Sport

FC Unirea Alba Iulia s-a retras din eşalonul secund!

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Situaţie dramatică în fotbalul judeţean, Alba rămânând fără nicio reprezentantă în fotbalul românesc, la nivelul eşaloanelor superioare, în premieră în peisajul ultimelor 4 decenii!

Criza financiară a făcut ravagii în judeţ şi returul va fi unul trist pentru microbiştii albaiulieni, care nu vor avea echipe, iar stadioanele vor deveni simple arhitecturi de decor. Aflată în insolvenţă şi abandonată de toată lumea, Unirea Alba Iulia urmează ca astăzi să trimită documentele către FRF, prin care să anunţe retragerea din Seria a 2-a a Ligii a 2-a (ce va rămâne cu numai 12 echipe!).

Clubul fanion a judeţului trebuia să aniverseze în această vară 10 ani de la prima promovare în Divizia A, iar în 2014 ar fi împlinit 90 de ani, însă “alb-negrii” capotează la nivel de seniori (la fel ca şi Sibiul în toamnă). Activitatea clubului “alb-negru” va continua doar la nivelul juniorilor A şi B, iar în viitorul campionat Unirea Alba Iulia ar urma, teoretic, să joace în eşalonul terţ, dacă nu cumva, între timp, clubul ar dispare cu totul!!!

*Cl. Oara, Potopea – la Rm. Vâlcea, Gherman – la Caransebeş!

Managementul păgubos din Liga 1, dar şi problemele conducătorilor cu DNA-ul au dus la această lovitură sub centură pentru echipa din “Cetate”, intrată în conservare (a se citi moarte clinică). Imposibilitatea asigurării finanţării în retur (plata arbitrajului, deplasări etc) a dus la inevitabila retragere.

Cu excepţia lui I. Stan (obligat conform regulamentelor să rămână la juniori), ceilalţi “seniori”, M. Oprea, Rondak, Al. Man, A. Ianc şi Fulea pot să-şi caute alte destinaţii, iar antrenorilor Stelian Gherman (foarte aproape de a accepta oferta de la FC Caransebeş, unde activează Eutin Bojin) şi Adorian Himcinschi le vor fi reziliate contractele de către Florinel Oprinca, administratorul judiciar.

Altfel, deveniţi liberi în intersezon, Poptopea şi Cl. Oara vor ajunge, ca şi Pascal, la CSM Rm. Vâlcea, sub comanda ex-uniristului Alexandru Pelici, iar Schuller a fost împrumutat de Fortuna Brazi la FC Maramureş Baia Mare.

*Alba va avea o echipă de Liga a 3-a… la Chişineu Criş

Ieri s-au semnat documentele, a fost înştiinţată FRFR, iar divizionara terţă Europa Alba Iulia se mută la… Chişineu Criş.

Se schimbă proprietarul clubului şi acţionarii la Europa”, a confirmat Liviu Coacăză.

Arădenii au optat pentru 7 jucători de pe lista Europei: Burdun, Apetri, Circov, Hârciagă, P. Munteanu (fost la Seso Câmpia Turzii, dar nu poate fi legitimat întrucât ar fi a treia echipă după FC Cisnădie şi Europa Alba Iulia), Issa şi I. Andrea, care de marţi se vor şi prezenta la antrenamente în Arad, astfel că, Europa a devenit deja amintire pentru… Alba.

Dan HENEGAR


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult

Sport

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]

Citește mai mult

Sport

FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]

Citește mai mult