Curier Județean

Fabrica de marochinărie “Capris” SA Sebeş scoasă la licitaţie de lichidator. Preţul de strigare al activelor se ridică la suma de 4,7 milioane de lei

Alexandra Mates

Publicat

în

Expert Insolvenţă, în calitate de lichidator judiciar al firmei “Capris” SA Sebeş anunţă vânzarea la licitaţie a activelor firmei. Preţul de strigare al activelor scoase la vânzare  se ridică la suma de 4,7 milioane de lei, fără TVA. Licitaţia va fi organizată la sediul lichidatorului judiciar în data de 28 ianuarie 2013, ora 14.00.  Societatea “Capris” SA a intrat oficial în faliment, în 14 septembrie 2012, când Curtea de Apel Alba Iulia a pronunţat senţinţa privind falimentul.

Ofertanţii sunt obligaţi să se prezinte la sediul lichidatorului judiciar cu cel puţin 24 de ore înainte de data licitaţiei, în vederea depunerii cauţiunii reprezentând 10% din valoarea de pornire a licitaţiei, precum și a documentelor de participare la licitație prevăzute în caietului de sarcini. Caietul de sarcini poate fi achiziționat de la lichidatorul judiciar.

În caz de neadjudecare, licitaţia se va relua în data de 04 februarie 2013, în aceleaşi condiţii. Toţi cei care pretind vreun drept asupra bunurilor scoase la vânzare sunt invitaţi să anunţe lichidatorul judiciar cu 48 de ore înainte de data licitaţiei.

Iată activele scoase la vânzare:

1.Fabrică de marochinărie, compusă din: construcții, teren, mijloace fixe și obiecte de inventar, în bloc, situate în Sebeș, Str. Progresului, nr. 5-7, Jud. Alba, imobilele sunt înscrise în CF nr. 3463-Sebeș, nr. top. 942/1, 943/1, CF nr. 23272-Sebeș, nr. top. 938, 937/1, 937/2, 939, 940, 941, având o suprafață totală de 8.503 mp, la prețul total de 3.980.590 lei, exclusiv TVA.

2.Imobil format din stația de epurare și teren intravilan în suprafață totală de 6.010 mp, înscris în CF 75597 (vechi: 7662) – Sebeș, nr. cadastral: C1, nr. top.6956/2,6958/1/b/1, 6956/1, 6958/1/1, 6958/2/2, situat în Sebeș, Zona Haltă CFR Mihail Kogălniceanu, Jud. Alba, la prețul de 240.000 lei, exclusiv TVA.

3.Imobil format din casă și grădină în suprafață de 1.108 mp, înscris în CF nr.75.556 – Sebeș, nr. top. 895, nr. cadastral: C1, situat în Sebeș, Str. Aviator Olteanu, nr.9, Jud. Alba, la prețul de 397.000 lei, exclusiv TVA.

4.Produse finite, în bloc (încălțăminte, poșete, haine de piele pentru femei și bărbați, diverse articole din piele, etc.) la prețul de 145.232 lei, exclusiv TVA.

Cu ani în urmă, după cum se ştie, „Capris” Sebeş  era unul dintre cele mai renumite branduri româneşti, în domeniul marochinăriei, respectiv a confecţiilor şi articolelor din piele.


Secțiune Știri sub articolul principal



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

27.000 de lei, fără TVA, pentru „upgrade-ul” digital al Poliției Locale Alba Iulia: Cinci calculatoare și cinci monitoare, cumpărate prin achiziție directă

Ioana Oprean

Publicat

în

27.000 de lei, fără TVA, pentru „upgrade-ul” digital al Poliției Locale Alba Iulia: Cinci calculatoare și cinci monitoare, cumpărate prin achiziție directă Direcția Generală Poliția Locală Alba Iulia își schimbă o parte din infrastructura IT. Primăria a lansat o achiziție directă pentru cinci stații de lucru desktop și cinci monitoare, cu o valoare estimată de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Video | Cum erau nunțile în Apuseni în urmă cu aproape 40 de ani: „Răsunau ulițele de râsetele și chiotele vesele ale nuntașilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cum erau nunțile în Apuseni în urmă cu aproape 40 de ani: „Răsunau ulițele de râsetele și chiotele vesele ale nuntașilor” Mircea Goia, directorul general al Cupru Min Abrud, a publicat un videoclip pe o rețea de socializare, care surprinde imagini de la nunta sa cu soția sa, Felicia, desfășurată în urmă cu 38 de […]

Citește mai mult

Curier Județean

100 de tineri vor concura la Alba Iulia în cadrul celui mai mare hackathon din lume: Când este programat NASA Space Apps Challenge 2026

Lucian Dărămuș

Publicat

în

100 de tineri vor concura la Alba Iulia în cadrul celui mai mare hackathon din lume: Când este programat NASA Space Apps Challenge 2026 Alba Iulia intră pentru prima dată în rândul orașelor românești gazdă ale NASA Space Apps Challenge, alături de București, Cluj-Napoca, Bistrița și Craiova acolo unde ediția locală va aduce laolaltă aproximativ […]

Citește mai mult