Ştirea zilei

Exproprierea pentru cauză de utilitate publică a pasajului subteran spre Bulevardul Transilvaniei va fi votată miercuri, în ședința CL Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Administrația locală va expropria pentru cauză de utilitate publică imobilul Pasaj subteran B-dul 1 Decembrie 1918 de la intersecţia B-dul Transilvaniei cu B-dul 1 Decembrie 1918, situat pe amplasamentul obiectivului ’’Realizarea Ansamblului Memorial al Marii Uniri Alba lulia 1918-2018”. Decizia va fi supusă spre aprobare consiliului local în ședința de miercuri, 3 octombrie, după care proprietarul va primi suma stabilită de evaluator – 641.110 lei (aproximativ 137.710 euro).

”Prin Hotărârea nr. 316/2018 a Consiliului local al municipiului Alba Iulia s-a aprobat declanşarea procedurii de exproprierea a imobilului Pasaj subteran B-dul 1 Decembrie 1918 situat în municipiul Alba Iulia, la intersecţia B-dul Transilvaniei cu B-dul 1 Decembrie 1918 situat pe amplasamentul obiectivului ’’Realizarea Ansamblului Memorial al Marii Uniri Alba Iulia 1918-2018”.

Declanşarea procedurii de expropriere s-a realizat în baza Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes naţional, judeţean şi local, precum şi ale HGR nr. 53/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes naţional, judeţean şi local.

Prin notificarea nr. 86/07.09,2018 proprietarul, S.C. Comimpex Montana S.R.L., a fost înştiinţat asupra declanşării procedurii de expropriere a imobilului proprietate privată.

Având în vedere prevederile art. 9 alin. 1 din Legea nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes naţional, judeţean şi local, cu modificările şi completările ulterioare, propunem spre analiză şi aprobare proiectul de hotărâre privind exproprierea imobilului Pasaj subteran B-dul 1 Decembrie 1918 situat în municipiul Alba Iulia, la intersecţia B-dul Transilvaniei cu B-dul 1 Decembrie 1918 situat pe amplasamentul obiectivului ’’Realizarea Ansamblului Memorial al Marii Uniri Alba Iulia 1918-2018”, se arată în raportul de specialitate ce însoțește proiectul de hotărâre.

Exproprierea pasajului face parte din proiectul privind reabilitarea parcului Unirii, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire. Se vor reface în totalitate finisajele pasajului, atât cele interioare și exterioare, se propune ca nivelul de iluminare să fie ridicat pentru a spori siguranța și atractivitatea și vor fi amenajate două WC-uri publice, pentru femei și bărbați.

Reamintim că intenția de a reda pasajul circulației pietonale a fost anunțată, de primarul Mircea Hava, la începutul acestui an, într-o conferință de presă.

”O să răscumpărăm pasajul din Cetate. Dacă nu o să ne înțelegem la preț, vom expropria. Legea ne dă voie, este o cale de acces, ca să deschiem această circulație pe acolo pentru că pe acolo trebuia să fie făcută. Ce s-a întâmplat imediat după 1990 sunt alte lucruri. Vom răscumpăra, există un preț cu care s-a vândut acum 20 de ani, dar nu asta este marea problemă. Vom face o cale de acces, știți că acolo erau grupuri sociale, le vom repara și le facem așa cum trebuie să arate”, a declarat edilul la acea dată.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult