Actualitate

Elevii vor avea drept de vot în Consiliul de administrație

Ioana Oprean

Publicat

în

Miercuri, plenul Senatului a adoptat o propunere legislativă care are ca scop reacordarea dreptului de vot în Consiliul de administraţie pentru reprezentantul elevilor, iniţiată de către Asociaţia Elevilor din Constanţa şi sprijinită de Consiliul Naţional al Elevilor.

Reprezentanţii elevilor spun că această lege este un pas înainte pentru procesul de democratizare a sistemului de învăţământ românesc.

Propunerea legislativă a fost depusă la Camera Deputaţilor, la mijlocul lunii decembrie 2014, fiind semnată de un număr de 48 de deputaţi şi senatori, aparţinând tuturor formaţiunilor politice reprezentate în Parlament.

Iniţiativa legislativă a fost adoptată de plenul Camerei Deputaţilor la începutul lunii martie, ulterior fiind înaintată spre dezbatere Senatului. Până în anul 2011, când a intrat în vigoare actuala Lege a Educaţiei, elevii erau reprezentaţi în Consiliul de administraţie.

Odată cu adoptarea Legii Educaţiei, elevilor le-a fost luat dreptul de vot, devenind observatori, iar după adoptarea Ordonanţei de Urgenţă 49/2014, reprezentantul elevilor a devenit din observator, observator ocazional, elevii nemaifiind reprezentaţi în procesul de luare a deciziilor în cadrul unităţii de învaţământ, scrie Adevărul.ro.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată Până în 20 iulie 2026, vremea în România va fi foarte caldă, dar și cu episoade cu ploi și furtuni, conform prognozei meteo pe 4 săpătămâni, actualizată, prezentată […]

Citește mai mult

Actualitate

Indexare pensii 2027 | Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor

Bogdan Ilea

Publicat

în

Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor Indexarea pensiilor începând din 2027, digitalizarea completă a serviciilor destinate pensionarilor și extinderea serviciilor sociale în mediul rural se numără printre măsurile prevăzute în programul de guvernare al Cabinetului Veștea pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de Pensii […]

Citește mai mult

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult