Europenii cer PLAFONAREA prețului la gaz: ROMÂNIA se află printre statele care au semnat
Europenii cer PLAFONAREA prețului la gaz: ROMÂNIA se află printre statele care au semnat
Reprezentații a 15 state europene au semnat o scrisoare către Comisia Europeană prin care solicită Executivului comunitar să elaboreze o propunere de plafonare la nivel european a prețurilor angro la gaze naturale, înaintea reuniunii de urgență a miniștrilor Energiei, care va avea loc joi.
Grecia, împreună cu Belgia, Italia și Polonia, au avut inițiativa de a redacta scrisoarea adresată comisarului pentru energie Kadri Simson, potrivit Novinite. Ea fost semnată de miniștrii Energiei din Belgia, Bulgaria, Croația, Franța, Grecia, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, România, Slovacia, Slovenia și Spania.
Miniștrii solicită ca propunerea de plafonare a prețurilor să fie urmată de o propunere legislativă cât mai curând posibil.
Scrisoarea afirmă că actuala criza energetică care a început în toamna anului trecut s-a adâncit și provoacă presiuni inflaționiste insuportabile care au afectat grav gospodăriile și întreprinderile.
„Recunoaștem eforturile depuse de Comisie și măsurile pe care le-a propus pentru a face față crizei. Dar încă nu ne-am ocupat de cea mai gravă problemă dintre toate: prețul cu ridicata al gazelor naturale”, se spune în scrisoare, citată de publicația Kathimerini din Grecia și reluată de agenția de știri bulgară.
Cei cincisprezece miniștri mai propun ca plafonul să fie aplicat tuturor tranzacțiilor angro cu gaze naturale, nu doar importurilor din anumite surse. Acest lucru se poate face într-un mod care asigură atât securitatea aprovizionării, cât și atinge obiectivul general de reducere a consumului, spun ei.
Propunerea de plafonare a prețurilor are și oponenții săi, alte câteva state membre ale UE, și anume Danemarca, Germania și Țările de Jos, care se opun pe motiv că ar submina securitatea aprovizionării.
Gazele se scumpesc
Prețul gazelor pe piețele din Europa este în creștere ca urmare a scurgerilor de gaze de natură încă necunoscută care au afectat conductele Nord Stream, în Marea Baltică, și care fac imposibilă furnizarea de gaze rusești prin această rută către Europa în viitorul apropiat. Chiar dacă fluxurile de gaze rusești prin Nord Stream 1 erau oprite iar depozitele Europei sunt pline în procent de 88%, totuși actorii din piață au reacționat la incidentele din Marea Baltică – probabil unii actori se așteptau la reluarea aprovizionării cu unele volume în perioada de iarnă, când este nevoie și de import curent. La ora redactării acestei știri, prețul spot al gazelor de la hubul vienez (CEGH) cel mai apropiat de noi era de 200 de euro/MWh, în creștere de la 188 de euro ieri și 166 de euro acum două zile, înainte de incidente.
Sursă: economica.net
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău
Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]
VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan
Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]










