Actualitate

Evoluția pandemiei de COVID-19 în România: Ne apropiem de vârful epidemiei și de o relaxare a restricțiilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Marți 21 aprilie, numărul cazurilor a ajuns la 9.242, iar estimările specialiștilor indicau că, la vârful epidemiei, vor fi 10.000-12.000 de cazuri, dacă se respectă măsurile de restricționare a circulației și de distanțare socială. Măsurile decise prin ordonanțe militare au fost menținute odată cu prelungirea stării de urgență până pe 15 mai. Președintele Klaus Iohannis a anunțat astăzi că, după 15 mai, ar putea fi ridicate unele dintre restricții.

“Dacă numărul de persoane infectate scade, dacă numărul de decese în urma bolii scade, dacă noi respectăm cu toții măsurile impuse de autorități și lucrurile merg înspre bine, este clar că putem să intrăm atunci într-o fază de relaxare. Vreau să spun însă de la început că această relaxare va fi făcută în pași, nu va exista o relaxare dintr-odată, fiindcă specialiștii ne spun că virusul nu va dispărea, deci va trebui să continuăm să trăim cu anumite restricții”, a spus Iohannis.

Și ministrul sănătății, Nelu Tătaru, a declarat, pentru Libertatea, că acum nu poate fi vorba de o relaxare a măsurilor restrictive, chiar dacă a mai scăzut numărul cazurilor noi, pentru că încă sunt focare de infecție.

Ministrul spune că vârful epidemiei ar putea fi înregistrat în 7-10 zile după Paște, adică la sfârșitul lunii aprilie, începutul lunii mai. De la acel moment se va putea estima o evoluție viitoare a cazurilor și o eventuală relaxare a măsurilor de circulație.

Anunțurile vin după ce luni, 20 aprilie, au fost anunțate 190 de cazuri noi de coronavirus, mult mai puțin față de zilele anterioare și după ce situația înregistată săptămâna trecută arată o scădere a cazurilor noi raportat la situația din două săptămâni anterioare.

Potrivit datelor anunțate de Institutul Național de Sănătate Publică, numărul cazurilor noi a scăzut cu 10,5% în perioada 13-19 aprilie față de săptămâna precedentă.

În perioada 26 februarie – 5 aprilie au fost confirmate 4.051 de cazuri de infecție cu coronavirus, din care 181 decese.

Primul caz de infecție a fost confirmat pe 26 februarie, iar în următoarele două săptămâni s-a menținut caracterul sporadic al bolii, fiind confirmate câte 1-2 cazuri zilnic. Din 10 martie, numărul zilnic de cazuri confirmate a urmat un trend ascendent, cu o medie de:

55 de cazuri pe zi în săptămâna 16-22 martie

200 cazuri pe zi în săptămâna 23-29 martie

300 de cazuri pe zi în săptămâna 30 martie–5 aprilie.

Cea mai mare creștere a fost în perioada 30 martie – 5 aprilie, când numărul de cazuri a ajuns la 4.068, în creștere cu 56% față de săptămâna 23-29 martie. Și în aprilie, numărul cazurilor a continuat să crească.

În perioada 6-12 aprilie, numărul cazurilor a ajuns la 6.633, cu 18,9% mai multe față de săptămâna 30 martie – 5 aprilie.

În săptămâna 13-19 aprilie, numărul cazurilor de COVID-19 a ajuns la 8.936.

42% din cazuri sunt în Suceava, București, Hunedoara, Arad și Mureș.

Unu din șapte cazuri de coronavirus a fost înregistrat la personal medical.

Cele mai multe decese – 52,5% din total – au fost înregistrate în Suceava, Hunedoara, Arad, București și Mureș.

71,6% din decese au fost la persoane peste 60 ani.

Dintre persoanele decedate, 64,3% sunt bărbați.

84,5% din pacienții cu COVID-19 decedați aveau cel puțin și o altă boală.

sursa: libertatea.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult