Echipa Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia, al doilea an consecutiv vicecampioană naţională la ONSS, baschet feminin
Pentru al doilea an consecutiv, echipa Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia a devenit vicecampioană naţională, în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, baschet feminin, nivel liceal, medaliile de argint fiind cucerite în acest an la Focşani de baschetbalistele pregătite de Nicuşor Marcu.
Şi aidoma finalei de la naţionalele Under 14 (unde a participat formaţia lui Vali Urian), LPS Alba Iulia a fost învinsă în ultimul act de echipa din Alexandria. „Este un rezultat foarte mare al echipei noastre, mai ales în contextul în care lotul nostru este alcătuit din eleve de clasele a IX-a şi a X-a, pe care mai contăm încă trei ani. În anii viitori vizăm chiar să câştigăm aurul la licee”, a explicat Nicuşor Marcu.
*Eşec numai în finală
Dar iată rezultatele înregistrate în Vrancea: *65-58 (16-9, 15-9, 20-12, 16-28), cu “IL Caragiale” Bucureşti: au marcat Bianca Burlacu – 15 puncte, Ana Maria Ciurpan – 14, Andreea Fleşer şi Ionela Ţetcu – câte 10, Karina Şulumete – 7, Alexandra Boţan – 5, Ana Maria Dărămuş – 3;
*56-47 (10-9, 6-12, 22-14, 18-12) cu “Al. Ceauşeanu” Reghin; marcatoare Andreea Fleşer – 21, Ţetcu – 16, Şulumete – 10, Ciurpan – 5, Boţan – 4; *57-44 (17-8, 16-11, 14-10, 10-15 cu LPS Satu Mare, au înscris Ramona Braşovean – 20 de puncte, Ioana Olariu – 11, Boţan – 11, Raluca Radu – 8, Dărămuş – 7 (în grupe);
*72-38 (25-6, 22-10, 12-14, 13-8) cu Colegiul “V. Alecsandri” Galaţi, realizatoare fiind Ţetcu – 28 de puncte, Şulumete – 14, Boţan – 12, Fleşer – 8, Burlacu – 3, Olariu – 3, Radu şi Ciurpan – câte două (în semifinală);
*52-83 (6-17, 19-22, 6-27, 21-16) cu Col. Naţ. “Al. I. Cuza” Alexandria, în finala mare, unde au înscris Şulumete – 13 puncte, Ţetcu – 11, Fleşer şi Boţan – câte 9, Ciurpan – 8, Burlacu – două.
“În condiţiile în care doi ani consecutivi suntem vicecampioni naţionali, putem vorbi despre o performanţă remarcabilă. Anul 2016 este unul extraordinar pentru LPS Alba Iulia, sunt rezultate deosebite care demonstrează că muncim bine, iar baschetul albaiulian are viitor”, a mai precizat Nicuşor Marcu
*Andreea Fleşer, la naţionala Under 18 şi Festivalul Olimpic
În linii mari aceeaşi echipă a terminat pe locul al şaselea în campionatul naţional Under 18 (găzduit de curând la Alba Iulia), iar pe lângă rezultatele grupului se distinge şi performanţa Andreei Fleşer. Talentata baschetbalistă a fost convocată la lotul “tricolor” Under 18, dar şi pentru a reprezenta România la Festivalul Olimpic 3×3 din Bulgaria, din perioada 5-9 iunie, la Albena. Această constanţă la nivel ridicat pentru LPS Alba Iulia merită apreciată cum se cuvine, în condiţiile în care este o reeditare a medaliilor de argint la ONSS de anul trecut, printre echipierele din 2015 fiind Şulumete, Fleşer, Ţetcu sau Burlacu, piese de bază în actuala formulă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Sebeș, CSM Aiud și ACS Future Stars Blaj, afiliate provizoriu la AJF Alba | Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei
În ultima ședință de Birou Executiv al AJF Alba s-a decis aprobarea afiliării provizorii a încă 3 cluburi, CS Municipal Sebeș 2006, CS Municipal Aiud și ACS Future Stars Blaj. Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei Se mărește astfel numărul de membri afiliați ai Asociației Județene de Fotbal Alba, întrucât în august […]
VIDEO | Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați
Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați În cadrul celei de-a 4-a ediții a Galei Sportului Albaiulian, eveniment desfășurat joi, 25 iunie 2026, la Centrul de Conferințe „Gheorghe Șincai” din municipiul reședință de județ, Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naționale de […]
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]








