EXCLUSIV: Baschetbalista Diana Ignat, după ce a fost depistată pozitiv: „Inexplicabil! Nu am luat nimic! Nu știu cum a ajuns substanța în corpul meu!”
Baschetbalista Diana Ignat-Kleemann, originară din Alba Iulia, este primul sportiv din Alba depistat pozitiv cu ostarină, un steriod anabolizant interzis de WADA în 2008!
„Nu dorm noaptea din cauza necazului. Sărbătorile de Iarnă au fost un coșmar„, a povestit tatăl sportivei, colonelul Ironim Ignat, pensionar din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba.
Controlul doping a fost efectuat de ANAD în 18 noiembrie, la meciul de baschet CSM Târgoviște – FCC Baschet UAV Arad, iar substanța interzisă depistată a fost Enoborsarm (ostarină).
Totodată sportiva din Cetatea Marii Uniri reprezintă primul caz de dopaj descoperit în baschetul românesc și jucătoarea componentă a loturilor naționale de juniori riscă o suspendare de 4 ani, întrucât a ieșit pozitivă și proba B.
„Inexplicabil! Nu am luat nimic, nu știu cum a ajuns substanța în corpul meu„, a spus Diana Ignat.
În plin scandal în sportul românesc, din cauza dopajului, pe lista sportivilor români a apărut Diana Ignat, care a fost suspendată provizoriu, conform ANAD, până în 20 decembrie 2022.
„Eram la antrenament la Târgoviște, la sală erau și oficiali ai Federației Române de Baschet. Am văzut că se uită așa, mai ciudat, la mine, credeam că e vorba de o convocare la lotul național, însă la finalul antrenamentului a venit bomba! Președintele clubului m-a întrebat dacă am citit emailul, unde era anunțul făcut„, a spus Diana
*Și Proba B, pozitivă, riscă 4 ani!
„Nu am luat nimic, nici pastile de slăbit, nici altceva pentru masă musculară. Eu, prin conformație am o constituție solidă. Singurele medicamente au fost Advil și Septosol, pentru menstruație și răceală„, a spus Diana Ignat, care nu mai are voie să se antreneze alături de echipă și se află acasă, la Alba Iulia
lSportiva a solicitat contraexpertiză, dat și proba B a ieșit pozitivă, fiind deschisă în 10 ianuarie 2023, Rezultatul a fost primit în 20 ianuarie, iar în 26 ianuarie a primit un email în care i s-a explicat situația și a fost înștiințată despre efecte în privința suspendării. Diana Ignat are termen de 20 de zile pentru a contesta. 
„Am fost într-o video-conferință cu reprezentanți ai Ministerului Sportului și ai Agenției ANAD. Mi s-au explicat pașii care trebuie să-i urmez. Este un coșmar, nici nu știu ce să fac ca să-mi dovedesc nevinovăția„, a spus Diana.
Baschetbalista are la îndemână 3 variante în actuala situație: o suspendare de 4 ani, să-și recunoască vinovăția – caz în care perioada îi va fi redusă cu un an, sau să își apere poziția pe cale juridică, apelând la organismele internaționale. Ultima variantă este extrem de costisitoare, într-o primă fază fiind-i solicitată suma de 5.000 de euro, și nu garantează nimeni că va avea câștig de cauză.
Sportiva se regăsește pe o listă a sportivilor români, într-o investigație a Gazetei Sporturilor legată de noul scandal al dopajului: floretista Maria Boldor, după Simona Halep. Diana Ignat (va împlini 21 de ani în februarie) a început sportul sub panou în orașul natal la LPS Alba Iulia, evoluând și la echipa de senioare a CSU Alba Iulia, fiind sora mai mică a portarului Vlad Ignat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]








