FC Unirea Alba Iulia a pierdut pe mâna arbitrilor la Oradea!
Unica reprezentantă a judeţului Alba în play-off-ul juniorilor A, Unirea Alba Iulia a ratat calificarea în etapa superioară a întrecerii juvenile, după al treilea eşec consecutiv, înfrângere „cu cântec” la Oradea. „Alb-negrii” au pierdut cu LPS Oradea, scor 1-2 (1-0), reuşită semnată de Lăsconi, după ce au condus până în minutul 70. „N-aş vrea să se creadă altceva, dar demult n-am văzut asemenea manieră de arbitraj. În a doua repriză, totul a fost cu tentă, orice decizie a fost dictată în favoarea gazdelor, n-am mai fost lăsaţi să trecem centrul terenului”, a spus antrenorul Mihai Dăscălescu, care a mizat pe formula: Clipici – Stoica, Costantea, N. Rus, Matei (aproape de un transfer la „U” Cluj), Ioani, Şandru, Buda, Maxim, Lăsconi, Culda (Ştef, Iacşa, Oană, Boamfă, Rahovean). Unirea Alba Iulia va întâlni duminică, 27 aprilie, de la ora 12.00, pe „Cetate” pe Gloria Bistriţa.
Celelalte conjudeţene, implicate în competiţiile de palmares (locurile 3-6) au următorul ţintar: *LPS Sebeş (antrenor Doru Oancea) la juniori B, joi 24 aprilie, ora 14.00, meci în „Arini” cu Forex Braşov, iar duminică, va evolua tot acasă, de la ora 14.00, în derby-ul judeţean cu Unirea Alba Iulia. Gruparea din Cetatea Marii Uniri a învins Forex Braşov, scor 3-0 (2-0), goluri realizate de Fulea (două, unul din penalty) şi Onacă. Florian Brumaru, antrenorul juniorilor B unirişti, i-a folosit pe Căt. Suciu – Olar, Goguţa, Srob, Boancă, B. Varga, Fulea, A. Oancea, Dup, Onaca, Biro (V. Constantin, Nicoară, Oţoiu, Cuştiuliţă, Uţă).
Juniorii A de la LPS Sebeş au realizat o remiză externă, 3-3 (0-0), cu Gaz Metan Mediaş, reuşite semnate de Sava – două şi Comănese. Antrenorii Daniel Popa şi Radu Bulugea i-au utilizat pe Szekely – Suciu, Trif, Sav, Asinipean, Ludvig, Morea, Sava, Comănese, Haneş, Wainer (Grigorie, Al. Varga). Sebeşenii vor mai întâlni pe Interstar Sibiu (joi, 24 aprilie) şi FCM Tg. Mureş (duminică, 27 aprilie), ambele pe teren propriu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României