Elevii Colegiului Naţional „Titu Maiorescu” Aiud s-au umplut de aur
Recent, s-a desfăşurat prima etapă a evaluării naţionale la informatică din anul şcolar 2010 – 2011, organizată de Fundaţia de Evaluare în Educaţie, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi Academia Română, concurs la care au participat şi elevi ai Colegiului Naţional ”Titu Maiorescu” Aiud, pregătiţi cu pasiune de prof. Sorin Groza. Din acest an, concursul face parte din proiectul ”Paşi spre performanţă”, fiind foarte aşteptat de elevi, deoarece le dă posibilitatea să-şi verifice cunoştinţele pe etape de parcurgere a materiei, în vederea obţinerii unor rezultate bune la viitoarele evaluări, examene şi competiţii.
La această etapă au participat un număr de 51 de liceeni pasionaţi de informatică, toţi obţinând punctaje mari (33 elevi având peste 80 de puncte) şi confirmând astfel buna pregătire la informatică. Printre peformeri se numără şi doi fraţi: Nicoleta şi Ovidiu Decean. Dar iată care sunt elevii care s-au remarcat la această etapă: Ovidiu Decean, Alexandru Mihu (cls. IX), Valentin Brad (cls. X), Andrei Chiorean, Nicoleta Decean, Gheorghe Georgiu, Adrian Holom, Sebastian Mesaroş, Florin Raţiu, Florin Stan (cls. XI), obţinând locul I cu punctajul maxim de 100 puncte şi medalie de aur; George Florea (cls. XI) locul III şi medalie de bronz. Au mai obţinut diplome de merit elevii Alexandru Beldean, Diana Tiuca (cls. IX), Dorin Şimon, Oana Chioreanu, Delia Lie, Florin Onciul (cls. X). Rezultatele complete pot fi consultate accesând site-ul concursului, www.evaluare-edu.ro. Tuturor felicitări pentru frumoasele rezultate obţinute şi mult succes la viitoarele concursuri.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României