FC Unirea Alba Iulia s-a retras din eşalonul secund!
Situaţie dramatică în fotbalul judeţean, Alba rămânând fără nicio reprezentantă în fotbalul românesc, la nivelul eşaloanelor superioare, în premieră în peisajul ultimelor 4 decenii!
Criza financiară a făcut ravagii în judeţ şi returul va fi unul trist pentru microbiştii albaiulieni, care nu vor avea echipe, iar stadioanele vor deveni simple arhitecturi de decor. Aflată în insolvenţă şi abandonată de toată lumea, Unirea Alba Iulia urmează ca astăzi să trimită documentele către FRF, prin care să anunţe retragerea din Seria a 2-a a Ligii a 2-a (ce va rămâne cu numai 12 echipe!).
Clubul fanion a judeţului trebuia să aniverseze în această vară 10 ani de la prima promovare în Divizia A, iar în 2014 ar fi împlinit 90 de ani, însă “alb-negrii” capotează la nivel de seniori (la fel ca şi Sibiul în toamnă). Activitatea clubului “alb-negru” va continua doar la nivelul juniorilor A şi B, iar în viitorul campionat Unirea Alba Iulia ar urma, teoretic, să joace în eşalonul terţ, dacă nu cumva, între timp, clubul ar dispare cu totul!!!
*Cl. Oara, Potopea – la Rm. Vâlcea, Gherman – la Caransebeş!
Managementul păgubos din Liga 1, dar şi problemele conducătorilor cu DNA-ul au dus la această lovitură sub centură pentru echipa din “Cetate”, intrată în conservare (a se citi moarte clinică). Imposibilitatea asigurării finanţării în retur (plata arbitrajului, deplasări etc) a dus la inevitabila retragere.
Cu excepţia lui I. Stan (obligat conform regulamentelor să rămână la juniori), ceilalţi “seniori”, M. Oprea, Rondak, Al. Man, A. Ianc şi Fulea pot să-şi caute alte destinaţii, iar antrenorilor Stelian Gherman (foarte aproape de a accepta oferta de la FC Caransebeş, unde activează Eutin Bojin) şi Adorian Himcinschi le vor fi reziliate contractele de către Florinel Oprinca, administratorul judiciar.
Altfel, deveniţi liberi în intersezon, Poptopea şi Cl. Oara vor ajunge, ca şi Pascal, la CSM Rm. Vâlcea, sub comanda ex-uniristului Alexandru Pelici, iar Schuller a fost împrumutat de Fortuna Brazi la FC Maramureş Baia Mare.
*Alba va avea o echipă de Liga a 3-a… la Chişineu Criş
Ieri s-au semnat documentele, a fost înştiinţată FRFR, iar divizionara terţă Europa Alba Iulia se mută la… Chişineu Criş.
“Se schimbă proprietarul clubului şi acţionarii la Europa”, a confirmat Liviu Coacăză.
Arădenii au optat pentru 7 jucători de pe lista Europei: Burdun, Apetri, Circov, Hârciagă, P. Munteanu (fost la Seso Câmpia Turzii, dar nu poate fi legitimat întrucât ar fi a treia echipă după FC Cisnădie şi Europa Alba Iulia), Issa şi I. Andrea, care de marţi se vor şi prezenta la antrenamente în Arad, astfel că, Europa a devenit deja amintire pentru… Alba.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]









