Ziarul Unirea

După două eșecuri rușinoase, concursul pentru șefia OIR POSDRU Centru, cu sediul la Alba Iulia, se reia

Posturile de director executiv și, respectiv, director executiv adjunct din cadrul Organismului Intermediar Regional pentru Programul Operațional Sectorial „Dezvoltarea Resurselor Umane” – Regiunea Centru (OIR POSDRU Regiunea Centru), cu sediul la Alba Iulia au fost din nou scoase la concurs.

Așa cum am relatat pe larg la momentul potrivit, pentru ocuparea funcției de șef al acestei importante instituții regionale, Agenția Națională a Funcționarilor Publici a mai organizat pe parcursul acestui an, alte două concursuri, la care au fost trimiși doi membri ai PNL Alba, total nepregătiți profesional, respectiv Nicolae Sântimbrean și Paula Pleșa.

ELIT

Deşi activează de mai mulţi ani în cadrul OIR POSDRU pe funcţia de inspector superior, Paula Pleşa nu a reuşit să treacă de proba scrisă (n.a. – legislaţie) obţinând doar 55,7 puncte din totalul de 100, adică nota 5,57. Pentru a promova proba, candidatul trebuia să obţină minimum 70 de puncte. Totuşi, Pleşa poate fi considerată performantă în comparaţie cu colegul său de partid Nicolae Sântimbrean, primul trimis de liberali la concursul pentru şefia OIR POSDRU. Pentru Sântimbrean legislaţia în materie s-a dovedit a fi o mare necunoscută din moment ce a reuşit să obţină doar 19,9 puncte, adică nota 1,99.

Vă prezentăm în continuare principalele cerințe pentru înscrierea la noua sesiune a concursului pentru funcțiile de conducere ale OIR POSDRU Centru, pentru a oferi cât mai multor doritori șansa de a a-și dovedi cunoștințele profesionale și de a câștiga, de ce nu, una din funcț’iile scoase la bătaie.

Astfel, noua sesiune a concursului se va organiza la sediul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici conform calendarului următor:

-23 octombrie 2013, ora 09.00: proba suplimentară eliminatorie de testare a cunoștințelor de operare PC;

-23 octombrie 2013, ora 10.00: proba scrisă

Condiţiile specifice necesare în vederea participării la concurs şi a ocupării funcţiei publice sunt:

-studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă;

-vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice minimum 3 ani;

-cunoştinţe de operare pe calculator – Microsoft Office – nivel mediu.

Candidaţii trebuie să îndeplinească condiţiile generale prevăzute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici (r2), cu modificările şi completările ulterioare. Relaţii suplimentare cu privire la acest concurs se pot obţine la sediul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, precum şi la numărul de telefon 0374/112.726.

Organismul Intermediar Regional pentru Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane (OIR POSDRU) cu sediul la Alba Iulia este instituția prin care se derulează programe finanțate din fonduri europene la nivelul Regiunii Centru (Sibiu, Brașov, Mureș, Hargita, Covasna și Alba).

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Unirea Ungheni – CS Ocna Mureș 2-1 (1-1), repetiție înaintea barajului de supraviețuire

CS Ocna Mureș a disputat la Ungheni, cu Unirea, colega din Seria a 9-a, o partidă de verificare înaintea barajelor… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

Adevar 14 octombrie 2013 at 14:48

Iar vorbeste presecan nulitatea intruchipata, cand se stie cum se iau concursurile astea pentru cine trebe. Ceilalti doi nu au fost doriti, asa ca bai parlitule de presecan mai fa ciocu mic si nu mai executa la comanda articole tampite ca tine de altfel.

Realitate 14 octombrie 2013 at 14:59

Oare nu ar trebuia sa dati in judecata pe presecan pentru ce scrie despre voi, ceilalti doi, ar trebui facut si un dosar penal sa vada si asa zisul zarist ce inseamna sa vorbesti in plus si fara rost despre competentele altora,? Un sfat pt ceilalti pentru a interzice denigrarea altora de catre niste ziaristi infecti ….gen presecan

copy 14 octombrie 2013 at 15:17

Nu criticam nimic nu radem ca-i de plans, ne informam si avem o stire. Daca luau 8 sau 9 aveam o alta stire. Cel mai cinstit guvern si-a ales oamenii cei mai buni!

Realitate 14 octombrie 2013 at 15:57

Daca era nota 8 sau 9 era persoana care trebuia si evident stirea care trebuia, asa ca mai las o ca macane. Si daca era persoana care trebuia si ziarul pupa in fund scuzati expresia!!!!

dilema 14 octombrie 2013 at 16:54

am o dilema in ceea ce priveste corectitudinea celor de la ziarul unirea, de ce nu ati publicat in presa electronica articolul despre chiria cu noul sediu oirposdru care aparea in formatul hartie? unde e verticalitatea domnilor, ziar de 2 bani, si atat e cam mult…..??????????

Administrator 14 octombrie 2013 at 17:17

Pentru ca editia electronica are un continut diferit de cea tiparita, ba chiar si ziaristii sunt altii. Domnul/a care ii adreseaza insulte ziaristului nostru ar trebui sa se abtina pentru ca da dovada de un comportament isteric. Afirmatiile ziaristului, cele privitoare la notele obtinute de catre cei 2 concurenti sunt conforme cu realitatea, iar rezultatele la aceste concursuri sunt publice.
Va doresc o zi linistita !

calin 14 octombrie 2013 at 17:05

au primit ordin sa nu il publice pe format electronic…….

informatul 14 octombrie 2013 at 17:13

din povesti, pe auzite cica o anume doamna Maria Schiau cam asa ceva este dorita la sefia firmei asteia, doaamna are un as in maneca fiind prietena foarte buna de familie cu familia deputatului Simedru, care a pus-o interimar deja, asa ca e de la sine de inteles totul…aialalti doi au fost de cobai ce sa mai vorbim………oricat ar fi fost de pregatiti erau picati din start…..

calin 14 octombrie 2013 at 17:20

Firma asta nu are legatura cu aia de la bucuresti tot cu fonduri europene, unde s-a organizat un concurs si a intervenit DNA -ul ca s-au dat subiectele de examen iar una sau doua din consilierele ministrei muncii sunt cercetare de DNA. Parca a fost o stire barosana ila tv. Pana la urma care e finalitatea cazului cu consilierele ministrei ?

dragos 14 octombrie 2013 at 17:22

oare vor psd-isti posturile astea doua pentu ei?

Interzis 14 octombrie 2013 at 18:35

Nu mai au dreptul oamenii, sa participe la concursuri si sa le pice ca sunt catalogati ca niste criminali. Asta e abuz d mle presecan. Daca tot zici ca publici rezultatul de pe site de ce denigrezi omule, si de ce scrii doar despre unii, pentru care esti platit. Sa ti fie rusine….

seven 14 octombrie 2013 at 19:21

Puneti mana si invatati bai putorilor si lasati comentatul la adresa jurnalistului care nu si-a facut decat datoria sa informeze opinia publica. Pentru mine este o mare enigma cum ati reusit sa absolviti o facultate cand nu sunteti in stare sa luati un examen… Ar trebui sa va fie rusine ! Tara asta se duce incet incet pe rapa cu oameni ca voi. Mai bine ramanea pedeleul la putere ca de la aia nu aveam pretentii.

carmen 14 octombrie 2013 at 19:46

ziar de doi bani, ce vorbeste si ala cu pedeleu, ca doar si nistor a luat nota doi ca a invatat prea mult probabil…….hai psd uuuu astia sunt adevarati cuceritori

CrocodilulCuPapion 14 octombrie 2013 at 20:14

Ce penibil!S-au facut de tot rahatul!E bine ca mai sunt oameni de bun simt in sistem!Meritrocratia trebuie sa stea la baza acestor concursuri de angajare,nu culoarea politica.Nu jurnalistul trebuie sa-si dea demisia,ci mascaricii aia doi,semidocti!!

cetateana 14 octombrie 2013 at 20:20

Domnule ziarist de unde știți d-voastră cât de pregătită era d-soara Plesa?Pt asta ar trebui sa fiți dat in judecată, in viața dumneavoastră ați participat la vreun concurs? Cunoașteți acea instituție despre care scrieți constant, cel care vă plătește vă și informează despre cum funcționează acea instituție? Ati încercat măcar sa luați legătura cu persoana in cauză ( Plesa )? Ești de 2bani domnule ziarist……. La concurs poate participa cine dorește, poate încerci sa vedem dacă reușești performantă d-soarei Plesa de 5.77.

Relu de la scularie 14 octombrie 2013 at 21:47

@cetateana”de unde știți d-voastră cât de pregătită era d-soara Plesa?”
Am sa raspund eu in locul domnului ziarit! Paula Pleşa nu a reuşit să treacă de proba scrisă (n.a. – legislaţie) obţinând doar 55,7 puncte din totalul de 100, adică nota 5,57!!!!REAllY 55,7??!!:))))))))
De pun un student din anul II facem pariu ca obtine un punctaj mai mare!!?Eu chiar nu-i inteleg pe astia,stiu cu o luna,doua inainte ca vor da concurs pe acel post,au toata bibliografia pusa la dipozitie si se prezinta la examen ca Voda prin loboda , dupa aceea au pretentia sa fie si laudati in presa pentru punctajul de toata jena pe care l-au obtinut.Pentru ce sa fie dat in judecata?Pentru ca a relatat adevarul?A da,am uitat ca adevarul doare!!!

bizi mizi 15 octombrie 2013 at 15:40

e ok d-le Presecan ! e bine ca aflam cum se sau nu se iau examene pentru functii publice . Stim cu totii ca politrucii se inghesuie sa duca tara de rapa ! Hai sa exersam democratia ca inca nu ne-au redus la tacere comunistii!!