Echipele din Alba au dominat Cupa Crăciunului Realsport de la Deva *Unirea Juniors Alba Iulia s-a impus la două categorii de vârstă *Viitorul Abrud a câştigat al doilea an consecutiv

După ce au demonstrat la categoria de vârstă 2001 că Alba Iulia are o viitoare generaţie de campioni, Unirea Juniors Alba Iulia s-a impus şi la grupa 2003 la Cupa Crăciunului Realsport 2011, competiţie desfăşurată în week-end la Deva. La respectiva secţiune au fost înscrise 8 echipe: Tâmpa Braşov, Primavera Deva, CFR Simeria, Real Deva, LPS Sebes, Rival Alba Iulia (ce a terminat întrecerea juvenilă pe locul 5 la categoria 2000), Jiul Petroşani şi Unirea Juniors Alba Iulia, ultimul act fiind disputat de două echipe din Alba.
*La 2003, finală Unirea Juniors – LPS Sebeş
   Dar iata traseul campioniilor la categoria de vârstă 2003: *5-0 cu Tâmpa Braşov (goluri Robert Clepan – 3, Cosmin Necreală – două); *2-0 cu Primavera Deva (au înscris Necreală şi George Nicola); *3-1 cu CFR Simeria (marcatori Clepan – două şi Necreală), iar în finală adversar a fost LPS Sebeş (locul întâi în cealaltă grupă). Duelul a fost unul dramatic şi s-a încheiat la egalitate 1-1, reuşite semnate de Cosmin Necreală (a egalat în final), respectiv Denis Podean (LPS Sebeş), iar la loviturile de departajare, Dragoş Roşca – portarul Unirii Juniors a apărat toate cele trei execuţii şi albaiulienii au câştigat prin golul lui Necreală. Sub comanda antrenorului Alexandru Kalanyos s-au regăsit Dragoş Roşca, Alexandru Florea, Alin Ştef, George Nicola, Ştefan Albu, George Scrobotă, Robert Clepan, Alexandru Achim, Cătălin Dănilă, Dimitrie David, Fabian Florea, Mateo Negruţ. „Obiectivele realizate la acest turneu sunt egale cu munca depusă. Am câştigat două finale, cu 2001 şi 2003, iar la 2000 am jucat finala mică. Am primit aprecierea tuturor participanţiilor inclusiv de la organizatori„, a spus merituosul antrenor Kalanyos.
*LPS Sebeş în ultimul act
Şi LPS Sebeş a avut o comportare foarte bună în turneul de la Deva, elevii antrenorului Petru Moga pierzând la „7 metri” titlul de campioni. Sebeşenii n-au suferit nicio înfrângere în 4 jocuri, înregistrând rezultatele: 1-1 cu Real Deva (gol Samuel Dumitreasă), 4-0 cu Rival Alba Iulia (au punctat Podean, Alexandru Opincariu – două şi Răzvan Buzilă), 5-0 cu Unirea Juniors II Alba Iulia (realizatori Dumitreasă, Podean, Opincariu, Darius Dumitru – două), în grupă, respectiv 1-1 (după timpul regulamentar) în finală cu Unirea Juniors Alba Iulia. Efectivul formaţiei din Sebeş a fost compus din Alexandru Opincariu
(desemnat cel mai bun jucător al turneului), Andreas Berki, Denis Hada, Samuel Dumitreasă, Darius Dumitru, Răzvan Buzilă, Bogdan Andreea, Denis Podean, Emanuel Ilea şi Darius Stănilă (fiul portarului CSM Sebeş, Daniel Stănilă), la turneu asistând şi primarul Devei – Mircia Muntean, dar şi portarul ex-unirist Mihai Mincă.
*Viitorul Abrud – dublă consecutivă
După ce anul trecut, în postură de debutantă, Viitorul Abrud s-a impus la categoria de vârstă 2002, în 2011 echipa moţească a recidivat şi a câştigat a doua oară consecutiv competiţia la aceeaşi categorie. Parcurs perfect pentru echipa pregătită de Constantin Moldovan şi susţinută financiar de Marius Pocol: 7-0 cu Unirea Alba Iulia, 5-1 cu CFR Simeria, 3-2 cu Real Sport Deva, calificare în finală, unde victimă a fost Jiul Petroşani (antrenor Damian Militaru), învinsă cu 2-0 (goluri Răducu Pocol şi Ştefan Torockay). Parcă pe undeva firesc, ţinând cont de calităţile remarcabile, Răducu Pocol (9 ani) a câştigat titlul de cel mai bun jucător al turneului. Merituoasa grupare din Munţii Apuseni a mizat pe 8 jucători: Paul Cioflică, Radu Bălşan, David Petruşan, Octavian Burduf, Valentin Oancea, Răducu Pocol, Ştefan Torockay, Gheorghiţă Slătaru.

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]