet pe langa viziunea dansilor in jos clar departe de realitate adica lipsa locurilor de munca fara nepotisme si platite cu bani grei.

vlad 2 februarie 2013 at 15:19

De acord si eu. Sa se intoarca. Dar nu pt bazine de inot.
Si inafara de asta, in Alba trebuie create locuri de munca, sa se aduca investitori care sa contribuie prin taxe si impozite la bugetul local. Nu sa ramanem, noi si Hunedoara, printre cele mai saracute judete. Asta trebuie sa faca alesii nostri, nu un oras pavat si bazinul inchis in FIECARE an. Cum de nu au reusit sa-l repare ca lumea timp de 8 ani cat au fost la guvernare? Ca de bazinele d-nei Udrea am auzit toti

Aurelian 3 februarie 2013 at 14:21

Vad ca esti „de acord”, dar dupa cate am inteles eu, nu Hava, a vrut sa scoata capital politic din Bazinul Olimpic, ci acest ametit de Pitic Atomic!

Aurelian 3 februarie 2013 at 12:31

Ia nu il mai „domni” atat, Florinel, nu ii decat un Pitic Atomic pus pe parvenire, un fel de „ardei umplut” cu demagocie si gogosi!