Ştirea zilei

Europenii cer PLAFONAREA prețului la gaz: ROMÂNIA se află printre statele care au semnat

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Europenii cer PLAFONAREA prețului la gaz: ROMÂNIA se află printre statele care au semnat

Miniștrii Energiei din 15 state europene, printre care și țara noastră, au semnat o scrisoare adresată CE prin care se cere plafonarea prețului pentru gaze naturale.

Reprezentații a 15 state europene au semnat o scrisoare către Comisia Europeană prin care solicită Executivului comunitar să elaboreze o propunere de plafonare la nivel european a prețurilor angro la gaze naturale, înaintea reuniunii de urgență a miniștrilor Energiei, care va avea loc joi.

Grecia, împreună cu Belgia, Italia și Polonia, au avut inițiativa de a redacta scrisoarea adresată comisarului pentru energie Kadri Simson, potrivit Novinite. Ea fost semnată de miniștrii Energiei din Belgia, Bulgaria, Croația, Franța, Grecia, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, România, Slovacia, Slovenia și Spania.

Miniștrii solicită ca propunerea de plafonare a prețurilor să fie urmată de o propunere legislativă cât mai curând posibil.

Scrisoarea afirmă că actuala criza energetică care a început în toamna anului trecut s-a adâncit și provoacă presiuni inflaționiste insuportabile care au afectat grav gospodăriile și întreprinderile.

„Recunoaștem eforturile depuse de Comisie și măsurile pe care le-a propus pentru a face față crizei. Dar încă nu ne-am ocupat de cea mai gravă problemă dintre toate: prețul cu ridicata al gazelor naturale”, se spune în scrisoare, citată de publicația Kathimerini din Grecia și reluată de agenția de știri bulgară.

Cei cincisprezece miniștri mai propun ca plafonul să fie aplicat tuturor tranzacțiilor angro cu gaze naturale, nu doar importurilor din anumite surse. Acest lucru se poate face într-un mod care asigură atât securitatea aprovizionării, cât și atinge obiectivul general de reducere a consumului, spun ei.

Propunerea de plafonare a prețurilor are și oponenții săi, alte câteva state membre ale UE, și anume Danemarca, Germania și Țările de Jos, care se opun pe motiv că ar submina securitatea aprovizionării.

Gazele se scumpesc

Prețul gazelor pe piețele din Europa este în creștere ca urmare a scurgerilor de gaze de natură încă necunoscută care au afectat conductele Nord Stream, în Marea Baltică, și care fac imposibilă furnizarea de gaze rusești prin această rută către Europa în viitorul apropiat. Chiar dacă fluxurile de gaze rusești prin Nord Stream 1 erau oprite iar depozitele Europei sunt pline în procent de 88%, totuși actorii din piață au reacționat la incidentele din Marea Baltică – probabil unii actori se așteptau la reluarea aprovizionării cu unele volume în perioada de iarnă, când este nevoie și de import curent. La ora redactării acestei știri, prețul spot al gazelor de la hubul vienez (CEGH) cel mai apropiat de noi era de 200 de euro/MWh, în creștere de la 188 de euro ieri și 166 de euro acum două zile, înainte de incidente.

Sursă: economica.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult