Duminică, 20 septembrie: ”Bogățiile toamnei la Blaj” – expoziție de produse din recolta anului 2015, concurs de standuri pentru agricultorii din zonă și spectacol folcloric
Cea de a XV-a ediție a manifestării ”Bogățiile toamnei la Blaj” se desfășoară duminică 20 septembrie cu începere de la ora 10.00 în Piața Mare Agroalimentară a orașului.
”În fiecare an ne străduim să-i apreciem pe cei care trudesc să ofere în piețele blăjene produse de foarte bună calitate. Fie că vorbim de legumicultori din Blaj sau din alte localități ale Văii Târnavelor, truda acestora se reflectă în calitatea produselor pe care le putem cumpăra noi în piețele locale”, a declarat primarul Gheorghe Valentin Rotar.
Organizatorii vor oferi producătorilor agricoli de pe Valea Târnavelor ocazia de a-și expune cele mai frumoase produse din recolta anului 2015 pe standurile ce vor fi amenajate special pentru această sarbatoare.
40 dintre producătorii agricoli din zona vor participa şi la tradiționalul concurs de standuri organizat ca în fiecare an de Primăria şi Consiliul Local Blaj.
Pentru calitatea produselor lor, frecvența cu care pot fi găsiți în piețele blăjene dar şi pentru a-i încuraja să cultive în continuare pământul producătorii agricoli vor fi recompensaţi de Primăria şi Consiliul Local Blaj cu diplome şi premii în bani (între 800 lei – premiul I și 100 lei – menţiunea). Festivitatea de premiere va începe la ora 12.00.
Câștigătorul acestei competiții va fi decis de o comisie specială care va ține cont atât de expoziția propriu zisă a fiecărui agricultor dar și de frecvența cu care își comercializează produsele la piețele din Blaj sau de suprafața cultivată. În concurs s-au înscris 40 de producători agricoli din Blaj și din localitățile învecinate: Tiur, Petrisat, Mănărade, Valea Lungă, Bucerdea Grânoasă, Lunca Târnavei etc. Castigatorul editiei precedente este Sorin Berghian din Tiur.
Primăria Municipiului Blaj a pregătit pentru această sărbătoare și un program de muzică populară care va începe la ora 10.00. Pe scena amplasată în aer liber vor susține un spectacol artistii Ansamblului Folcloric al judetului Alba condus de dirijorul Alexandru Pal. Sărbătoarea se va încheia pe acordurile instrumentistului Sergiu Cipariu care va susține un recital de excepție. (Z.U.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României