Federaţia Română de Powerlifting a stabilit ierarhiile pentru 2010
La mai bine de un an de la înfiinţare (1 iulie 2009), Federaţia Română de Powerlifting (preşedinte Ioan Frăţilă, secretar general Ovidiu Pănăzan), organism cu sediul în Alba Iulia, încearcă să ridice ştacheta, după un an încărcat de evenimente sportive. În 2010 sportivii români au concurat şi în afara ţării, notabile fiind participările la Campionatul European din Suedia (luna mai), la Campionatul Mondial de Powerlifting destinat juniorilor în Cehia (sfârşitul lunii august) şi la o puternică întrecere internaţională, Gyoparos Kupa în Ungaria (luna octombrie). „Demersul nostru de a trece România pe harta powerliftingului mondial a fost fără dubii un început de drum deloc timid în cadrul marilor competiţii continentale. Federaţia Română de Powerlifting îşi propune ca pe lângă performanţa sportivă să facă şi o promovare a comunităţii locale în care federaţia îşi are sediul şi îşi desfăşoară activitatea urmând să organizam primele competiţii internaţionale oficiale la Alba Iulia în anul 2011”, a declarat Ovidiu Pănăzan.
lTopul primilor 10 „forţoşi”
FRP a stabilit recent şi topul celor mai buni sportivi ai anului 2010, majoritatea de la clubul Zamolxis din Alba Iulia. În cele ce urmează vă prezentăm ierarhiile: lMASCULIN, seniori: 1. Sorin Cazacu (CS Argus Mag Timişoara) – foto, 2. Ovidiu Pănăzan (CS Zamolxis Alba Iulia), 3. Lucian Oţoiu (CS Zamolxis Alba Iulia), 4. Levente Revesz (CS Argus Mag Timişoara), 5. Daniel Pastor (CS Argus Mag Timişoara), 6. Bogdan Onolov (CS Zamolxis Alba Iulia), 7. Darco Marcov (CS Zamolxis Alba Iulia), 8. Gergo Balog (CS Zamolxis Alba Iulia), 9. Mihai Iulian Topârcean (CS Zamolxis Alba Iulia), 10. Silviu Popşa (CS Argus Mag Timişoara); juniori: 1. Bogdan Onolov (CS Zamolxis Alba Iulia), 2. Levente Revesz (CS Argus Mag Timişoara), 3. Darco Marcov (CS Zamolxis Alba Iulia), 4. Cristian Mand (CS Zamolxis Alba Iulia), 5. Mihai Iulian Topârcean (CS Zamolxis Alba Iulia), 6. Yldiz Levent Kara (CS Zamolxis), 7. Alexandru Dan Simion (CS Zamolxis Alba Iulia), 8. Cătălin Seleşan (CS Zamolxis Alba Iulia), 9. Marius Die (CS Zamolxis Alba Iulia), 10. Mihai Kakuja (CS Zamolxis Alba Iulia); lFEMININ: 1. Iuliana Dabija (CS Bronx Powerlifting Bacău), 2. Carmen Pârva (CS Zamolxis Alba Iulia), 3. Alexandra Avram (CS Zamolxis Alba Iulia), 4. Ana Maria Sturza (CS Zamolxis Alba Iulia), 5. Emilia Bulai (CS Bronx Powerlifting Bacău), 6. Armina Cistelecan (CS Zamolxis Alba Iulia), 7. Alexandra Oprin (CS Zamolxis Alba Iulia), 8. Corina Muntean (CS Zamolxis Alba Iulia), 9. Gabriela Mihai (CS V.I.R.F. Alba Iulia), 10. Mihaela Jitaru (CS Bronx Powerlifting Bacău).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României