Echipa Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia, al doilea an consecutiv vicecampioană naţională la ONSS, baschet feminin
Pentru al doilea an consecutiv, echipa Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia a devenit vicecampioană naţională, în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, baschet feminin, nivel liceal, medaliile de argint fiind cucerite în acest an la Focşani de baschetbalistele pregătite de Nicuşor Marcu.
Şi aidoma finalei de la naţionalele Under 14 (unde a participat formaţia lui Vali Urian), LPS Alba Iulia a fost învinsă în ultimul act de echipa din Alexandria. „Este un rezultat foarte mare al echipei noastre, mai ales în contextul în care lotul nostru este alcătuit din eleve de clasele a IX-a şi a X-a, pe care mai contăm încă trei ani. În anii viitori vizăm chiar să câştigăm aurul la licee”, a explicat Nicuşor Marcu.
*Eşec numai în finală
Dar iată rezultatele înregistrate în Vrancea: *65-58 (16-9, 15-9, 20-12, 16-28), cu “IL Caragiale” Bucureşti: au marcat Bianca Burlacu – 15 puncte, Ana Maria Ciurpan – 14, Andreea Fleşer şi Ionela Ţetcu – câte 10, Karina Şulumete – 7, Alexandra Boţan – 5, Ana Maria Dărămuş – 3;
*56-47 (10-9, 6-12, 22-14, 18-12) cu “Al. Ceauşeanu” Reghin; marcatoare Andreea Fleşer – 21, Ţetcu – 16, Şulumete – 10, Ciurpan – 5, Boţan – 4; *57-44 (17-8, 16-11, 14-10, 10-15 cu LPS Satu Mare, au înscris Ramona Braşovean – 20 de puncte, Ioana Olariu – 11, Boţan – 11, Raluca Radu – 8, Dărămuş – 7 (în grupe);
*72-38 (25-6, 22-10, 12-14, 13-8) cu Colegiul “V. Alecsandri” Galaţi, realizatoare fiind Ţetcu – 28 de puncte, Şulumete – 14, Boţan – 12, Fleşer – 8, Burlacu – 3, Olariu – 3, Radu şi Ciurpan – câte două (în semifinală);
*52-83 (6-17, 19-22, 6-27, 21-16) cu Col. Naţ. “Al. I. Cuza” Alexandria, în finala mare, unde au înscris Şulumete – 13 puncte, Ţetcu – 11, Fleşer şi Boţan – câte 9, Ciurpan – 8, Burlacu – două.
“În condiţiile în care doi ani consecutivi suntem vicecampioni naţionali, putem vorbi despre o performanţă remarcabilă. Anul 2016 este unul extraordinar pentru LPS Alba Iulia, sunt rezultate deosebite care demonstrează că muncim bine, iar baschetul albaiulian are viitor”, a mai precizat Nicuşor Marcu
*Andreea Fleşer, la naţionala Under 18 şi Festivalul Olimpic
În linii mari aceeaşi echipă a terminat pe locul al şaselea în campionatul naţional Under 18 (găzduit de curând la Alba Iulia), iar pe lângă rezultatele grupului se distinge şi performanţa Andreei Fleşer. Talentata baschetbalistă a fost convocată la lotul “tricolor” Under 18, dar şi pentru a reprezenta România la Festivalul Olimpic 3×3 din Bulgaria, din perioada 5-9 iunie, la Albena. Această constanţă la nivel ridicat pentru LPS Alba Iulia merită apreciată cum se cuvine, în condiţiile în care este o reeditare a medaliilor de argint la ONSS de anul trecut, printre echipierele din 2015 fiind Şulumete, Fleşer, Ţetcu sau Burlacu, piese de bază în actuala formulă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









