Sport

Experimentatul Ciprian Selagea a renunțat la Unirea Alba Iulia! Fetița și Al. Giurgiu continuă în “alb-negru”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Experimentatul mijlocaș albaiulian Ciprian Selagea a anunțat că nu mai continuă la Unirea Alba Iulia, luându-și în această săptămână “rămas bun” în vestiar de la coechipieri și staff-ul tehnic.

Renunțarea fotbalistului în vârstă de 31 de ani, produs 100 la sută al clubului din Cetatea Marii Uniri, este o lovitură grea pentru efectivul divizionarei terțe, și așa răvășit de numeroase plecări cauzate de problemele financiare. Descoperit, la fel ca Gicu Grozav, de regretatul antrenor Neluțu Popa acesta a promovat în 2009 în Liga 1 cu “alb-negrii”, s-a întors în 2016 la echipa din orașul natal și în majoritatea perioadei în cauză a purtat banderola de căpitan, fiind un jucător exponențial, care însă a preferat să-și întrerupă activitatea, fiind implicat și în proiectul Optimum Alba Iulia. N-ar fi exclusă o răzgândire de ultim moment și să rămână, totuși!, cu o revenire peste câteva etape/

Am înțeles că nu și-a definitivat încă o poziție clară. Selagea este implicat în activitatea de la Optimum Alba Iulia, nu știm ce va decide până la urmă, dar îi respectăm decizia, întrucât și-a făcut cu prisosință datoria la Unirea. Acestea sunt circumstanțele. Sperăm ca în două zile să reușim să finalizăm anumite transferuri”, a punctat antrenorul Valentin Sinescu.

În aceeași situație cu Selagea, respectiv la final de contract, cu restanțe contractuale și în postura de a semna o nouă înțelegere, sunt și alți doi jucători de marcă ai Uniri, Alexandru Giurgiu și Răzvan Fetița. Cei doi au optat însă pentru a rămâne și în sezonul viitor la echipa albaiuliană, deși au avut numeroase oferte, atât din Alba (CS Ocna Mureș și Metalurgistul Cugir), cât și din Hunedoara și Bihor.

Rămân și în aceste condiții precare. Deși au fost propuneri în această vară, prefer să stau la Alba Iulia, este mult mai bine din punct de vedere al programului, fiind angrenat și în alte activități”, a spus Alexandru Giurgiu, căpitanul unirist în primăvara trecută.

Știu cum stau lucrurile, dar rămân la Unirea și în campionatul viitor. Am avut diverse oferte, însă nu mai doresc să plec. Am înțeles că până în jurul datei de 15 octombrie situația se va îmbunătăți”, a declarat atacantul Răzvan Fetița.

Oficialii albaiulieni încearcă să găsească soluții pe ultima sută de metri în privința transferurilor, după ce au picat pistele Căt. Tineiu și Ad. Câmpean (ex-CSC Șelimbăr, au fost la Performanța Ighiu) și perspectiva înregimentării unui atacant de la Corona Brașov.

S-a rezolvat aducerea unui nou portar Alpar Bartok (20 ani, SCM Bacău, via Csikszereda Miercurea Ciuc), astfel că s-a izbutit acoperirea acestui capitol. Ultimele noutăți sunt Sg. Tineiu (Hermanstadt 2) și Cl. Morariu (FC Avrig).


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!

Dan HENEGAR

Publicat

în

Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]

Citește mai mult

Sport

Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor

Dan HENEGAR

Publicat

în

Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]

Citește mai mult

Sport

CSM Sebeș, CSM Aiud și ACS Future Stars Blaj, afiliate provizoriu la AJF Alba | Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei

Dan HENEGAR

Publicat

în

În ultima ședință de Birou Executiv al AJF Alba s-a decis aprobarea afiliării provizorii a încă 3 cluburi, CS Municipal Sebeș 2026, CS Municipal Aiud și ACS Future Stars Blaj. Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei Se mărește astfel numărul de membri afiliați ai Asociației Județene de Fotbal Alba, întrucât în august […]

Citește mai mult