Ştirea zilei

Elevii ar putea fi sancționați cu scăderea notei la purtare, dacă nu poartă mască în timpul orelor. „Problema care se pune este cât de mult îi pasă unui copil”

Ioana Oprean

Publicat

în

Noi măsuri se îndreaptă către elevii care nu poartă mască în timpul cursurilor desfășurate în instuțiile de învățământ ar putea fi sancționați de către profesori prin scăderea notei la purtare.

Măsura va fi impusă după cum a menționat Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației. „Nu discutăm aici de exmatriculare, dar scăderea notei la purtare este posibilă”, a precizat oficialul.

Întrebat în cadrul unui interviu la un post de televiziune despre sancțiunile care s-ar putea impune în cazul refuzului de a purta mască al unui elev, Sorin Ion a spus că scăderea notei la purtare este o măsură foarte posibilă.

„Din păcate sau din fericire, pentru că nu sunt adeptul sancțiunilor, nu discutăm aici de exmatriculare, dar scăderea notei la purtare este posibilă, este cea mai uzuală formă de sancțiune adresată copiilor. Problema care se pune este cât de mult îi pasă unui copil de scăderea notei la purtare”, a afirmat Sorin Ion, la un post TV.

Sorin Ion a fost el însuși protagonistului unui episod de nerespectare a regulilor privind purtarea măștii în spațiu închis, la finalul lunii august a acestui an.

Mai exact, acesta a apărut fără mască de protecție alături de șefa Inspectoratului Școlar Iași, Luciana Antoci, în mai multe ședințe care au avut loc în spații închise, la interior, într-o serie de fotografii publicate pe pagina de Facebook a Inspectoratului Școlar Județean Iași.

Replica Ministrului Educației nu s-a lăsat așteptată și sună astfel: „Domnul subsecretar de stat întotdeauna respectă regulile și sunt convins că nu le-a încălcat”, relatează realitatea.net.

Elevii nu sunt de acord cu menţinerea şcolilor deschise dacă rata de infectare depăşeşte 6 la mie. Consiliul Naţional al Elevilor îşi exprimă îngrijorarea cu privire la modificarea scenariilor de funcţionare ale şcolilor din România.

„În ultimele zile, autorităţile au expus de mai multe ori posibilitatea modificării legislaţiei în ceea ce priveşte funcţionarea unităţilor de învăţământ după atingerea pragului de 6 infectări de COVID-19 la mia de locuitori într-o localitate. Consiliul Naţional al Elevilor îşi exprimă îngrijorarea cu privire la modificarea scenariilor de funcţionare ale şcolilor din România, având în vedere că actualele prevederi ale ordinului comun emis de Ministerul Educaţiei şi Ministerul Sănătăţii au o bază ştiinţifică, asumată de către experţii în sănătate publică şi epidemiologie.

De aceea, considerăm că şcolile ar trebui deschise cât mai multă vreme, chiar şi peste pragul de 6 infectări la mia de locuitori, însă, fără o analiză reală a situaţiei din teritoriu, decizia nu va fi sub nicio formă în beneficiul elevilor. (…) Considerăm că saltul peste pragul de 6 infectări de COVID-19 la mia de locuitori nu poate fi adoptat de autorităţi de pe o zi pe alta, ci ar trebui să vină ca rezultat al unor analize ample realizate de către epidemiologi, alături de consultarea elevilor, părinţilor şi profesorilor”, transmite Consiliul Naţional al Elevilor într-un comunicat de presă.

Reprezentanţii elevilor spun că este necesar ca Ministerul Educaţiei, prin aria sa de competenţă, să analizeze „obiectiv” starea de fapt din teritoriu şi să comunice public situaţia măsurilor igienico-sanitare din unităţile de învăţământ, cum ar fi numărul şcolilor care nu dispun de măşti, dezinfectant, apă curentă sau teste rapide antigen pentru detectarea COVID-19.

„Institutul Naţional de Sănătate Publică ar trebui să fundamenteze o eventuală modificare a scenariilor de funcţionare a şcolilor pe cifre reale, cu referinţă la posibilitatea transmiterii virusului în comunităţile şcolare, cu diferite metode de calcul, luând în considerare atât ratele de infectare de la nivelul localităţilor, cât şi situaţia elevilor şi profesorilor vaccinaţi împotriva COVID-19. (…) În acelaşi timp, este imperios ca elevii şi profesorii, atât cei vaccinaţi cât şi cei nevaccinaţi, să aibă posibilitatea de a se testa în şcoli, la solicitarea acestora, în mod nemijlocit.

Sursa: realitateatv.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult