Ştirea zilei

Europenii cer PLAFONAREA prețului la gaz: ROMÂNIA se află printre statele care au semnat

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Europenii cer PLAFONAREA prețului la gaz: ROMÂNIA se află printre statele care au semnat

Miniștrii Energiei din 15 state europene, printre care și țara noastră, au semnat o scrisoare adresată CE prin care se cere plafonarea prețului pentru gaze naturale.

Reprezentații a 15 state europene au semnat o scrisoare către Comisia Europeană prin care solicită Executivului comunitar să elaboreze o propunere de plafonare la nivel european a prețurilor angro la gaze naturale, înaintea reuniunii de urgență a miniștrilor Energiei, care va avea loc joi.

Grecia, împreună cu Belgia, Italia și Polonia, au avut inițiativa de a redacta scrisoarea adresată comisarului pentru energie Kadri Simson, potrivit Novinite. Ea fost semnată de miniștrii Energiei din Belgia, Bulgaria, Croația, Franța, Grecia, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, România, Slovacia, Slovenia și Spania.

Miniștrii solicită ca propunerea de plafonare a prețurilor să fie urmată de o propunere legislativă cât mai curând posibil.

Scrisoarea afirmă că actuala criza energetică care a început în toamna anului trecut s-a adâncit și provoacă presiuni inflaționiste insuportabile care au afectat grav gospodăriile și întreprinderile.

„Recunoaștem eforturile depuse de Comisie și măsurile pe care le-a propus pentru a face față crizei. Dar încă nu ne-am ocupat de cea mai gravă problemă dintre toate: prețul cu ridicata al gazelor naturale”, se spune în scrisoare, citată de publicația Kathimerini din Grecia și reluată de agenția de știri bulgară.

Cei cincisprezece miniștri mai propun ca plafonul să fie aplicat tuturor tranzacțiilor angro cu gaze naturale, nu doar importurilor din anumite surse. Acest lucru se poate face într-un mod care asigură atât securitatea aprovizionării, cât și atinge obiectivul general de reducere a consumului, spun ei.

Propunerea de plafonare a prețurilor are și oponenții săi, alte câteva state membre ale UE, și anume Danemarca, Germania și Țările de Jos, care se opun pe motiv că ar submina securitatea aprovizionării.

Gazele se scumpesc

Prețul gazelor pe piețele din Europa este în creștere ca urmare a scurgerilor de gaze de natură încă necunoscută care au afectat conductele Nord Stream, în Marea Baltică, și care fac imposibilă furnizarea de gaze rusești prin această rută către Europa în viitorul apropiat. Chiar dacă fluxurile de gaze rusești prin Nord Stream 1 erau oprite iar depozitele Europei sunt pline în procent de 88%, totuși actorii din piață au reacționat la incidentele din Marea Baltică – probabil unii actori se așteptau la reluarea aprovizionării cu unele volume în perioada de iarnă, când este nevoie și de import curent. La ora redactării acestei știri, prețul spot al gazelor de la hubul vienez (CEGH) cel mai apropiat de noi era de 200 de euro/MWh, în creștere de la 188 de euro ieri și 166 de euro acum două zile, înainte de incidente.

Sursă: economica.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult