Eliberare refuzată pentru fostul secretar de stat ANOFM Silviu Bian

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au respins din nou solicitarea fostului secretar de stat de la ANOFM Silviu Bian de a fi eliberat din arest preventiv şi judecat în stare de libertate.

„În baza art. 300/2 Cod proc.pen. constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive a inculpatului BIAN SILVIU, menţinând starea de arest a acestuia. Respinge, ca neîntemeiate, cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu obligarea de a nu părăsi ţara precum şi cererea de liberare sub control judiciar formulate de acelaşi inculpat. Cu recurs în 24 de ore”, se arată în minuta instanţei din 1 februarie 2012.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

Silviu Bian a fost trimis în judecată de procurorii DNA în noiembrie 2011, pentru fapte de corupţie. Alături de el au mai fost trimişi în judecată directorul OIPOSDRU din cadrul ANOFM, Alexandra Maria Ţichindelean, pentru luare de mită şi Cristache Ristea, denunţătorul lui Bian şi director al Centrului Naţional de Formare Profesională a Personalului Propriu Râşnov, pentru complicitate la infracţiunea de luare de mită în formă continuată.

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Bian a fost prins în flagrant în 15 octombrie 2011 în timp ce primea mită 82.000 lei de la subalternii săi de la AJOFM Râşnov. Fostul secretar de stat obişnuia să pretindă sume de bani provenite în urma unor proiecte cu finanţare europeană, totalul calculat de procurori ajungând la aproape 270.000 euro.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

Silviu Bian 3 februarie 2012 at 9:51

Sa il tina la puscarie macar 20 de ani sa fie model pentru tineri. NU LUATI SPAGA!!! SE PEDEPSESTE CU INCHISOAREA (uitati-va la SPAGARUL de Bian ce a patit). In sfarsit se mai face si dreptate prin Romania. Cate putin dar incepe sa se faca.Nici gasca Pomponio nu iese vad ca, nici Apostu incep sa cred din nou in PDL daca o sa vad si condamnari definitive.

dreptate 3 februarie 2012 at 14:20

Iarta-ma, dar esti un mare IDIOT! de ce naiba isi permite fiecare idiot, ca si tine, sa „arunce cu parerea” despre un om pe care nici nu il cunoaste?
IDIOT mare ce esti, acest om despre care vorbesti tu,este un om cu suflet mare, care a ajutat Biserici, copii si multi oameni, fara a cere nimic in schimb!
Nu va mai dati toti sfinti si drepti pentru ca niciunul nu puteti sta cu fruntea sus!Iar pentru cei care isi ascund identitatea si arunca cu noroi in oameni ca Silviu Bian, sunteti IDIOTI!!!

Aurelian 3 februarie 2012 at 14:28

Asta-mi place, sa-l infunzi pe Silviu Bian cu comentarii penibile care il lauda. Buna metoda, am sa o incerc si eu!

Silviu Bian 3 februarie 2012 at 15:35

Sunt convis ca e nevinovat. Deaia l-au prins in flagrant cu banii marcati. I-a ajuns substanta si pe cravata cand i-a mirosit probabil. NU A CERUT NIMIC? Numai cota parte din salarul unor oameni muncitori. SPAGARUL. Daca e nevinovat sigur nu va fi condamnat. Daca e atunci sa faca ani grei. Tu ii esti ruda sau prieten? Il cunosti? De ce nu i-ai dat un sfat prietenesc? Silviule nu mai fura… SPAGA=PUSCARiE. Mie incepe sa-mi creasca speranta in Romania cand vad mizerabili la inchisoare terfeliti prin presa. Merita mai rau

ANOFM 4 februarie 2012 at 21:52

Te citez: Bian „este un om cu suflet mare, care a ajutat Biserici, copii si multi oameni, fara a cere nimic in schimb”. Deduc ca tu il cunosti, probabil fiindca te-a ajutat; nu ti-a cerut „nimic”, ci ti-a cerut ceva in schimb fiindca altfel ai fi stat cu fruntea sus. Ai inteles? Si eu l-am cunoscut, te ajuta prin intermedieri sau direct, nu-ti cere ceva personal, te fac altii sa intelegi ca e necesar sa cotizezi, iar daca nu te prinzi cu prima ocazie te „arde”. Tot prin intermediari. Asa ca, hai sictir!
Esti cumva ANeOFeM-ist?

Andrei 5 februarie 2012 at 0:25

”Dreptate” prietene se pare ca nu prea te aproba lumea.Poate nu vorbim de acelasi SPAGAR. Cand toti spun ca era murdar, e la puscarie si pe deasupra a fost si inregistrat luand banii….Spune-mi tu cat de sufletist era si cat de IDIOTI suntem noi. Eu pot sta cu fruntea sus. NU AM LUAT NICIODATA SPAGA!!!!! Asa ca imi permit sa vorbesc de altii. Vreau un viitor in care copiii mei sa creada. Nu unul murdarit de oameni ca Bian. Isi merita puscaria, el si toti cei ca el si toti cei ca tine care il sustin.

Mihai 3 februarie 2012 at 15:16

Voi nu va dati seama si nu vedeti adevarata identitate a lui Bian? Sub masca de Spagar se ascunde „HAIDUCUL BIAN”. El a luat spaga nu pentru interes personal sau pentru partid. Tot ce-a spaguit a fost dat apoi saracilor:case de copii, biserici,oameni nevoiasi.A uitat numai un lucru important.A furat tot de la saraci, si nu de la cei de-o leata cu el.Asta da haiduc.Acum sta la bulau. Ma intreb : cati din partid il viziteaza ? Precis, nini unul. Si-au luat mainile de pe el si se fac ca nu-l cunosc.Vezi daca ai furat fara haita?Acum haita te termina.Cati din voi se infrupta inca din bani europeni, bani care sunt pentru cu totul alte scopuri, nu pentru a va umfla voua tartitele?Vorba vine :”caca lupule tot ce-ai mancat „.

Nabab 6 februarie 2012 at 15:06

Haiduc, pe naiba! A luat tot de la hoti si de la cei care au facut pact cu Dracul. Pai de unde aveau aia sa deie sute de milioane de lei daca luau putin, daca erau saraci. Ei erau prietenii lui care au acceptat de la inceput „trocul „. Ristea era un mare spagar, Tichindelean era foarte apropiata lui bian. Nimic nu era intamplator. Din pacate nu toti au ajuns sa fie in puscarie. Prietenii sai cei buni iau in continuare banutii si ii pun de-o parte sa ii plateasca avocatul, chilotii si biscuitii. Acum a fost inlocuit cu PDL ista profesoara care face acelasi lucru. Duce banii la partid, ca doar bian nu lua singur. pe surse se face mare paranghelie la Alba ca doar actuala e urmasa demna a lui BIan. Pe gheata si ger sefii agentiilor din judete merg la Alba sa faca unire in cuget si simtiri cu PDL. Sa creasca punga pdl ului…Hai ca es buna, daca o fi adevarat. E demna de Jafrie Frank ensttine.
Ha ha

Silviu Bian 3 februarie 2012 at 15:57

tu de ce nu iti arati identitatea daca spui de noi ca ne-o ascundem? TI-e rusine ca sunteti prieteni sau rude?

Robin Hood 3 februarie 2012 at 16:31

Un adevarat Robin Hood. Daca faci un calcul simplu : salar de secretar de stat pe 10 ani si nu-i ajungea sa-si faca casa si masina la beizadea.

mihai 4 februarie 2012 at 9:56

pe viata sa stea

bogdan draghici 8 februarie 2012 at 10:36

Sunteti niste papagali. Eu am fost la el la proces, am stat cu avocatii lui la vorbe, un om deosebit si o sa iasa afara pentru ca stie sa dea. Asta trebuie sa invatati si voi dobitocilor. In viata ai parte daca dai si la altii. Treaba asta cu spaga este scoasa de voi, mie mi se pare normal sa dai si s iei spaga, din ce altceva sa traiesti, din salariile astea de mizerie? Bai votantilor, astea sunt harfe pentru voi, oamenii destepti stiu ca spaga trebuie proliferata si din ea sa traim, banii albi pentru zile negre. Bravo frate Bian , ai luat da-ne si noua acum ca te-am eliberat si hai iar peste ei, ca-i facem iar, stii cum e vorba: banii nu stau la fraieri, pana si judecatorii si-au dat seama ca daca nu elibereaza astfel de oameni cu suflet bun nici ei nu vor mai avea din ce sa traiasca, sunteti niste cretini, banu tre sa circule, la munca sclavilor, politica nu e pentru oricine…furati si voi daca puteti..riscati-va cu parnaia ca bian…asta da om smecher, a stat 4 luni si acum va fute pe toti, cascavalul e la el…sa va vad pe voi acum parnaiasilor ce faceti….dupa cum se vede la noi ulciorul merge de multe ori la apa..BAAAAAAA PARNAIEEEEEE de sclavi, la munca cu voi, noi am demonstrat, BIAN E LIBER, TRAIASCA SPAGA…sa va fut parnaie de romani fraieri, munca va va innobila cretinilor ! Sa va spuna evreii, ca ei stiu de ce !