Ştirea zilei

Florin Roman: Primăria Sebeș nu și-a respectat angajamentul făcut față de compania Dailmer – Star Transmission

Bogdan Presecan

Publicat

în

În cadrul unei conferințe de presă organizate luni, 3 iunie, vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Florin Roman, a făcut câteva precizări legate de solicitările făcute de către compania germană Daimler GA către autoritățile locale, respectiv consiliul județean și primăria din Sebeș, în vederea optimizării condițiilor pentru realizarea investiției anului din România – unitatea de producție componente auto pentru Mercedes-Benz din municipiul Sebeș.

Acesta a subliniat faptul că Primăria Sebeș nu și-a respectat partea de angajament stabilit în cadrul unui protocol semnat de administrația județeană și Consiliul Local Sebeș cu reprezentanții companiei Daimler.  Roman mai afirmă, că deși și-a cam uitat angajamentele semnate, primarul Sebeșului Alexandru Dăncilă, a preferat să se prezinte prin poze, referindu-se la prezența acestuia alături de președintele PSD Ioan Dîrzu la semnarea contractului între compania germană și ministrul Marilor Proiecte de Interes Național și Investiții Străine, Dan Șova. Vicele CJ Alba a făcut în acest sens un apel către colegii săi din administrația publică locală să dea dovadă de seriozitate și să își ducă  fiecare angajamentele la bun sfârșit.

Noi, cei de la Consiliul Județean Alba suntem singurii care ne-am respectat angajamentul pe care l-am stabilit în protocolul semnat cu reprezentanții companiei Daimler. În cadrul documentului există patru  aspecte solicitate. Singura dintre ele rezolvată până la acest moment este introducerea sistemului de alimentare cu apă și canalizare și reprezintă o investiție realizată de APA CTTA Alba la solicitarea consiliului județean, urmând doar să se mai realizeze branșarea beneficiarului la rețea.

Am avut o discuție cu reprezentanții Primăriei Sebeș pentru ca și costurile la această lucrare să fie împărțite între CJ Alba și Consiliul Local Sebeș, și vreau să se știe foarte clar că singurii care au suportat financiar această investiție sunt cei de la consiliul județean.

După ce s-a realizat investiția, unii colegi au preferat să se prezinte prin poze, dar și-au cam uitat angajamentele semnate.

Am vrut să fac foarte clar aceste precizări și să prezint clar ce am discutat noi cu cei de la Daimler în urmă cu câteva luni. Suntem foarte fericiți că vin investitori în județul Alba, însă apelul meu este să fim și serioși când ne luăm angajamente și să ne ducem angajamentele fiecare până la capăt. Așa ar fi corect și normal!”

Legat de celelalte trei solicitări cuprinse în protocolul semnat cu reprezentanții Daimler situația se prezintă pentru moment într-o fază de discuții.

A fost deja prinsă în bugetul celor de la Drumuri Naționale acea bandă de rezervă de circa 100 de metri și un sens giratoriu, care să facă legătura dintre fabrică și drumul principal.

Mutarea liniei de înaltă tensiune se află în fază de discuție și mutarea a două stații de autobuz care trebuiau făcute de Primăria municipiului Sebeș care este tot în faza de discuție”, a explicat Florin Roman.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam

Ioana Oprean

Publicat

în

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult