Erou și-n timpul liber. Un pompier din Aiud a restituit unei firme din Alba banii și chitanțierul pierdute de un agent
Gest remarcabil al unui pompier din Aiud, care joi a găsit o sumă de bani și un chitanțier, iar apoi a făcut tot posibilul ca acestea să ajungă în posesia păgubitului, un agent al unei firme din Alba care își pierduse și cea mai mică speranță să le mai găsească. Atitudinea și omenia de care a dat dovadă acest om, erou și-n timpul liber, l-a uimit pe directorul firmei, care a ținut să-i transmită un mesaj de mulțumire.
În cursul zilei de joi, 23 iunie 2016, un agent de vânzări angajat al cunoscutei societăți autohtone de distribuție produse alimentare și congelate Lin & Ema S.R.L. și-a pierdut chitanțierul împreună cu banii încasați în zona pieței din Aiud în împrejurări necunoscute lui, acesta crezând că i-au fost furate. Cu gândul că în zilele noastre banii se câștigă tot mai greu, iar ideea unui câștig rapid ar încânta pe oricine, agentul comercial și societatea angajatoare au renunțat la speranța că cine va găsi banii și chitanțierul le va returna.
Deși vremurile sunt cum sunt, iar onestitatea și integritatea o întâlnim tot mai rar, Dan Onea, de meserie pompier la Detașamentul de pompieri Aiud, găsind chitanțierul și banii, a făcut ce puțini oameni ar mai face probabil și a returnat chitanțierul împreună cu banii unui șofer angajat al Lin & Ema S.R.L. pentru a fi dus înapoi la sediu. Contactat telefonic de către un angajat al Lin & Ema S.R.L. pentru a-i adresa mulțumiri, Dan, pompierul erou a declarat: „Așa e și normal. Sunt pompier de meserie și datoria mea este să ajut oamenii aflați la necaz.”.
Uimit de gestul dânsului și de faptul că banii au fost returnați în totalitate, iar chitanțierul nu a fost folosit ori alterat în nici un fel, domnul Cătălin Buzdea, administrator al Lin & Ema S.R.L. a ținut să îi adreseze câteva cuvinte: „Țin să vă mulțumesc domnule Dan pentru integritatea, buna educație, spiritul civic și altruismul de care ați dat dovadă, pentru că faceți cinste pompierilor de pretutindeni și pentru că ne-ați inspirat o fărâmă de încredere că mai există umanitate. Datorită gestului dumneavoastră mi s-a confirmat încă o dată că OMUL SFIINȚEȘTE LOCUL. Multă stimă și respect!”
Gestul pompierului erou este un gest demn, nobil și corect și ar trebui urmat de toată lumea.
sursa foto: ISU Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









