Florin Roman contraatacă: ”Oracolul din Gâmbaș are ca principală sarcină de serviciu să fie șofer și slugă”

Florin Roman02Armonia în care conviețuiesc conducătorii Consiliului Județean Alba (chiar dacă oficial fac parte din partide politice aflate în opozitie), a fost tulburată vineri de un atac neașteptat, lansat de vicepreședintele PDL Alba, Sorin Bumb, care este și administrator public al județului, către un personaj denumit ”Omul Marilor Proiecte” sau ”Omul Marilor Gogoși” care, în opinia sa ”căpușează proiectele realizate de alții, încercând să-și lege numele de munca altora pentru a obține capital electoral”.

Deși în textul semnat de Sorin Bumb nu a fost amintit nici un nume, se pare că  vicepreședintele CJ Alba, Florin Roman, s-a simțit vizat, astfel că reacționat, postând un text pe o rețea de socializare:

ELIT

”Ca orice pădure, și noi la CJ Alba avem uscăturile noastre. La figurat, că la propriu, e chiar durduliu, rotofei și tupeist, și își spune administrator public. Oracolul din Gâmbaș, are ca principală sarcină de serviciu să fie șofer și slugă. Dar și mentalitate de slugă. Acest bursuc ne spune nouă cum el, marele oracol, a reușit să convingă un ministru liberal, cel al Sănătății să deschidă spitalul din Ocna Mureș. Și toți liberalii din București s-au dat pe spate ca să-l rezolve pe acest frustrat :)) Nu tovarășe traseist politic, spitalul se deschide pentru că așa a dorit un ministru liberal și un șef de Casă de Sănătate, tot liberal.

Știu că pentru genul ăsta de frustrați e greu să înțeleagă că partidul lui, care a închis spitalul, nu mai este la guvernare. Iar spitalele le deschide și le închide Guvernul, nu primăria sau CJ Alba.

Regret că Ion Dumitrel acceptă astfel de ieșiri ale subordonaților săi și s-a înconjurat de astfel de nulitatate, definiția în carne și oase a pupincurismului politic. Sunt curios și eu să văd raportul de activitate a administratorului public al județului Alba. Iar apoi vă spun eu exact la ce e bun oracolul de la Gambaș!”.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

ALBAIULIAN 8 februarie 2014 at 8:19

Ma , voi aveti dreptate „ORACOLUL” asta cum il numiti voi chiar seamana cu un … Bursuc .

Un liberal 8 februarie 2014 at 17:50

Florin Roman, un individ incult, cu o educatie sumara si indoielnica care prin comportamentul lui grobian, antisocial, violent este arhetipul politicianului parvenit care nu are mama si tata, care improasca cu noroi pe oricine pentru a-si atinge scopul.
Stie cineva ce pregatire are acest individ? O facultate facuta la 1 Decembrie, la apelul bocancilor, in cativa ani buni si o „particulara„ la Titu Maiorescu, terminata la batranete, prin 2010. Un individ lipsit de scrupule, cu un comportament antisocial, plin de venin. Ce legatura are acest grobian cu liberalismul ? Niciuna !!! Dupa ce l-a slugarit pe PSD-istul Presecan, in mod conjunctural acest individ a ajuns membru in PNL (membru in PNL pentru ca liberal nu a fost si nu va fi niciodata !!!), unde in asociere cu actualul lui tovaras Atanasiu s-a varat in zeci de consilii de administratie de unde a incasat sume fabuloase de 6-8 miliarde anual. De la banci, gaz, electricitate, santiere navale, asigurari si multe altele, individul, in rapacitatea lui, nu a scapat nimic. Atacul infect, cu trimitere expresa la aspectul fizic al domnului Sorin Bumb, nu are nimic de-a face cu liberalismul. Se inscrie pe linia atacurilor violente, xenofobe si rasiste ale prietenlui sau Rares Buglea, un alt asa-zis liberal, promovat de gasca care a pus mana pe PNL Alba.
Ce e cel mai grav insa pentru PNL Alba e faptul ca persoane din partid il apreciaza pe acest individ care nu are nicio legatura cu doctrina liberala. Probabil esti un PNL-ist domnule Roman, dar pentru mine, care ma consier un liberal autentic, dvs. sunteti o rusine !!!

Raisa 8 februarie 2014 at 19:26

Dar reprezinta Partidul National Liberal !
Iar cei care il apreciaza sunt ca el….Nu pot decat sa dispretuiesc astfel de oameni.
Ceea ce este mai trist este ca aceasta mostra de infractionalitate manifesta exercita functii de management public, participa la decizii in detrimentul nostru al tuturor.
Nu cred ca in tot spectrul politic exista un individ mai obscur intelectual si cu un comportament inadmisibil uman.
Dar el reprezinta Partidul National Liberal!
E imaginea sa….Asa se comporta si in interiorul partidului, ba mai rau.
Nu e de mirare ca astfel de oameni genereaza prin rapacitate si incompetenta catastrofe umane ca cea din Apuseni!
Mor oameni buni pentru ca niste oameni rai sa incaseze salarii nesimtite de la stat.

Carcotasul 9 februarie 2014 at 13:38

Totul are o explicatie @Raisa, deci si „marlania si impulsivitatea Piticului Atomic”, „Un alt fenomen psihologic declanşat de diferenţa de înălţime este complexul lui Napoleon, care ar face persoanele scunde, în special bărbaţii, să se comporte agresiv şi să aibă tendinţe dominatoare”.

Raisa 9 februarie 2014 at 20:18

E o problema de fond , nu de forma.
Si nu e general valabila….
Nu putem solicita partidelor sa-i masoare pe barbati, dar un nivel de inteligenta minima si o conduita sociala tolerabila putem cere.

La P.N.L. Alba sunt fie inalti, urati si grobieni , fie marunti, urati si agresivi.
Dati-mi voie sa fiu subiectiva si sa prefer politicieni frumosi , rafinati intelectual , cu o buna crestere primara.
Problema acestei organizatii e ministeriatul lui Teodor Atanasiu, care a generat cateva exemplare de un parvenitism grotesc, care ,din pacate, domina nejustificat.
Oamenii acestia nu inteleg ca niste sume de bani nu suplinesc lipsa lor de inteligenta , competenta si cultura sociala.
Si agreseaza din diferite functii publice, ca sa se remarce si ei prin ce pot.
Nu e normal si nici recomandabil public, iar ca pozitii inadmisibile uman, P.N.L. Alba e recidivist notoriu.
Cu certitudine, acesti oameni nu au ce cauta intr-o functie publica!

Carcotasul 12 februarie 2014 at 12:00

@Raisa, nu toti oamenii mici de statura sunt complexati, uni, chiar cei mai multi, sunt sanatosi la tru si cap, dar cand vezi „o jumatate de buletin”, traind „pe tocuri inalte la pantofi”, marlan, pus tot timpul pe „galceava”, impostor si escroc, lipsit de ori ce urma de bun simt, il cataloghezi ca „lovit” de Complexul lui Napoleon, si il indrumi „prieteneste”, catre psihiatru si psiholog, nu il promovezi in functii de raspundere, si din respect minim de subalternii lui!

Carcotasul 8 februarie 2014 at 20:48

Nu Eutanasiu, la „varat” pe Piticul Atomic, in Consiliile de administratie, acolo „a pus umarul” „puiul de securist(si tatal si bunicul sau)”, Motreanu, el l-a facut pe Florinel si membru PeNaL! Pe rol ii acum „promovarea lui Presecan(ca nu de pomana il face Presecan pe Piticul Atomic, „buricul Pamantului”!, in Unirea)”!

votant 8 februarie 2014 at 9:01

Mai domnule Roman…taci din gura ca vomiti doar c.c.t de fiecare data. Esti un incapabil cotizant la partidul ce te-a propulsat,care acum parca vad ca o sa vrei europarlamentare…Ia da-ne si noua un cv cu realizari proprii.Nu din partid.Realizari. nu propuneri.zvonuri etc Eu pana acum stiu ca esti un 0 si bonus ai papagal.

rococo 8 februarie 2014 at 10:15

Nu mai bagati in seama gogosa infuriata ! Se OFTICA ca nu mai doarme la putere. Fa-ti treaba Florine, ca uite de aia se mai umfla cite o gogoasa rece.

Economistul 8 februarie 2014 at 10:49

Indiferent ce ati spune mie-mi place acest om asa cum ii spuneti voi gogoasa infuruata. Puteti sa-i spuneti cum vreti omului acesta numai prost nu, ca nu este. Ca orice poliutician din ziua de astazi s-a adaptat si face orice pentru a prinde un ciolan mai baban. Este o chestie de normalitate in Romania. Ca a procedat cum a procedat de a ajuns acolo sus si s-a inbogatit in doar cativa ani… sa avem pardon treaba trebuie dovedita si oricul hotul neprins om cinstit se numeste. Ca vrea in parlamentul european mi se pare un lucru firesc, cum a intrat EBA acolo de ce nu ar intra si el ca tot nu face nimic in judet si pentriu judet. Chestia aia cu bursucul ma supara in masura in care domnul acesta cred ca nu are oglinda acasa sau in birou. Ar trebui sa-si cumpere sau sa i se d[ruiasca una, nu de alta dar…

balon 8 februarie 2014 at 11:32

Bumb=femeia de servici a lui Dumitrex!

Costel* 8 februarie 2014 at 16:02

Doua slugi a’la Hava, unul cu laptopul, celalalt cu burta, fiecare cu ce are !

ioan toma 8 februarie 2014 at 17:16

…asa este de cind lumea, cine seamana vint culege furtuna,…

Carcotasul 8 februarie 2014 at 20:50

”Ca orice pădure, și noi la CJ Alba avem uscăturile noastre.”
Ma mir ca „uscatura” de Pitic Atomic, mai poate umbla!

liberal 9 februarie 2014 at 10:41

Florin Roman este un individ dubios… cu o educatie indoielnica… nu merita statutul de liberal. Este pana la urma rezultatul a 20 de ani de domnie liberala a lui Atanasiu… alt individ la limita legalitatii. Aceasta gasca…. Atanasiu, Motreanu, Barbuletiu (va mai aduceti aminte?), Roman, etc si culminand cu bezmeticul de Buglea, nu face cinste liberalismului in nici un caz…

un platitor de taxe 10 februarie 2014 at 7:17

in sfarsit mai spune cineva si lucrurilor pe nume si arata cum sunt promovati pupincuristi in PDL sau cum au fost transformati din neica nimeni in lideri ai acestui judet …domnule Oltean cu mustacioara aci ii Ardeal, nu uita o fi ardeleanu molcom dar nu-l calca pe coada….

ion codru 10 februarie 2014 at 14:54

Oare personajele din acest articol, pârâţii, comentatorii de toate felurile, pro şi contra, cunosc zicala „a vedea paiul din ochii altuia şi respectiv bârna din ochiul propriu”. Se observă că s-au acumulat multe orgolii, mari patimi în bieţii „românii noştri”, faţă de o situaţie normală în care la ordinea zilei trebuie să primeze respectul, smerenia unuia faţă de altul şi în consecinţă propăşirea naţiei… Vrând, nevrând – aşa este scris – cei aleşi, numiţi în funcţii de răspundere, fiecare la locul lui va răspunde de modul îndeplinirii sarcinilor în faţa „Creatorului”, fiecare după talantul ce i-a fost dat, şi cum l-a înmulţit fiecare în folosul aproapelui. Aşa că funcţiile incumbă răspunderi şi aici pe pămât şi dincolo… şi că nu-i de glumit.