Ziarul Unirea

Florin Roman: Potor nu a fost dat afară din PNL Alba. A spus asta ca să nu zică lumea că e traseist

Legat de transferul zilei din politica locală, respectiv trecerea deputatului Călin Potor de la PNL la PSD Alba, direct pe funcția de vicepreședinte al organizației județene a social-democraților, liderul liberalilor din Alba Iulia a făcut câteva precizări.

Astfel, cu privire la afirmațiile lui Călin Potor, potrivit cărora a fost exclus din PNL, Florin Roman, președintele organizației municipale a PNL Alba Iulia, a declarat că este vorba despre o minciună. Liberalul susține  că această afirmație falsă a fost folosită de proaspătul parlamentar PSD, ca un pretext pentru înrolarea sa în tabăra social-democraților și pentru ca să nu zică lumea că e “traseist”.

ELIT

Roman a explicat că la nivelul PNL există o procedură clară privind excluderea cuiva din partid, demers care nu a fost nici măcar început, la momentul în care Călin Potor era confirmat de către președintele PSD Alba, drept vicepreședinte al organizației județene. Potrivit statutului, pentru excluderea unui membru din partid, organizația din care face parte cel vizat, face o propunere în acest sens conducerii centrale a PNL, o decizia finală fiind luată în Delegația Permanentă a PNL, prin vot secret. Organizația din care face parte Potor, respectiv PNL Alba Iulia, nu a făcut, potrivit celui care o conduce, niciun demers în acest sens.

Florin Roman a precizat însă, că astăzi s-a luat act de plecarea fostului deputat liberal la PSD și a convocat Biroul municipal al PNL Alba Iulia pentru a demara procedura de excludere a acestuia din partidul care l-a făcut parlamentar, și pentru a îl ajuta pe fostul lor coleg „să își vadă visul împlinit”.

“Când l-am adus pe Potor în PNL, colegii de la PD, de unde a plecat, îmi ziceau că o să mă conving eu de ce fel de om este. Acum m-am convins! Acest lucru le transmit și eu celor de la PSD. În rest, îi doresc mult succes”, a mai declarat Florin Roman.

foto arhivă

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Elevii din clasele a VIII-a și a XII-a se ÎNTORC astăzi la cursuri. CALENDARUL examenelor naționale

Astăzi, 10 mai 2021, școala începe fizic pentru toți elevii din 2.242 de localități, cu 185 de localități mai multe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

Catalin 6 martie 2014 at 15:55

In noua functie Potorina va avea numai succesuri.

w1 6 martie 2014 at 16:04

Bai „om al marilor proiecte”… de ce nu ai curajul sa spui ca i-ati sugerat dupa votul din Parlament ca ar fi bine sa plece din PNL Alba. Insa nu ai curajul asa ca iesi cu comunicate de doi lei ca si interviul de pe Transilvania Live de marti in care ai fost mai mult decat penibil.

Marian 6 martie 2014 at 16:08

nu mai mânca rahat turcesc, băi Florine, că ieri erai peste tot că îl dai afară din partid. Tu ești un om mic mic mic

Claudiu 6 martie 2014 at 16:27

PSD-istilor, voi, cei autentici, nu-l aparati atata pe potor, ca peste un an ne intalnim iar pe aici si o sa-l spurcati cum va vine la gura si n-o sa va vina sa credeti cat de josnic este jegul asta tradator. Punem pariu?

pocxy 6 martie 2014 at 16:28

Iar o arde aiurea omul marilor proiecte. Oare cand a venit la PNL in 2010 nu l-ati considerat traseist. Atunci va gandeati ca l-ati prins pe Dumnezu de picior ca erati jalnici in Alba Iulia, nu ca acum ati fi undeva mai sus! Unde sunt marile proiecte?

Raisa 6 martie 2014 at 17:28

Nu sunt fan Potor, dimpotriva, dar în presa centrala, Florin Roman, invocand o functie politica pe care nu o detine, in remarcabilul sau partid, se exprima in sensul ca Potor Calin este deja exclus. Stirea a fost transmisa pe Mediafax si poate fi verificata pe site-urile presei centrale.
Nu este prima data cand Florin Roman sau alti ” liberali autentici” care au trecut de la P.S.D. la P.N.L. pentru un beneficiu personal, ca Nicolae Popa sau Simion Cretu fac astfel de afirmatii, cu agresivitate si perfidie, public sau in interiorul partidului cu privire la un coleg.
E un mod de comunicare uzual in interiorul P.N.L. Alba.
Lui Calin Potor i se pot reprosa multe, dar nu de catre Florin Roman, care a sabotat nescrupulos rezultatele alegerilor locale din 2012, in interes exclusiv personal, dar in detrimentul U.S.L. Alba, si a tuturor colegilor sai.
In opinia mea, daca Potor Calin ar fi fost sprijinit corect, pozitiv, si nu folosit pentru razbunari personale, obscure ale unor indivizi din
organizatie ar fi castigat alegerile locale . Atat el, cat si Teodor Atanasiu, asa cum s-a demonstrat, printr-un efort corect, de echipa si o promovare utila a oamenilor si a proiectelor U.S.L. la alegerile parlamentare.
E regretabil, dar vina apartine cui l-a sprijinit si promovat pe Florin Roman si pe altii ca el , in dispretul a tot.
Si care, in opinia mea, trebuie sa isi asume consecintele, nu sa stea pitit cu lasitate.
Florin Roman a fost folosit ca instrument de coercitie. Lasat sa faca cu cruzime orice rau. De ce sa iti ameninti si sa-ti lezezi colegii????
Implicarea in politica e benevola.
Nu e vinovat cutitul , ci mana care ucide cu el.

E rusinos pentru P.N.L. Alba ca se remarca prin astfel de manifestari!

E liberal, e moral, e corect?

cl 6 martie 2014 at 17:51

ma bucur foarte mult, cand vad ce i se intampla pnl-ului, atat la nivel central cat si local. asta demonstreaza inca odata, daca mai era nevoie, prostia imensa de care dau dovada toti liderii pnl. acuim, este mare bucurie la psd, cu toate ca ar trebui sa fie pomana sau ceva rascoala, avand in vedere ca au mai primit un gunoi in echipa. totusi, poate invata si „marii nostrii oameni politici” de ce trebuie taiat capul tradatorilor

Raisa 6 martie 2014 at 18:28

Calin Potor a fost ” tradator” cand a venit in P.N.L. primit ca o mare ofranda zeiasca sau acum.
Ce s-a schimbat la el?
In realitate, gradul de cruzime exercitat asupra propriilor colegi intrece cele mai cumplite scene de groaza.
Daca nu se comporta ca sclavii la galera, sunt realmente ” striviti”.
Au o acuitate a cruzimii, incat nici nu poti respira de energia negativa cauzata de gradul de violenta pe care il exercita.
Ti se impregneaza ca o molima in toate aspectele vietii si vor sa te domine total. Ce nu pot strivi, vor sa distruga. Cu orice mijloace.
Orice forma de demnitate umana trebuie sa dispara. Se exclude orice forma de dialog sau cooperare, raport social onest.
E cumplit! Totul , acolo e cumplit !

cacarau 6 martie 2014 at 18:38

Ia zi bai Florine daca ai curaj ce spune ultimul sondaj pe care l-ati facut in Alba ? Ai curaj ? Eu cred ca nu… PNL a scazut in judetul alba la sub 10% intentie de vot !

Mariana 6 martie 2014 at 19:37

Bine ma ca l-ati facut parlamentar pe gunoiul asta ! Acum v-a lasat balta si asa o sa-i lase si pe altii dupa ce mai ia un mandat, ca alegatorii sunt prosti. Cum de nu v-a parasit pana acum Popa care are in sange tradarea ? Poate asteapta la cotitura.

Carcotasul 6 martie 2014 at 20:05

Frumoasa poza, „tesea si cu junghiul”, Putorina si Piticul Atomic! Nu ne spui Florinel cum ii viata cand o traiesti , pe tocuri inalte la pantofi(basca umplutura in interiorul pantofilor)!

crinel 6 martie 2014 at 20:54

ba Roman-ule ia mai spune-ne tu despre marile tale proiecte ,lasal pe Potor asta are un mare defect ;nu suporta idiotii;mai bine spune tu urbei despre drumul asta alba-cluj ,pe care-l faci tu

Nicu 6 martie 2014 at 22:01

Crinel daca Florinel imi garanteaza ca drumul ala se face datorita lui atunci va putea face ca el sa treaca mai intai prin Daia Romana innainte sa ajunga la Cj. Asa pot ajunge si eu mai repede la IuliusMall. Si daca va fi asa…jur ca il voi vota unde vrea el. Si voi vorbi cu „Alba ca zapada” sa aiba si acolo o pila ca cel mai smecher pitic din turma.

@ luca 7 martie 2014 at 9:08

Si uite asa omul marilor proiecte si-a spart laptopul, Euatanasiu gafaie de necaz iar Potor se facu rosior mai frate, traiasca Crinutu.

ION 7 martie 2014 at 9:40

NU SUNT VREUN FAN AL PSD PNL PDL, DAR SA FIM CINSTITI, ATUNCI CAND BOC A DISTRUS SPITALE A TAIAT SALARII SI PENSII DIN ALBA SINGURUL CARE A VOTAT CONTRA A FOST POTOR DIN PARTIDELE LA PUTERE, SI A FOST DAT AFARA, A ALES PNL SI UITE CE A FACUT PNL IN LOC SA TRAGA PENTRU TARA DISTRUGE O ALINTA CARE A FACUT TOTUSI CEVA IN 2 ANI DE ZILE, DECI PE ACESTI NETREBNICI NU-I INTERESEAZA TARA CI BUZUNARUL PROPIU, CEI MAI MARI HOTI AI NEMULUI ROMANESC,DESCAIERATI MINTALI SI MAI VREAU SI PRESEDINTIA ROMANIA, AU ASCULTAT PE ACEST SAS TIGAN CA SI EI AU TIGANII LOR, MARITE DOAMNE, CARE SE CREDEA DEJA -KAROL SI ACUMA POTOR A VOTAT DIN PENTRU TARA NU PENTRU EL.

sigmarillyon 7 martie 2014 at 10:10

Boc a inchis doar 1/4 din numarul de spitale care meritau asta, a taiat din salariile crescute nemeritat de tariceanu pe ultima suta din mandat, fara a avea si sustinerea economica pentru asta si a taiat doar din pensiile nesimtite , care si acum arata monstruos de mari; asa ca ori esti din aia care pling dupa pensia nemeritata ori te uiti prea mult la antena3 si te-a spalat pe urma de cerebel ramasa; oricum judeci ca un bugetar ramolit- cind a fost in stare potor si ai lui sa voteze ceva pentru tara? cand au vrut sa dea lovitura de stat sau cand au vrut sa vanda sts-ul chinezilor?

Raisa 7 martie 2014 at 12:09

Ioane, stiu ca la P.S.D. sunt doar Ioni, dar Potor a votat ordonanta prin care s-au taiat pensiile si salariile, motiv pentru care Partidul National Liberal, in lupta lui pentru popor l-a premiat cu inca un mandat.
Poporul recunoscator ca l-a sprijinit , astfel , l-a votat din nou, sa faca la fel…..
Daca poporului ii place consecventa si competenta politica a lui Calin Potor, iar toate partidele din Alba il premiaza cu cate un mandat de parlamentar pentru eternele sale atribute, se numeste ca asa E BINE !
Nu te pune cu vrerea poporului ……

Anamaria 7 martie 2014 at 11:41

„La muncă, derbedei, că trece anul
Şi vin ăilalţi şi-o să vă ia ciolanul.
Făceaţi pe democraţii cei cucernici,
Cristosul mamii voastre de nemernici!
Scuipaţi-vă-ntre voi cum se cuvine
Şi-apoi convingeţi-vă că e bine.

C-aţi luat o ţară de mai mare dragul
Şi i-aţi distrus averile şi steagul.
S-ajungem colonia de ocară
Care-şi va cere scuze în maghiară.
Şi, prin complicităţi cu demoni aprigi,
Aţi desfiinţat uzine, câmpuri, fabrici.”

Carcotasul 7 martie 2014 at 12:17

Il anunt pe Piticul Atomic, ca „a belit-o”, el impreuna cu Eutanasiu, si PeNaLi, datorita nebuniei lui Kkrau! Sunt bucuros si ii prevad o intreaga campanie, de picioare in fund! Adio „Marilor Suventii”, ca PNL-ul va pati ca si in timpul lui Campeanu, va rata intrarea in parlament!

Nicu Popa 7 martie 2014 at 12:59

@ Carcotasul

Doamne ajuta !